Thomann'dan Alışveriş

Ayın 18'inde 600 euroluk bir sipariş verdim, ayın 19'unda sipariş işleme alındı, a.tr belgesi için bana mail üzerinden ulaştılar ve gerekli bilgileri istediler. Türk olduğum için Türk bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçirdiler. Ayın 22'sinden beri enstrümanlar export parcel center'da gözüküyor. Ptt takipte de teslimat sürecinde yazıyor. Bakalım ileride ne gibi baş ağrıları beni bekliyor...
Bu süreçte detayları paylaşırsanız bu başlık açısından çok faydalı olur, çünkü buna cesaret eden çok yok şu ara. Düz hesap bakıldığında bu alışverişin size neredeyse alışverişin kendisi kadar vergi ve masraf çıkarması bekleniyor çünkü.

Türkiye ye gelmişmi? Malın bedeli 150 EUR yu geçiyor. allah kolaylık versin bizim gümrükte. sonuçtan haberdar ederseniz başınıza neler gelecek biliriz. Belkide şans sizden yanadır rahat sıyrılırsınız.
Yok daha Almanya'da görünüyor, vakit geçtikçe burada sizleri bilgilendiririm.

Bu süreçte detayları paylaşırsanız bu başlık açısından çok faydalı olur, çünkü buna cesaret eden çok yok şu ara. Düz hesap bakıldığında bu alışverişin size neredeyse alışverişin kendisi kadar vergi ve masraf çıkarması bekleniyor çünkü.
Yaptığım hesaplamaya göre yaklaşık 10bin lira ek bir masraf çıkıyor gibi görünüyor. Bakalım, hepinizi bilgilendiririm.

Yok daha Almanya'da görünüyor, vakit geçtikçe burada sizleri bilgilendiririm.

Yaptığım hesaplamaya göre yaklaşık 10bin lira ek bir masraf çıkıyor gibi görünüyor. Bakalım, hepinizi bilgilendiririm.
Buradan temin edilemeyecek bir şey diye tahmin ediyorum? Ekstra masraf 10 bin TL ise hiç fena değil, (yaklaşık 300 euro; kabaca %50 ekstra demek) umarım öyle olur.

Ayın 18'inde 600 euroluk bir sipariş verdim, ayın 19'unda sipariş işleme alındı, a.tr belgesi için bana mail üzerinden ulaştılar ve gerekli bilgileri istediler. Türk olduğum için Türk bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçirdiler. Ayın 22'sinden beri enstrümanlar export parcel center'da gözüküyor. Ptt takipte de teslimat sürecinde yazıyor. Bakalım ileride ne gibi baş ağrıları beni bekliyor...
Merakla bekliyoruz gelişmeleri

hangi masraflar yaklaşık ne kadara gelir
bİlİnmezkİ gÜmrÜktekİlerİn keyfİne kalmıŞ. Muhtemelen ŞÖyle bİrŞey olacak mal 150 eur Üzerİ bİr gÜmrÜkÇÜ kİrala malı Çeksİn dİyecekler. GÜmrÜkÇÜ bulunca o bİr Ücret alacak. O İşlerİ halledene kadar gÜmrÜkte kaldıĞı sÜrece ardİye Ücretİ Çıkaracaklar, gÜmrÜkleme Ücretİ Çıkaracaklar (kİralanan gÜmrÜkÇÜden ayrı olarak) vs vs belkİde Şansın yaver gİder bunlar gelmez baŞına gÜmrÜk garİp bİr yer herkes kafasına gÖre İŞ yapıyor orada.

(
Gümrük ücreti ne kadar 2024?

Buna göre, gümrük müşavirliği asgari ücretleri, tebliğin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2024'ten itibaren 30 lira ile 7 bin 590 lira arasında olacak. Yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesi ise 570 lira ile 189 bin 720 lira arasında uygulanacak.)

Gümrükçü tuttuğunu yapar.

Merhabalar. Yakın zamanda verdiğiniz siparişleriniz ne durumda acaba abilerim? 18 mart'ta verdiğim Thomann siparişim ayın 30'unda gümrüğe girdi, 2 gündür "Added to Receptacle" olarak gözükmekte... Aliexpress siparişim ise 25 mart'tan beri "Arrived to Linehaul Office" olarak gözükmekte. Sanırım bu ay gümrük çok yoğun... Thomann siparişim Linehaul'da nerdeyse 8 gün beklemişti. Aliexpress siparişimden ise 10 gündür tık yok.

Merhabalar. Yakın zamanda verdiğiniz siparişleriniz ne durumda acaba abilerim? 18 mart'ta verdiğim Thomann siparişim ayın 30'unda gümrüğe girdi, 2 gündür "Added to Receptacle" olarak gözükmekte... Aliexpress siparişim ise 25 mart'tan beri "Arrived to Linehaul Office" olarak gözükmekte. Sanırım bu ay gümrük çok yoğun... Thomann siparişim Linehaul'da nerdeyse 8 gün beklemişti. Aliexpress siparişimden ise 10 gündür tık yok.
11 martta verdiğim 147 euroluk siparişimi 2 nisanda teslim aldım ama adresi yanlış yazdıkları için 1 hafta pttde beklediği için biraz uzadı. Diğer siparişim 15 mart 148 euroluk, onu da 3 nisanda teslim aldım, adresin son bir kaç hanesi silinmişti ilginç şekilde iki siparişimde de blok adı görünmemiş o yüzden kendim gidip aldım ptt'den, sonraki siparişler için kısalttım adresimi. "Added to Receptacle" yazdıktan 1 gün sonra teslim aldım ben.

11 martta verdiğim 147 euroluk siparişimi 2 nisanda teslim aldım ama adresi yanlış yazdıkları için 1 hafta pttde beklediği için biraz uzadı. Diğer siparişim 15 mart 148 euroluk, onu da 3 nisanda teslim aldım, adresin son bir kaç hanesi silinmişti ilginç şekilde iki siparişimde de blok adı görünmemiş o yüzden kendim gidip aldım ptt'den, sonraki siparişler için kısalttım adresimi. "Added to Receptacle" yazdıktan 1 gün sonra teslim aldım ben.
Teşekkürler hocam. Valla noldu anlamadım... Niye bu kadar uzun sürdü bilemedim. Özellikle Aliexpress siparişimin 10 gündür Linehaul'da beklemesi çok ilginç. Belki de allahın sevgili kuluyum 150 euro sınırına takılmayım ekstra vergi ödemeyim diye paket gümrüğe girmeyi bekliyor 10 gündür 😂. Valla sabırsızlık içerisinde paketleri bekliyorum kaç gündür ya... Bayrama kaldık galiba 2 hafta daha beklerim bu gidişle.

Benim 2 gündür "Added to Receptable" olarak görünüyor ve gümrük vergisi de yazmıyor. Kargo haric 138 Euroydu bir numara yapıp 150 Euro'yu geçirmeye mi çalışıyorlar kargoyu katıp bilmiyorum.

Benim thomann 150 eur altı dün geldi. Almanya dan yurtdışı edildikten sonra gümrüklenip eve gelmesi 15 günü buldu. Gene kargoyu vergiye dahil etmişler.
kargo da gümrük vergisine dahilse gümrük kanununu değiştirin. Yok değilse ne işgüzarlık yapıyorsunuz.
150.EUR üstü Thomann kargoları geldimi acaba gümrükde başlarına ne geldi merakla bekliyoruz.

Ürün torbaya eklendikten 2 gün sonra "Hold item at point of delivery (Inb)" takip ekranına bu ibare eklendi... Gümrüğe takıldığı için mi bekletiyorlar acaba? Yurtdışı siparişlerimde ilk defa bu ibareyi görüyorum. Aliexpress siparişimin de gümrük işlemleri dün başlamış.

Thomann siparişim gümrüğe takılmış... Gümrüğe gidiyorum şu an. Siparişimi ekte paylaşıyorum.
Screenshot_20240405-111330_Chrome.jpg

Son düzenleme:
Geri