Bir vokal sahnede nasıl durmalı?

selamlar. yıllardır vokallik yapıyorum fakat uzun zamandır farkında olduğum ve bir türlü çözmeye cesaret edemediğim bir durum var. sahnede nasıl durmam, nasıl hareket etmem gerektiğini bilmiyorum ve biraz da özgüven problemim var. seyirci karşısında heyecanlanıyorum ve “herkes bana bakıyor şimdi nasıl görünüyorum acaba? hakkımda ne düşünüyorlar acaba?” diye sorup duruyorum kendi kendime. kısacası sahnede çok despot ve temkinli bir duruşum var.
tavsiyesi olan var mı nasıl düzeltirim?

selamlar. yıllardır vokallik yapıyorum fakat uzun zamandır farkında olduğum ve bir türlü çözmeye cesaret edemediğim bir durum var. sahnede nasıl durmam, nasıl hareket etmem gerektiğini bilmiyorum ve biraz da özgüven problemim var. seyirci karşısında heyecanlanıyorum ve “herkes bana bakıyor şimdi nasıl görünüyorum acaba? hakkımda ne düşünüyorlar acaba?” diye sorup duruyorum kendi kendime. kısacası sahnede çok despot ve temkinli bir duruşum var.
Bu sorun sadece "duruş" ile çözebileceğiniz bir şey değil, yönetmeyi öğrenmek lazım. Sahende kendiniz gibi olmayı hedefleyin, grubun karakterinden aykırı veya "rock star özentisi" gibi olmaya çalışmayın derim.
Forumda daha önce de konuştuk. Hem teknik olarak gelişmeli ve yaptığınız işe hakim olmalı, hem de müziğe (kendinize değil) odaklanmayı öğrenmelisiniz.
Uzun vadede asla alkol veya benzeri çözümlerle de yönetmeye çalışmayın, kendinizi kandırdığınızla kalırsınız.
Özgüven probleminizi çözerek bunu da çözebileceğiniz gibi, bu problemi çözerek özgüven probleminizi de çözebilirsiniz. Çünkü bir enstrüman öğrenmek veya performans yapabilmek de insana özgüven kazandırır.

Müziğinize odaklanmanız size çok yardımcı olacaktır. Vokal ile birlikte enstruman çalmak ve çalarken enstrumana odaklanmak da kolaylık sağlıyor.

blackmetaltv-20240424-0001.jpg

Geri