Kayıt ve Ses Cihazları ile Alakalı Sorular\Sorunlar

Det_Nye_Riket demiş ki:
1)öncelikle ses kartı olarak M-audio FireWire solo düşünüyorum yeterlimidir? ev ortamında ortalama bir kayıt için
Bence gayet başarılı bir ses kartı,mik. ve enstruman(gitar vs.) girişleri dışında,ekstra processor veya modulator eklyebiliyorsun.

2)Daha önceleri GP5 yazdığım şarkıları midi olarak atıp cubasede vst plugin ekleyerek kaydetmek istiyorum, gitarları çalarak kaydetmek. bunun için ekstradan hangi ekipmanlar ihtiyacım var? midi klavye yada miksere ihtiyacım var mıdır? varsa hangi ihtiyaclara karşılık gerekli olurlar?
Yukardaki ses kartını alırsan miksere gerek kalmıyor.Midi klavye ise,tek tek notaları yazmaktansa,direkt çalarak kaydetmeyi sağladığı için,kolaylık sağlıyor.Yoksa sen de squencer üzerinde, kalemle yazarak aynı şeyi yapabilirsin(elzem değil yani).
3)son olarak cubasede önerebileceğiniz pluginler nelerdir? enstrumanlar ve mix için.
Cubase'in kendi içindeki default plug-in'ler başlangıç için yeterli.
Net'te ücretsiz veya demo plug-in'ler binlerce var,araştır derim.Müzik tarzını bilmediğim için ne desem olmaz gibi.

Sibiryali demiş ki:
Det_Nye_Riket demiş ki:
1)öncelikle ses kartı olarak M-audio FireWire solo düşünüyorum yeterlimidir? ev ortamında ortalama bir kayıt için
Bence gayet başarılı bir ses kartı,mik. ve enstruman(gitar vs.) girişleri dışında,ekstra processor veya modulator eklyebiliyorsun.

2)Daha önceleri GP5 yazdığım şarkıları midi olarak atıp cubasede vst plugin ekleyerek kaydetmek istiyorum, gitarları çalarak kaydetmek. bunun için ekstradan hangi ekipmanlar ihtiyacım var? midi klavye yada miksere ihtiyacım var mıdır? varsa hangi ihtiyaclara karşılık gerekli olurlar?
Yukardaki ses kartını alırsan miksere gerek kalmıyor.Midi klavye ise,tek tek notaları yazmaktansa,direkt çalarak kaydetmeyi sağladığı için,kolaylık sağlıyor.Yoksa sen de squencer üzerinde, kalemle yazarak aynı şeyi yapabilirsin(elzem değil yani).
3)son olarak cubasede önerebileceğiniz pluginler nelerdir? enstrumanlar ve mix için.
Cubase'in kendi içindeki default plug-in'ler başlangıç için yeterli.
Net'te ücretsiz veya demo plug-in'ler binlerce var,araştır derim.Müzik tarzını bilmediğim için ne desem olmaz gibi.

verdiğin bilgiler için tşkler.benim zaten gp5 den yazılmış olduğu şarkılar için ilk etapta midi klavyeyi bende düşünmedim.

birde ses kartına gitarı direk girip cubase üzerinden guitarig gibi yazılımla mı kaydetmeli yada ses kartına prosesör baglayarak mı kullanmalı?hangisi daha kullanışlı ve verimli olur?

tşkler.

ses kartına gitarı direk girip cubase üzerinden guitarig gibi yazılımla mı kaydetmeli yada ses kartına prosesör baglayarak mı kullanmalı?hangisi daha kullanışlı ve verimli
Gitarı ses kartına girdiğinde,cubase üzerinde sadece audio kanala kayıt yaparsın,midi kanal olmaz.
Cubase in kendi cihazları var üzerinde(distotion,phaser,chorus,vs.),onları bir dene,sarmazsa bakarsın duruma.

Det_Nye_Riket sanmıyorum,çünkü windows 7 daha çok yeni bir işletim sistemi...Ayrıca ses kartının driverlarını bulsan bu defa pluginlerinde veya samplelarda vstlarda sorun çıkacak...bence yapman gerekn xpye dönmek.ha illa w 7 kullanmak istiyosan da çift işletim sistemi kurarsın,müzik çalışma dışında w 7 yi kullanırsın...benimki sadece fikir saygılar

merhaba arkadaşlar =) öncelikle selamlar herkeze forumda oldukça yeniyim ancak benimde sorunum var yardımcı olursanız sevinirim... bu konuya göz gezdirdimde bi sonuca varamadım :D

sorunum cubase i açıyorum misal vokal kayıt diğelim kayıdı alıyorum ıkıncı yada üçüncü kanal ı aldıktan sonra pat diye önüme 44100Hz hatası verdiğini söylüyor nedenini hala tespit edemedim :S

o değil şu anda cubase i ne zaman açsam aynı hata veriliyor daha projeye başlamadan...

ses kartından dolayı olabılır dedim sonra audatıon vs bi kaç programda daha kayıt aldım sorun çıkmadı:d:D

ancak cubasede boyle bır sorun ile karşılaşıyorum lütfen yardım edin.... teşekkür ederim=)

midi klavye

selamar herkese.Elimde birtane midi klavye bulunmakta ve fast track usb ses kartı almak istyorum.Ancak bilindiği gibi fasttrack usb de midigirişi bulunmamaktadır.Acaba bu ses kartına midi klavyemi nasıl bağlayabilirim.midi klavyeyi direk bilgisayara bağlayıp,ses kartıyla beraber kullanma gibi bir şansım varmı?
teşekkürler...

Re: midi klavye

socialphbia demiş ki:
selamar herkese.Elimde birtane midi klavye bulunmakta ve fast track usb ses kartı almak istyorum.Ancak bilindiği gibi fasttrack usb de midigirişi bulunmamaktadır.Acaba bu ses kartına midi klavyemi nasıl bağlayabilirim.midi klavyeyi direk bilgisayara bağlayıp,ses kartıyla beraber kullanma gibi bir şansım varmı?
teşekkürler...

Mididen usb'ye çeviren adaptörler piyasada satılıyor,hemen her müzik mağazasında var(25-40 TL civarı).

eyak demiş ki:
merhaba arkadaşlar =) öncelikle selamlar herkeze forumda oldukça yeniyim ancak benimde sorunum var yardımcı olursanız sevinirim... bu konuya göz gezdirdimde bi sonuca varamadım :D

sorunum cubase i açıyorum misal vokal kayıt diğelim kayıdı alıyorum ıkıncı yada üçüncü kanal ı aldıktan sonra pat diye önüme 44100Hz hatası verdiğini söylüyor nedenini hala tespit edemedim :S

o değil şu anda cubase i ne zaman açsam aynı hata veriliyor daha projeye başlamadan...

ses kartından dolayı olabılır dedim sonra audatıon vs bi kaç programda daha kayıt aldım sorun çıkmadı:d:D

ancak cubasede boyle bır sorun ile karşılaşıyorum lütfen yardım edin.... teşekkür ederim=)

Hata mesajını tam olarak buraya yazarsan ,kullanma kılavızıundan takip edip sorunu bulabiliriz belki.

Üstadlar, Arkada$lar;

Öncelikle Forum Araciligi Ile Tecrübelerden Istifade Edebilme Olanagi Sundugunuz ve Sorularima Vereceginiz Yanitlariniz Icin $imdiden Te$ekkür Ederim.

$öyleki; Ba$lik Parasini Denkle$tirdim ve Nihai Kararimi Vermeden Önce Parayi Hangi Konfigrasyonlara Basacagimi Önerilerinizide Göz Önünce Bulundurarak Yapmak Istedigimi BElirtmek Isterim. Hala Konuya Gelememi$ Oldugumun Farkindaligi Ile;

Evde Yapacagim Akustik Kayitlar (Ak.Gitar & Vokal) Icin Bir Mikrofon, Bir Harici Ses Karti Alma Cüretinde Bulunmak Üzereyim

Fikir Beyan Edebilirseniz Cok Memnun Olurum

A)Konfig 1
1- Studio Projects C1 = 145 Euro
2- M-Audio Firewire Solo = 158 Euro

B)Konfig 2
1- Studio Projects C1 = 145 Euro
2- M-Audio Fast Track Pro = 175 Euro

C) Konfig 3
1- Sound Electronics SE 2200A = 179 Euro
2- M-Audio Firewire Solo = 158 Euro

D) Konfig 4
1- Sound Electronics SE 2200A = 179 Euro
2- M-Audio Fast Track Pro = 175 Euro

E) Hicbiri :p

Te$ekkürler Eder, Hepinizin Yeni Yilinizi Kutlarim Arkada$lar

:elsallaa

Arkadaşlar bir kaç sorum olacak;

"M-audio Fast Track Usb" ses kartı ile evde kayıt yapıyorum. shure sm57 mikrofon ile vokalleri kaydediyorum, gitarı direkt ses kartına bağlayıp riffleri kaydedip, gitar rig den de gitarları tonluyorum.

Ama kaydettiğim ses derinliğinden memnun değilim, çok sığ sesler. Örneğin bir albüm kalitesinde kayıt yapmak için mikser şart mı buna ek olarak daha iyi bir ses kartı kullanmak sorunu tek başına çözer mi acaba?
Albüm kalitesine ulaşmak ya da en azından yaklaşmak için neye ihtiyacım var benim ?

NOT: Cubase deki project set up 24 bit e ayarlı, yani bunla alakalı değildir diye düşünüyorum.

halahop,
Tüm şıklar gayet ideal,en iyisi D şıkkı tabiki(bilgisayarında fire wire girişi olması lazım,yoksa da taktırırsın,15 TL).

pouct,
Elindeki cihazlar gayet yeterli,mikser almana gerek yok.
Gerek olan,kompressör,limiter,gate,flanger,panlamanın ne olduğunu bilip,doğru bir şekilde kullanmak.

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak x3 sahibiyim yeni aldım ürünü fazla bir bilgim yok, fazla bir şey istemiyorum backing track'le çalıp kaydetmek istiyorum bunun için cubase indirmeye çalıştım fakat beceremedim =) acaba bu x3 ün içinde kaydetme programı var mı?

Ben tam anlayamadım.x3 dediğin cubase sx3 mü?
Cubase içine de bir şarkı import etmek istiyorsun.
File menüsünden import seçeneğini tıklarsan sana sorar hangi şarkı diye.Şarkının temposunu da değiştirebilirsin,bilmiyorsan da ''beat calculator'' sayesinde bulabilirsin.

cubase 3 ü bulamadım nette bulduklarımda eksik dosyaydı hep hata veriyordu. pod x3 kullanıyorum bir sürü özelliği var diyorlar acaba kayıt özelliği de var mı =)

blink demiş ki:
cubase 3 ü bulamadım nette bulduklarımda eksik dosyaydı hep hata veriyordu. pod x3 kullanıyorum bir sürü özelliği var diyorlar acaba kayıt özelliği de var mı =)
Sırf senin için girdim internetten ,indirdim kullanma kılavuzunu. 8)
Kayıt için ilave bir yazılıma mutlaka ihtiyaç olduğu yazıyor.
Onun için de pod farm plug-in'i kullanman lazımmış,pod farm resmi siteden bedava indirilebiliyor.

Geri