Epiphone Les Paul Standard Plustop Pro Parça Uyumu

Herkese merhaba;
Epiphone gitarlarda stopbar,tailpiece,tuner v.s parçaları değiştirmek için nelere dikkat etmek lazım? Orjinal Gibson parçaları uyar mı? Ölçüleri nasıl almalıyız? Parçaları nerelerden veya hangi sitelerden temin edebiliriz? Yardımcı olur musunuz? Forum da arattım fakat bulamadım

• Konu Sahibi Konu Sahibi
%100 takılır. Parçaların tanesi 30 $'ın üstünde.
Çok teşekkürler. Parçaların ağırlığı veya cinsinin ne gibi etkileri olur? Mesela köprü 100 gr yerine 250 gr olursa sustain uzar mı? Ses toklaşır mı? Köprünün krom ya da nikel olması ne farkeder? Bunların tartışıldığı bir konu var mı? Sizi de daha fazla meşgul etmek istemem

Çok teşekkürler. Parçaların ağırlığı veya cinsinin ne gibi etkileri olur? Mesela köprü 100 gr yerine 250 gr olursa sustain uzar mı? Ses toklaşır mı? Köprünün krom ya da nikel olması ne farkeder? Bunların tartışıldığı bir konu var mı? Sizi de daha fazla meşgul etmek istemem

Tersine yazasım geldi. Adam gibi bir soru çünkü :)

Bunların tartışıldığı konular forumda kaldı mı yoksa yenilemeler esnasında araya kaynadı mi bilmiyorum. Yıllar geçti. Tek başına da tartışılmadı, bazı başlıklarda arada öyle geçti gitti yıllar önce.

Ama şunu söyleyeyim, değiştireceğin üst eşik bile akord stabilitesine, tona, sustainie, netliğe az çok etki eder. Krom genelde nikele tercih edilir mesela. Ama sebebi sustain falan değil, daha dayanıklı olmasıdır. Ağırlık az çok etki eder. Ağaç ve işçilik kalitesine bağlı ama o da. Sağır bir gitara hardware değişimi ile netlik ekleyemezsin. Beri yanda, keşke çelik, titanyum köprüler imal edilse uygun fiyata.

Hardware sebebi ile tonda toklaşma bekleme. LP zaten bilinenin aksine tok bir gitar değildir. Midlidir. Onun için de daha basit çözümler var ama.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Bunların tartışıldığı konular forumda kaldı mı yoksa yenilemeler esnasında araya kaynadı mi bilmiyorum. Yıllar geçti. Tek başına da tartışılmadı, bazı başlıklarda arada öyle geçti gitti yıllar önce.

Ama şunu söyleyeyim, değiştireceğin üst eşik bile akord stabilitesine, tona, sustainie, netliğe az çok etki eder. Krom genelde nikele tercih edilir mesela. Ama sebebi sustain falan değil, daha dayanıklı olmasıdır. Ağırlık az çok etki eder. Ağaç ve işçilik kalitesine bağlı ama o da. Sağır bir gitara hardware değişimi ile netlik ekleyemezsin. Beri yanda, keşke çelik, titanyum köprüler imal edilse uygun fiyata.

Hardware sebebi ile tonda toklaşma bekleme. LP zaten bilinenin aksine tok bir gitar değildir. Midlidir. Onun için de daha basit çözümler var ama.
Uzun uzun yazmışsın abi ve de açıklayıcı olmuş teşekkür ederim gerçekten.

Les Paul tonunun midli olması ağaç ve hardware dışında, gövde şeklinden mi kaynaklı yoksa skala uzunluğundan mı?

Ağaç, skala ve manyetik üçlüsü gördüğüm, tecrübe ettiğim kadarı ile.
Anladım, kendi gitarım 25,5 skalada singlecut bir gitar. Tonu ne les paul'a ne de superstrata tamamen benziyor. Sapının ince olması(wizard II ye oldukça yakın) ve skala, tınıda ki farklılığın en büyük sebebi sizin dediğinizden yola çıkarak , anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim cevap için. :)

Geri