Amfiyi DAW'a bağlayınca gelen cızırtı.

Merhaba arkadaşlar Blackstar ID Core 10 V2'yi herhangi bir DAW'a bağlayıp çalınca, ya aldığım kaydı dinlerken ya da DAW'dan gitarın sesini dinlersem deli gibi bir cızırtı sesi geliyor. Sanırım bu önceden de vardı, Guitar Rig kullanırken de aynı cızırtı geliyordu o zamanlar biraz daha yeniydim ben ayar yapamadım falan sanmıştım. Şimdi az çok DAW'ları genel hatlarıyla kullanmayı öğrendim ve ne yaparsam yapayım geçmiyor. ASIO4ALL kullandım, FlexAsio kullandım, VoiceMeeter kullandım. 3 farklı DAW denedim. Buffer Size'ı arttırdım azalttım. 48kHz'ye çektim geri düzelttim. Ne yaparsam yapayım düzelmedi. Amfide sorun var diyeceğim DAW'a bağlamadığım sürece hiçbir sıkıntı yok. Bana bir yol gösterin içimdeki heves gitmesin. Tam da zevk almaya başlamıştım oysa.

Gelen sesi duymanız için 2 saniyelik bir video çektim OBS'e amfiyi bağlayarak.
Araştırmadığım yer kalmadı son çare buraya yazayım dedim.
Şimdiden teşekkür ederim.

Dosyalar

• 2024-04-04 09-44-46.mp4
    10.1 MB
Son düzenleme:
16-32 samples Buffer !? Wooow.... NASA bilgisayarına mı sahipsiniz?
Kendinizi DAW üstündeki Monitörden duymak zorunda değilsiniz. Neticede amfide çalıyorsunuz. 2048 yapın. Yağ gibi aksın sistem...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
16-32 samples Buffer !? Wooow.... NASA bilgisayarına mı sahipsiniz?
Kendinizi DAW üstündeki Monitörden duymak zorunda değilsiniz. Neticede amfide çalıyorsunuz. 2048 yapın. Yağ gibi aksın sistem...
Güçlü sayılabilecek bir işlemcim var ancak bu kavramların ne olduğunu bilmiyorum hocam :D Az önce ASIO4ALL'u silip kurdum input latency 32 olarak geldi, dediğiniz gibi 2048'e çekip latency'i arttırdım. Videodaki sesler hala devam ediyor. Dengesini bulmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Driver sorunu da olabilir. Kaynak kullanımınıza da bakmak lazım yani bu ses, ses kartının mevcut işlemleri yapamadığını gösteriyor ama farklı farklı nedenleri olabilir.

Yani bu bir cızırtı değil, sesi işleyememe sesi. Ses kartından başlayarak sorunu tespit etmek gerekiyor, driver güncel mi? Sesle ilgili programlar çalışırken cpu'nun tepkisi ne?

Tüm ayarlar denenmiş, fark olmamış diye bunu söylüyorum yoksa bu tarz bir durumda buffer ayarları ile sorun hallolmalıydı.

Merhaba arkadaşlar Blackstar ID Core 10'u herhangi bir DAW'a bağlayıp çalınca, ya aldığım kaydı dinlerken ya da DAW'dan gitarın sesini dinlersem deli gibi bir cızırtı sesi geliyor. Sanırım bu önceden de vardı, Guitar Rig kullanırken de aynı cızırtı geliyordu o zamanlar biraz daha yeniydim ben ayar yapamadım falan sanmıştım. Şimdi az çok DAW'ları genel hatlarıyla kullanmayı öğrendim ve ne yaparsam yapayım geçmiyor. ASIO4ALL kullandım, FlexAsio kullandım, VoiceMeeter kullandım. 3 farklı DAW denedim. Buffer Size'ı arttırdım azalttım. 48kHz'ye çektim geri düzelttim. Ne yaparsam yapayım düzelmedi. Amfide sorun var diyeceğim DAW'a bağlamadığım sürece hiçbir sıkıntı yok. Bana bir yol gösterin içimdeki heves gitmesin. Tam da zevk almaya başlamıştım oysa.

Gelen sesi duymanız için 2 saniyelik bir video çektim OBS'e amfiyi bağlayarak.
Araştırmadığım yer kalmadı son çare buraya yazayım dedim.
Şimdiden teşekkür ederim.
Hocam merhaba. Aynı sıkıntıyı Studio One kullanırken yaşadım, ne yaptıysam olmadı. En sonunda farklı bir DAW'a geçtim (fl studio) ve cızırtı kesildi. Studio One kullanıyorsanız eğer DAW değiştirin :D

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Driver sorunu da olabilir. Kaynak kullanımınıza da bakmak lazım yani bu ses, ses kartının mevcut işlemleri yapamadığını gösteriyor ama farklı farklı nedenleri olabilir.

Yani bu bir cızırtı değil, sesi işleyememe sesi. Ses kartından başlayarak sorunu tespit etmek gerekiyor, driver güncel mi? Sesle ilgili programlar çalışırken cpu'nun tepkisi ne?

Tüm ayarlar denenmiş, fark olmamış diye bunu söylüyorum yoksa bu tarz bir durumda buffer ayarları ile sorun hallolmalıydı.
hocam buffer ve input latency ile biraz daha oynadım. gecikme artık daha fazla olduğu için monitörlemeyip çalarken amfinin sesini dinliyorum, sanki biraz bahsettiğimiz sesler biraz daha azaldı gibi. buffer'ı 1024-2048 arasında oynatıp input latency'i de 1024'e çektim. editlerken premiere pro'dan efekt atsam gider gibime geliyor. ama benim merak ettiğim kısım bunun sebebi. Cubase kullanıyorum güncel olarak ve birkaç kayıt aldım program %5'ten fazla cpu kullanmadı. Bilgisayarın toplam cpu kullanımı da %20 civarlarını saniyelik gördü sadece. Driver olarak bahsettiğim gibi ASI04ALL ve birkaç muadilini denedim bir şey fark etmedi. Asio4All'u tekrar silip kurdum. Amfinin ses kartında mı problem var diye merak ediyorum. Belki amfiyi bilgisayara bağladığım bir kabloda sorun olabilir aklıma başka bir şey gelmedi.

Hocam merhaba. Aynı sıkıntıyı Studio One kullanırken yaşadım, ne yaptıysam olmadı. En sonunda farklı bir DAW'a geçtim (fl studio) ve cızırtı kesildi. Studio One kullanıyorsanız eğer DAW değiştirin :D
Hocam birkaç farklı DAW denedim ücretsiz veya ücretli olarak ancak FL Studio'yu henüz denemedim. Sorunun DAW'da olduğunu da düşünmüyorum ama FL Studio'yu da deneyip yazacağım.
Düzenleme: FL Studio'yu da farklı ayarlarla denedim sonuç aynı.

Son düzenleme:
hocam buffer ve input latency ile biraz daha oynadım. gecikme artık daha fazla olduğu için monitörlemeyip çalarken amfinin sesini dinliyorum, sanki biraz bahsettiğimiz sesler biraz daha azaldı gibi. buffer'ı 1024-2048 arasında oynatıp input latency'i de 1024'e çektim. editlerken premiere pro'dan efekt atsam gider gibime geliyor. ama benim merak ettiğim kısım bunun sebebi. Cubase kullanıyorum güncel olarak ve birkaç kayıt aldım program %5'ten fazla cpu kullanmadı. Bilgisayarın toplam cpu kullanımı da %20 civarlarını saniyelik gördü sadece. Driver olarak bahsettiğim gibi ASI04ALL ve birkaç muadilini denedim bir şey fark etmedi. Asio4All'u tekrar silip kurdum. Amfinin ses kartında mı problem var diye merak ediyorum. Belki amfiyi bilgisayara bağladığım bir kabloda sorun olabilir aklıma başka bir şey gelmedi.

Buffer ayarını gecikmenin 10ms civarında olduğu şekli ile kullanabilmeniz lazım. Yani şu an sesi amfiden dinleyebilirsiniz ama ilerde bu yeterli olmayabilir. Olması gereken ayarlarda sesi sorunsuz şekilde işleyebilmesi gerekiyor. Ses kartının ayarlarına bakmak lazım, ses kartının kendi asio'su olmuyor mu? Neden asio4all? Yani ses kartlı amfi hiç denemedim, ayarlarını ve özelliklerini bilmiyorum ama kendi driver'ını kurunca asio da geliyor olmalı, standart prosedür böyle.

Özetle benim anlatılanlardan anladığım ses kartıyla ilgili bir sıkıntı olduğu yönünde...

Buffer ayarını gecikmenin 10ms civarında olduğu şekli ile kullanabilmeniz lazım. Yani şu an sesi amfiden dinleyebilirsiniz ama ilerde bu yeterli olmayabilir. Olması gereken ayarlarda sesi sorunsuz şekilde işleyebilmesi gerekiyor. Ses kartının ayarlarına bakmak lazım, ses kartının kendi asio'su olmuyor mu? Neden asio4all? Yani ses kartlı amfi hiç denemedim, ayarlarını ve özelliklerini bilmiyorum ama kendi driver'ını kurunca asio da geliyor olmalı, standart prosedür böyle.

Özetle benim anlatılanlardan anladığım ses kartıyla ilgili bir sıkıntı olduğu yönünde...
Hocam geç cevap veriyorum anca tekrar deneme şansı buldum. Ben denk gelmemiştim garanti cevap vermek için biraz daha araştırma yaptım öğrenebildiğim kadarıyla blackstar id core'un kendi ses kartı var ama kendi driver'ı yok gibi bir cevap verebilicem ne kadar yarım yamalak bir cevap emin değilim. Çünkü her türlü bir ASIO driver'ı kurmak gerekiyor DAW'a bağlanırken. Ancak sadece usb ile bağlayıp architect yazılımı kullanılabiliyor. Burada bir çelişki var mı emin değilim dediğim gibi DAW'da ASIO yoksa başka bir seçenek çıkmıyor karşıma. Blackstar'ın resmi DAW'a bağlama videosunu izledim ve inputu ID Core seçerken output'u bilgisayarın kendi ses kartını seçiyor, yanlışı output ve inputu ID Core seçerken mi yapıyorum yoksa diye denedim. Bilgisayara kulaklık bağladım ve kendi hoparlörünü de denedim sadece amfiyi input olarak deneyip, ikisinde de yine aynı sesler çıktı buffer ayarlarıyla da oynadım hiçbir gelişme yok. Aklıma gelen tek şey ya usb kablomda sıkıntı var ya da amfinin içindeki ses kartında.

Şimdi bunlardan başka bir sorum daha var. Burada bilgisayarın ses kartıyla bir işlem yapmadığım için(son denediğim olayı saymazsak) eğer amfinin ses kartında sorun varsa harici bir ses kartı alıp, amfiyi ona bağlayıp, ses kartını da bilgisayara bağlayıp amfiyi sadece hoparlör niyetine kullanabilir miyim? ya da kulaklığı ses kartına bağlayıp bilgisayara bağlayıp kullanabilirim değil mi? Çünkü ileride kesinlikle bir ses kartı düşünüyorum zaten, eğer bu sorunu çözecekse de tuzu biberi olur. İnsanların aynı amfiyi kullanıp ses kartına ihtiyaç duymamasını kıskanıyorum açıkçası.

Şimdi bunlardan başka bir sorum daha var. Burada bilgisayarın ses kartıyla bir işlem yapmadığım için(son denediğim olayı saymazsak) eğer amfinin ses kartında sorun varsa harici bir ses kartı alıp, amfiyi ona bağlayıp, ses kartını da bilgisayara bağlayıp amfiyi sadece hoparlör niyetine kullanabilir miyim? ya da kulaklığı ses kartına bağlayıp bilgisayara bağlayıp kullanabilirim değil mi? Çünkü ileride kesinlikle bir ses kartı düşünüyorum zaten, eğer bu sorunu çözecekse de tuzu biberi olur. İnsanların aynı amfiyi kullanıp ses kartına ihtiyaç duymamasını kıskanıyorum açıkçası.

Core ID 10 Zaten üstünde hoparlör bulunan bir ses kartı. Neden onu PC ye bağlayıp tekrar bir hoparlöre yönlendirmeye çalışıyorsunuz anlamış değilim.

Core ID 10 Zaten üstünde hoparlör bulunan bir ses kartı. Neden onu PC ye bağlayıp tekrar bir hoparlöre yönlendirmeye çalışıyorsunuz anlamış değilim.
Zaten ben normalde output'u da ID Core'dan alıyorum. Dediğim gibi Blackstar'ın videosunda öyle kullandığı için denemem gerektiğini düşündüm. Başka bir USB Mini kablosu satın alıp denemeyi yine aynı sorun olursa iade etmeyi düşündüm. Ancak bir daha düşününce kabloda sorun olsa Architect yazılımını kullanırken sorun yaşarım diye düşündüm DAW'a bağlamadığım sürece bir sorun yok. Siz ne diyorsunuz sizce kablo denenmeli mi yoksa amfinin ses kartında sorun var diyip geçmeli miyim? 7 yıl önce çıkmış bir amfi, 2. el aldığım için ne kadar kullanıldığını bilmiyorum.

Geri