Akustik Gitar ( Parmak Killer )

Merhabalar dün ilk akustik gitar aldım markla modeli ibanez pc12mhce opn açıkcası güzel bir gitar fakat daha önce hiç akustik çalmamıştım ve bana inanılmaz zor geldi parmaklarım çok acıyor bend yapmak imkansiz bende gitarı yarım ses geri akortladım fakat hala beni çok zorluyor bunun için tavsiyesi olan varmı senelerdir klasik ve elektro çalıyorum hayatımda hiç bu kadar acı içinde gitar çaldığımı hatırlamıyorum :D daha ince tel takmak geliyor aklıma ama internette çokta bir şey bulamadım daha ince akustik gitar teli kullanan varsa bana isim veya link bırakabilirmi

Dosyalar

• WhatsApp Image 2024-03-17 at 5.39.09 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-17 at 5.39.09 PM.jpeg
    207.6 KB · Gösterim: 99
  • WhatsApp Image 2024-03-17 at 5.39.08 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-17 at 5.39.08 PM.jpeg
    103.6 KB · Gösterim: 85
Son düzenleme:
Hayırlı olsun. Fabrikasyon telleri 12 ya da 13 numaradır büyük ihtimalle. Volümden feragat edilerek 10 numara extra light ya da 11 numara custom light telleri tavsiye ederim. 12. perde bölgesini fotoğraflamışsınız, anormallik görmedim. Ama tel yüksekliği hakkında doğru yorum yapmak için en azından 0-12. Perdeleri ve sap ayarını görmek lazım. Alışana kadar pes akortlamak az da olsa işe yarayacaktır. Yerinizde olsam 10 numara tel alıp, teli takıp sap ayarı yapardım. Ama bence elektrik gitardaki gibi rahat bendleri akustik gitarda unutmak lazım. En azından kusursuz bir işçiliğe sahip gitara denk gelene kadar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayırlı olsun. Fabrikasyon telleri 12 ya da 13 numaradır büyük ihtimalle. Volümden feragat edilerek 10 numara extra light ya da 11 numara custom light telleri tavsiye ederim. 12. perde bölgesini fotoğraflamışsınız, anormallik görmedim. Ama tel yüksekliği hakkında doğru yorum yapmak için en azından 0-12. Perdeleri ve sap ayarını görmek lazım. Alışana kadar pes akortlamak az da olsa işe yarayacaktır. Yerinizde olsam 10 numara tel alıp, teli takıp sap ayarı yapardım. Ama bence elektrik gitardaki gibi rahat bendleri akustik gitarda unutmak lazım. En azından kusursuz bir işçiliğe sahip gitara denk gelene kadar.
merhabalar yorumunuz için teşekkürler akustik gitarda normal tel kalınlık sıkalası nedir acaba elektro gitarda 9 42 burada sanıyorsam 10 50 oluyor son olarak extra olmasa bile light daha yumuşak tel öneriniz var mı? acaba marka olarak

Buradaki extra light, custom light gibi adlandırmalar sadece tel kalınlığını ifade ediyor. Telin sertliği kalınlık arttıkça artıyor. Ayrıca telin kaplama malzemesi, gitarın yapısı da sertliğe direkt etki ediyor. Ben her kalınlıkta birçok marka tel denedim. Normalde gypsy jazz gitarlar için üretilen Savarez teller var. Hem çok rahat hem de tonu muazzam. Linkini aşağı bırakıyorum. Yalnız bu teller çok çabuk eskiyip bazen de kopabiliyor. Ortalama ömrü 2-4 hafta. Benim için uzun ömürlük ön planda olduğu için Elixir Nanoweb kullanıyorum. Savarezi deneyebilirsiniz ya da bilindik markaların extra light, custom light tellerine bakabilirsiniz. YouTube'da karşılaştırmaları da var.

İlk akustik aldığımda aynısı olmuştu. İlk gün sıcağı sıcağına çok anlamadım ama ikinci gün parmak uçlarıma gerçekten yanıyor gibi hissettim ama zorla devam ettim. İlk haftanın sonlarına doğru alışıyorsun. Bend konusunda da fabrikasyon teller genelde 0.11 0.12 olur. Solo vb çalmak için çok çok zor.(etrafımda da bu yorumu aldım.) 0.9 takarsan çok rahat eder elektro çalar gibi çalabilirsin aşırı bir ton kaybı da olmuyor. 0.10 takarsan biraz parmaklar zorlanır ama 1 2 haftada güçlenir. Solo çalabilir bend atabilirsin. Tel yüksekliğin biraz yüksek gibi ama çok fark etmez sana. Bence az bişey truss rod ayarın yapılabilir ama sana kalmış. Hayırlı olsun.

Geri