Teller çok gergin

Merhaba elimde Alhambra Z Nature var, flamenko gitar alacaktım diğerleri Çin'de üretildiği için Alhambra'yı aldım, flamenko gibi bir performans beklemiyordum zaten ama teller çok gergin geliyor, özellikle bending'e oldukça uğraştım ama fazla sert geldi. Alakası var mı bilmiyorum ama alt eşiği zımparaladım, sonra vazgeçtim çıkardım ama sadece action'ı düştü, hala tel çok gergin mi tonuna getirdiğim için (1. telden bahsediyorum). Bunu yumuşatmanın bir yolu var mı, ayrıca alt eşiği çıkarmak gitara zarar verir mi? Test ettim hiç cızırtı yapmıyor.
Teller: Savarez T50R normal tansiyon

Savarez'in normal tension klasik gitar telleri oldukça yumuşaktır, hatta benim gitarda bu normal tension tellerin yumuşaklığı ve nispeten mellow tonu nedeniyle hep hard tensionunu kullanırım. Daha net, parlak ve biraz daha yüksek tını veriyor. Herhangi bir bilgim yok ama bence tellerinden sertliginden yakinmaniz flamenco gitar telleri olmasi ile ilişkili olabilir. Alisamazsaniz bir sonraki seti klasik gitar seti olarak alın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Savarez'in normal tension klasik gitar telleri oldukça yumuşaktır, hatta benim gitarda bu normal tension tellerin yumuşaklığı ve nispeten mellow tonu nedeniyle hep hard tensionunu kullanırım. Daha net, parlak ve biraz daha yüksek tını veriyor. Herhangi bir bilgim yok ama bence tellerinden sertliginden yakinmaniz flamenco gitar telleri olmasi ile ilişkili olabilir. Alisamazsaniz bir sonraki seti klasik gitar seti olarak alın.
Şimdi test ettim, 1. tel olan mi teli dışında hepsi gayet iyi ama mi teli aşırı gergin geliyor. Gitarla alakalı bir problem olabilir mi veya telle mi alakalıdır?

Bilemiyorum, gitarla ilgisi olmasi pek söz konusu değil. Bir oktav ustten akortlamis olabilir misiniz diye düşündüm ama tel o gerilime dayanabilir mi ondan da emin değilim.

Geri