Neural Dsp Başlığı

Granophyre’ın özellikle KT66 moduna bittim, muhtemelen favori tonlarımı bu lamba üzerinden oluşturacağım. Bir de EL34 modunu ayrı ayrı hexdrive ve grind ile boost’ladım, özellikle grind‘ın sonuçları çok canavar. Nameless’da neredeyse tek tip bir duyuma kısılıp kalmıştım, bu %50 epey işime geldi. Bu arada enteresan bir şekilde tek başına grind pedalını kullanırken nameless’da da granophyre’da da ampli ayarlarım ne kadar optimal olursa olsun 2. IR preset’i işi biraz bozuyor gibi geldi, emin olamadım. Benzer bir hisse kapılan oldu mu merak ediyorum.

Üstadlar bir soru.... 2016 civarı macbook pro, i7 filan.... elimdeki irig hd2 iş görür mü yoksa usb hatta AC powered bir ses kartına girmeye gerek olur mu? Steinberg, focuswrite vs.... çok alt ucundan değil de 2-3 bin TL kadar aldığıma değecek modellerden bahsediyorum. Akabinde aklıma yatarsa KRK Rokit G4 7 inch var radarımda, o da 2.5 kTL gibi.

Üstadlar bir soru.... 2016 civarı macbook pro, i7 filan.... elimdeki irig hd2 iş görür mü yoksa usb hatta AC powered bir ses kartına girmeye gerek olur mu? Steinberg, focuswrite vs.... çok alt ucundan değil de 2-3 bin TL kadar aldığıma değecek modellerden bahsediyorum. Akabinde aklıma yatarsa KRK Rokit G4 7 inch var radarımda, o da 2.5 kTL gibi.

Bu özelliklerde bir bilgisayar gayet yeterli olur. Irig hd de bir süre kurtarır, uzun vadede ise driver kalitesi sebebiyle ses kartına ihtiyaç duyarsınız. Ben 4 yıldır focusrite scarlett 2i4 2nd gen kullanıyorum gayet memnunum. Kulaklık girişi ve monitör çıkış sayılarımı artırmak içinse 8i6 3rd gen düşünüyorum, bu modeli önerebilirim. Focusrite özellikle apple ürünleri ile iyi anlaşıyor, pc tabanlı sistemlerde daha sık hata veriyor-du ki 3rd gen modellerde ile bu durum da aşıldı diye biliyorum. 7” krk’lar da fazlasıyla iş görür, hatta alanınız 10m²’den küçükse fazla bile kaçabilir.

Şimdiden gözünüz aydın diyeyim, güzel ve mantıklı bir yatırım yapıyorsunuz bence.

Focuswrite'lara bakayım.... oda küçük bir oda, yani 10-12m2 filandır ancak ama zaten kayıt ya da miks yapmayacam, sadece sesi düzgün versin, o yüzden KRK tek olacak, gitar amfisi gibi kullanacam, stüdyo ortamı gibi değil. Şu anda Roland CM-30 monitör var ama o çok amaçlı PA sistemi ile klavye amfisi karışımı bir şey. ipad ve Bias Amp ile iş görüyor ama Neural gibi daha ileri ortamlara gireceksem kesmez diye düşündüm.
KRK için ikili 5 inch alıp bottom-end kaybedeceğime, 7 alayım tek olsun ama doldursun diye düşündüm. Yanlış mı olur?

Focuswrite'lara bakayım.... oda küçük bir oda, yani 10-12m2 filandır ancak ama zaten kayıt ya da miks yapmayacam, sadece sesi düzgün versin, o yüzden KRK tek olacak, gitar amfisi gibi kullanacam, stüdyo ortamı gibi değil. Şu anda Roland CM-30 monitör var ama o çok amaçlı PA sistemi ile klavye amfisi karışımı bir şey. ipad ve Bias Amp ile iş görüyor ama Neural gibi daha ileri ortamlara gireceksem kesmez diye düşündüm.
KRK için ikili 5 inch alıp bottom-end kaybedeceğime, 7 alayım tek olsun ama doldursun diye düşündüm. Yanlış mı olur?

Şöyle diyeyim, bu ekipmanları toplayıp bir de üstüne bu plugin’leri edinince bir süre sonra istemsiz olarak kayıt yapmak isteyeceksiniz. Mix/mastering olayın çok başka bir boyutu. Kendi adıma konuşayım; muhtemelen asla çözemeyeceğim bunları. Fakat kendi başına kayıt almak bile büyük bir başlangıç. Üstelik her zaman mix/mastering için dışarıdan yardım alınabilecek birileri mevcut olacak, yeter ki kayıtlarınız temiz olsun.

Sadece kayıt da değil, karşısında oturup çalarken bile epey fark ettiriyor monitörü tek/çift kullanmak. Bu sebeple tavsiyem 5” yada 7” olmak üzere monitörleri çift olarak almanız yönünde olur. Uzun vadede “iyi ki” dersiniz. 5” de gayet kurtarıyor lowend’leri bu arada, merak etmeyin.

Ses kartı için preamp kaliteleri ve ad da çevirim becerisi olarak presonusu ben daha önde görüyorum...focusrite da kullandım...presonus itwo işinizi fazlasıyla görecektir 2-3 bin seviyelerine gerek yok bence...2-3 bin bütçeyi illa harcayacak olsam itwo yanına sağlam bir di box alırdım countryman gibi...

monitörde de 5-7 arasında low end farkı çok olacağını sanmıyorum...5 inç çift monitörü yarım seste ayarlı kullanıyorum onun da yarısına kadar açıyorum genelde ses kartı üzerindeki düğmeden...

Bende VXT6 var, oda da 10 m2, odayı boğmasın diye 8 inç almadım ama hi gain işlerinde bildiğin patates ki bu alet eski, çok tutulan serilerden. Dayanamadım Headrush FR8 aldım ama o bile çamur olabiliyor bazı hi gain modellemelerinde.

NTS Suite indirdim 14 günlük. Dino Cazares ve Ola Englund preset'lerini görünce hah tam bir chug-fest olacak dedim. Bu arada bilmiyordum NTS zaten Satan'ın tersten okunuşu Natas'a gönderme yapan bir kelime oyunuymuş.... yani amfi aslında Ola'nın Satan'ı.
Presetlerle oynadım 1 saat kadar. Açıkçası ilk 15 dakika bu ne lan bildiğin Amplitube dedim daha geçen gün iPad için Bias FX2 almıştım, onun kadar bile olamadı dedim. Sonraki 45 dk ise HİÇBİR ayar yapmadan yine sadece presetlerle oynadım valla kulağım mı alıştı, önyargım mı kırıldı nedir, hayvan gibi beğendim. Şu anda irig hd2 ve Roland CM-30 var macbook'a bağlı. Bence zayıf halka CM-30. Çok yönlü bir monitör olmakla beraber bu işin hakkı galiba üstte bahsettiğim Rokit'leri almak olacak. Bazen cuv cuv kıtı kıtı yaparken sanki temiz bir şekilde kesmiyor sesi gibi geliyor gerçi irig de suçlu olabilir ama bana monitörün tepkileri ayak uyduramıyor gibi geldi. iPad üzerindeki amfilerde filan yapmıyor gerçi... Belki de biraz ayar yapmak gerekir sonuçta Ola preset'i de olsa onun kullandığı manyetik bile bendekinden farklı tepki verir.
Velhasıl, diğer deneme sürümlerini de sırayla kurcalamayı düşünüyorum oldukça başarılı görünüyor. Tek sıkıntı profesyonel değil Advanced amatör bile bir projem olmadığı için yaklaşık 700-800 hatta bin küsur liralar vermek lüzumsuz gelebilir şu anda. Daha yeni Bias FX2 Elite indirdim parayı basıp.

Geri