Gitar Teli Takarken Telin Patlaması

Tekrar ve tekrar selam 2 haftadır yaşadığım bi sıkıntıyı var tüm telleri taktım mi teline gelince tel patlıyor burgulara sararken neden olur hala anlamadım 3 kere mi teli aldım hep aynısı oldu gitarı parçalayacam

Bu sorunun fazla mantıklı bir açıklaması yok. Herşeyi doğru yapıyorsanız (mi teli diye si teli takmıyorsanız ya da mi'yi geçip bir oktav üstüne sarmaya çalışmıyorsanız vs.) gitar sabit köprülüyse telin geçtiği oluğu kontrol edebilirsiniz. Artık bir metal parçası sürtüp telin kopmasına sebep oluyor olabilir.

Hazır konu açılmışken ben de sorayım mi ve si telinin ilk perdeleri cizirdiyor trust ordu ne yöne cevirmeliyim?
Kaç numara alyan kullanmalıyım schecter demon 6 icin

Son düzenleme:
Hazır konu açılmışken ben de sorayım mi ve si telinin ilk perdeleri cizirdiyor trust ordu ne yöne cevirmeliyim?
Kaç numara alyan kullanmalıyım schecter demon 6 icin

İlk önce sorunun ne olduğunu tespit etmek daha mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Aşağıdaki videoda detaylı bir anlatım var. Biraz sinir bozucu şekilde anlatılıyorlar ama gayet anlaşılır.

Hocam bende de çok oluyor bu lanet bir durum gerçekten. Çok fazla sıkınca patlıyor tel birden ama akort edebilmek için de sıkmam gerektiğini söylüyor. Durumun içinden çıkması zor.

bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz biraz beginnerımda :)
Drop akordlar telin veya tellerin salındığı akordlardır. İlk telin notasının yanına standard eklenerek de adlandırılır (C standart gibi). Metal çalmıyorsanız ve gitarda seslerin yerini kestiremiyorsanız(Aslında buna pek gerek yok sadece normalden kaç perde ötede çalacağınızı unutmamanız yeterli)işinizi görmez. Sadece Half step down tuning yani Eb standard tuning işinizi görebilir. Çoğu(Evet abartı oldu) blues gitaristi de kullanmıştır bunu Jimi Hendrix ve Slash i örnek verebilirim akla ilk gelenlerden.

Drop akordlar telin veya tellerin salındığı akordlardır. İlk telin notasının yanına standard eklenerek de adlandırılır (C standart gibi). Metal çalmıyorsanız ve gitarda seslerin yerini kestiremiyorsanız(Aslında buna pek gerek yok sadece normalden kaç perde ötede çalacağınızı unutmamanız yeterli)işinizi görmez. Sadece Half step down tuning yani Eb standard tuning işinizi görebilir. Çoğu(Evet abartı oldu) blues gitaristi de kullanmıştır bunu Jimi Hendrix ve Slash i örnek verebilirim akla ilk gelenlerden.
şimdi drop akord yapınca standart akorların sesini alamiyorum perdelerden bir perde ileri basacağım yani bu anlama geliyor değil mi :)

Benzer bir durum benim de başıma gelmişti. Problemim nut kısmının mi telini bir şekilde çok sıkı kavramasıydı. Tel burgunun ucundan değil nut'tun başlangıcından kopuyordu. Nut'u törpü ile çok çok az genişletip sorunu çözmüştüm. Yine de öncelikli olarak burgunuzun tel geçen kısmını kontrol etmeni öneririm. Üretimden kaynaklı küçük kıymık gibi keskin bir şeye denk geliyor olabilir. El yordamı ile burgunuzu kontrol edebilirsiniz.

burgudan kopuyor squier bullet stratın standart köprüsü akort ayarı derken neyi kast ettiniz

Akort düzeninden bahsettim.
Belkide bir süre drop akortta ( Mesela yarım nota kalın şekilde. ) bekletip sonra yavaş yavaş deneyebilirsiniz. Bu geçici bir çözüm olabilir.

Benzer bir durum benim de başıma gelmişti. Problemim nut kısmının mi telini bir şekilde çok sıkı kavramasıydı. Tel burgunun ucundan değil nut'tun başlangıcından kopuyordu. Nut'u törpü ile çok çok az genişletip sorunu çözmüştüm. Yine de öncelikli olarak burgunuzun tel geçen kısmını kontrol etmeni öneririm. Üretimden kaynaklı küçük kıymık gibi keskin bir şeye denk geliyor olabilir. El yordamı ile burgunuzu kontrol edebilirsiniz.

Size katılıyorum dediğiniz çok mantıklı.

Geri