Headrush Prosesör Bilgi Paylaşımı

Ekrana görseli nasıl koydunuz?
IMG_6001.jpeg

Katana power amp in konusunda düzeltme yapayım @BC_Rich_Warlock hocam.

HR'yi Katana'nın power amp in girişinden girdiğinizde amfinin panel butonu sabit yanan yeşile dönüyor ve amfi üzerindeki tüm efekt ve amfi seçenekleri işlevsiz konuma geliyor(tüm ışıklar sönüyor). Ses yönetiminde ise master volume ile beraber power control seçeneği de aktif halde kullanılabiliyor. Boss sadece Core'dan gelen sesi veriyor, kendi tüm fonksiyonlarını deaktif ediyor diğer bir ifadeyle.

Katana'yı kabin olarak kullanmak nasıldır sorusunu yaklaşık 2 saatlik bir deneyim ile aktarmak gerekirse asla kötü diyemem ama frfr ile denemediğim için ne kadar iyi ya da kötü konusunda yorum yapamıyorum. Sanırım Zuhal'de headrush'ı hem Katanada hem de frfr ile yanyana deneyip kendi adıma daha sağlıklı fikir edinebilirim. He derseniz ki hem iyi bir processorüm olsun hem de iyi bir amfim olsun, o zaman kendimi şanslı sayabilirim 😊

Bu arada bu aletin recording out çıkışının olmaması kötü(ya da var da ben mi bulamadım). Roland go mixer Pro'yu HR'nin out çıkışına girdim. Kulaklıktan ses geliyor emme telefonda Bandlabe kayıt yapmıyor 😔 Her güzelin bir kusuru var demek ki. Bu durumda Boss Katana'yı hala Kuvayi Milli sınırlarımız dahilinde kabul edecez.

Ağırlık konusuna gelince, Core da ağırmış, Prime'ı tahmin edemiyorum. @barrios hocamın dediği gibi QC 1.5kgye herşeyi iyi şekilde sığdırdığı için o kadar pahalı olmalı.

Son olarak bu ton arayışı konusu var ya, asla bitmez. Hani Einstein(yanlış değilsem) demiş ya "3. Dünya savaşı nasıl olacak bilmiyorum ama 4. Dünya savaşı taş ve sopayla olacak" diye. Bir gün iyi bir ton elde edeceğimiz bir lambalının önüne en fazla 4 bilemedin 5 pedal koyup devam edeceğiz. Ay o mu bu mu derken gitar çalamıyorsunuz. Aynı football manager oynarken transfer yapmaktan sezona geçmemek gibi olay. Neyse sonuçta hala öğrenme sahasındaki biri için oldukça zengin bir alet.
Üstadım öncelikle selamlar. Tam da en merak ettiğim yerden girmişsiniz. Bende de şu anda core ve katana 50 mk2 var. Aynen dediğiniz gibi power amp girişinden takıyorum. Ancak bir türlü istediğim sesleri alamıyorum. Yani şöyle söyleyeyim katanada eski patchler üzerinden kendi yazdığım tonlar bile çok ama çok daha iyi geliyor kulağıma. Bu noktada acaba ben mi core'u verimli kullanamıyorum yoksa katanadan mı kaynaklı ya da bir processorden anca bu kadar durumu mu var ortada merak ediyorum. Bu arada genellikle higainli ritim gitar çalıyorum. Bir de core ile frfr ikilisinin sonucunu da çok merak ediyorum. Size, olmasa kendi yazdığım ve en beğendiğim katana tonunu göndereyim, bir de siz deneyin. Bakalım core+katana kullanarak böyle hacimli, bangır bangır palm mute alabileceğiniz ama asla kulağa muddy gelmeyen net bir distortion tonu alabildiniz mi hiç? Sizin tecrübeniz ve yorumunuz nasıl olacak, merak ediyorum açıkçası.

Üstadım öncelikle selamlar. Tam da en merak ettiğim yerden girmişsiniz. Bende de şu anda core ve katana 50 mk2 var. Aynen dediğiniz gibi power amp girişinden takıyorum. Ancak bir türlü istediğim sesleri alamıyorum. Yani şöyle söyleyeyim katanada eski patchler üzerinden kendi yazdığım tonlar bile çok ama çok daha iyi geliyor kulağıma. Bu noktada acaba ben mi core'u verimli kullanamıyorum yoksa katanadan mı kaynaklı ya da bir processorden anca bu kadar durumu mu var ortada merak ediyorum. Bu arada genellikle higainli ritim gitar çalıyorum. Bir de core ile frfr ikilisinin sonucunu da çok merak ediyorum. Size, olmasa kendi yazdığım ve en beğendiğim katana tonunu göndereyim, bir de siz deneyin. Bakalım core+katana kullanarak böyle hacimli, bangır bangır palm mute alabileceğiniz ama asla kulağa muddy gelmeyen net bir distortion tonu alabildiniz mi hiç? Sizin tecrübeniz ve yorumunuz nasıl olacak, merak ediyorum açıkçası.

Merhabalar. Zincirin sonunna 10 band EQ ekleyip 60-8000 üzerini traşlayıp denemenizi öneririm. Prosesör işlerinde EQ çok fark ettiriyor. EQ üzerinde oynamalar yapın.

Traşlamaktan kastım kısmak. -db'ye doğru dibe çekin onları.

Bu arada katana 50 mk2 için yazdığım tonu paylaşıyorum. Forumda tsl uzantılı dosya paylaşamadığım için zipledim tonu bu arada.

Dosyalar

• EKD.zip
    974 byte · Gösterim: 38
Merhabalar. Zincirin sonunna 10 band EQ ekleyip 60-8000 üzerini traşlayıp denemenizi öneririm. Prosesör işlerinde EQ çok fark ettiriyor. EQ üzerinde oynamalar yapın.

Buna yoruma ek olarak paramatik ekolayzırın low ve high gainleri ile de oynayabilirsiniz. Ben Katanada hem grafik hem de paramatik eq beraber kullanıyorum.
Bu arada katana 50 mk2 için yazdığım tonu paylaşıyorum. Forumda tsl uzantılı dosya paylaşamadığım için zipledim tonu bu arada.
Tona hafta sonu bakmaya çalışayım. Aynı tonu bir de core'da ayarlayıp denerim. Daha henüz tüm seçenekleri default olarak deneyip bakıyorum. Sadece amfi tipleri arasında bile volume farkı var default tonlarda. Amfinin ya da kullandığınız pedal tiplerini üzerinde oynamalar yapmayı deneyin. Bir de Katanada 0.5 Watt kullanıyorsanız biraz daha hacimli ses için 25w moduna çekebilirsiniz power controlde.

Bu arada bu aletin recording out çıkışının olmaması kötü(ya da var da ben mi bulamadım). Roland go mixer Pro'yu HR'nin out çıkışına girdim. Kulaklıktan ses geliyor emme telefonda Bandlabe kayıt yapmıyor 😔 Her güzelin bir kusuru var demek ki. Bu durumda Boss Katana'yı hala Kuvayi Milli sınırlarımız dahilinde kabul edecez.
İş yorgunluğundan record tuşuna basmayı unutmuşum 🤣 kısa bi medley yaptım. Soldano ile çaldım ama Power Ball, Peavey ve Dual Rectifier modelleri de kulak kanatan cinsten.

+1

sadece gitar çalanlar için zaten ana ekranda Global EQ'dan da bu aralıklar CUT edilebilir... zaten gitar kabaca 60-70 ile 8000-10000 arası en fazla ... en baştan kesip sonra preset içinde EQ ile ince ayar da verilebilir
kısaca prosesör işi biraz deneme yanılma işi... şu mantığı oturtunca kolaylaşıyor yoksa o EQ'lara ilk girince bu ne lan 100 tane parametre var diyor insan

+1

sadece gitar çalanlar için zaten ana ekranda Global EQ'dan da bu aralıklar CUT edilebilir... zaten gitar kabaca 60-70 ile 8000-10000 arası en fazla ... en baştan kesip sonra preset içinde EQ ile ince ayar da verilebilir
kısaca prosesör işi biraz deneme yanılma işi... şu mantığı oturtunca kolaylaşıyor yoksa o EQ'lara ilk girince bu ne lan 100 tane parametre var diyor insan
Sizin yazınızı burada okuduktan sonra denemiştim ilk. Gitardan istemediğim sesler geliyordu. Aslında şöyle söyleyeyim sweep picking ve hızlı alternatif picking yaparken sadece duymak istenen nota sesinde temiz ses alamıyordum. Sonra sizin de tavsiyenizle 60-8000 üzerini direk kestim. Baktım sweep pickingler piano gibi geliyor. Tertemiz ses alıyorum. Core'a da şimdiye kadar beni en çok etkileyen kısım bu oldu. Tabi ki diğer prosesorlerde, yazılımlarda da bu vardır ama çok güzel tepki veriyor alet.

selamlar arkadaşlar
coru ve prime'ı hem gitar amfsi ile hemde kendi ffr aktif kabini ile kullanan biri olarak en iyi gerçek sesi ffr ile veya stero referans monitörü ile alabileceğinizi söyleyebilirim .ister core üzerindeki global eq.ister setup sonuna eklenen eq. isterseniz 4 kablo yöntemi bağlantı vb .ile ne yaparsanız yapın sonuç bu :) zaten içinde amfi ve kabin similasyonu olan bir aletten bahsediyoruz içinde bir karekteristik özellik zaten var yani örnek : setlist yaptınız amfi marshal kabin mesa seçtiniz pedallar vs işin sonunda sesi evinizdeki gitar amfisinin alacaksınız yani o marhall ve mesanın 100%100 gerçek soundunu almş olmayacağiz :) ev içinde kullanıyorsanız sorun yok tone larınızı kendınıze gore ayarlarsınız ama prova ve sahneye gıttgınıze eger ayar yaptıgınız amfı harıcı bır amfı yada dırekt mıxere gırersenız tonlar cok farklı gelecektir sürprizlere hazırlıklı olmanızı öneririm.

selamlar arkadaşlar
coru ve prime'ı hem gitar amfsi ile hemde kendi ffr aktif kabini ile kullanan biri olarak en iyi gerçek sesi ffr ile veya stero referans monitörü ile alabileceğinizi söyleyebilirim .ister core üzerindeki global eq.ister setup sonuna eklenen eq. isterseniz 4 kablo yöntemi bağlantı vb .ile ne yaparsanız yapın sonuç bu :) zaten içinde amfi ve kabin similasyonu olan bir aletten bahsediyoruz içinde bir karekteristik özellik zaten var yani örnek : setlist yaptınız amfi marshal kabin mesa seçtiniz pedallar vs işin sonunda sesi evinizdeki gitar amfisinin alacaksınız yani o marhall ve mesanın 100%100 gerçek soundunu almş olmayacağiz :) ev içinde kullanıyorsanız sorun yok tone larınızı kendınıze gore ayarlarsınız ama prova ve sahneye gıttgınıze eger ayar yaptıgınız amfı harıcı bır amfı yada dırekt mıxere gırersenız tonlar cok farklı gelecektir sürprizlere hazırlıklı olmanızı öneririm.
Ben de gittim sırf bunun için 4 kablo yöntemli amfi aldım elimde patladı desene :)

Amfilerin pedal prosesorler ile uyumu farklı olabiliyor. Boss GT-1000 Katana 100 MK1'de rezaletti, aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor ama Catalyst 60 ve JVM205C'de enfes. Bu yüzden ses sorunu olmadigi her zaman prosesoru amfiye bağlıyorum.

Amfi kabine alışkın biri için lambalı amfiye bağlayıp sesi gerçek kabinden almak daha iyi gelebilir, çünkü alışkın olduğu bir ses frekansı. Ama daha önce böyle bir amfi ile çalmamış biri için de FRFR'ın daha iyi gelme olasılığı daha yüksek. Bende hem FRFR (Alto ts408) hem de resimdeki amfi+kabin var her ikisi ile ile de kullanıyorum. Frekans farkı hissediliyor evet, ama ses/ ton kalitesi farkı yok. Kulaklıkla dinleyince bile çok kaliteli ( eğer çok kötü bir kulaklık ile dinlemiyorsunuz).
Benim şahsi tecrübem bendeki amfi kabin ile daha doygun ve derin renkte ses alıyorum, FRFR' da basslar daha iyi, biraz daha dengeli diyebiliriz.

Bazı amfi veya kabinlerle iyi sonuç vermemesi konusu muhtemel tabii, o zaman da o amfiye uydurmak lazım ince ayarlarla. Önemli nokta amfiye nerden bağladığımız. Öndeki gitar girişinden bağlanınca sonuç daha kötü, ama FX loop/4 kablo yöntemi/ veya Katana'nin arka tarafındaki power amp in yontemiyle bağlanırsa sonuç çok daha iyi
IMG-20230321-WA0006.jpg

Amfi kabine alışkın biri için lambalı amfiye bağlayıp sesi gerçek kabinden almak daha iyi gelebilir, çünkü alışkın olduğu bir ses frekansı. Ama daha önce böyle bir amfi ile çalmamış biri için de FRFR'ın daha iyi gelme olasılığı daha yüksek. Bende hem FRFR (Alto ts408) hem de resimdeki amfi+kabin var her ikisi ile ile de kullanıyorum. Frekans farkı hissediliyor evet, ama ses/ ton kalitesi farkı yok. Kulaklıkla dinleyince bile çok kaliteli ( eğer çok kötü bir kulaklık ile dinlemiyorsunuz).
Benim şahsi tecrübem bendeki amfi kabin ile daha doygun ve derin renkte ses alıyorum, FRFR' da basslar daha iyi, biraz daha dengeli diyebiliriz.

Bazı amfi veya kabinlerle iyi sonuç vermemesi konusu muhtemel tabii, o zaman da o amfiye uydurmak lazım ince ayarlarla. Önemli nokta amfiye nerden bağladığımız. Öndeki gitar girişinden bağlanınca sonuç daha kötü, ama FX loop/4 kablo yöntemi/ veya Katana'nin arka tarafındaki power amp in yontemiyle bağlanırsa sonuç çok daha iyi
163751 eklentisini görüntüle
yok dostum Katanaya 4CM ile bağlıyordum. Ne yaparsam yapayım asiri tiz, kulak tirmalayan zirilti hali vardı. Belki MK2'de duzeltmislerdir bilemem.

yok dostum Katanaya 4CM ile bağlıyordum. Ne yaparsam yapayım asiri tiz, kulak tirmalayan zirilti hali vardı. Belki MK2'de duzeltmislerdir bilemem.
Benim de anlatmaya çalıştığım şey bu aslında. İyi ifade etmişsiniz. Yani mk2 50w katanada da aynı durum var. Tabi 50lik modelde fx olmadığı için power ampten giriyorum headrush core'u. Bu da 100lük modelde return'den girmek ile aynıymış sanırsam. Bazı tecrübeli üyeler o şekilde bilgi vermişti daha önce. Yani kısacası processorü bağlayınca aynı sonucu alıyorum, mk2'de düzeltme olmamış demek...

Headrush ürünlerinde farklı ses çıkışlarında (phones, XLR out, jack out) ses kalitesinde / seviyesinde bir farklılık duyan veya test eden oldu mu?

Ben de Headrush efektlerinde bir derinlik hissediyorum sadece bu bende mi kulaklık ile mi alakalı acaba? Ufak bir yapaylık derinden gelme vs diyeyim. En nihayetinde bunlar bir simulasyon ama bilemedim.

Geri