Referans Monitör Önerisi

Merhabalar,

Uzun zamandır müzikle uğraşıyorum. Elime çok sayıda gitar ve amfi geçti ama 2-3 yıldır bilgisayar ortamında icra gösterip kayıtlar alıyorum.

Şu anki setupımda Focusrite scarlett ve Shure SRH940 var fakat tinnitus rahatsızlığımdan dolayı uzun süredir kulaklık takmıyorum/takmamayı tercih ediyorum.
Yeni gitar aldım ve artık işim de gereği (seslendirme) hem mixleri doğru duyabileceğim hem de keyifle çalabileceğim bir referans monitörü arıyorum. Geçen hafta Presonus Eris 4.5 aldım, odam hayli küçük ve 5 inç yeterli oluyor duyum olarak. Fakat Eris 4.5'te alır almaz fark ettiğim hiss/white noise sorunu vardı ve çok rahatsız etti ayrıca 2. günden sonra statik sesler vermeye ve bozulmaya başladı (RCA, TRS ve TS bağlantı denedim arkadaşlar sorun power kablosu takılıyken bile aynıydı) o yüzden iade ettim.

Şu anda da gözümü KRK Rokitlere diktim, açıkcası şu anlık ''şu referansın low endleri eksik, tizleri çok fazla'' gibi yorumlar yerine optimal ve standart seste f/p olan, rahatlıkla gitar tonlarını alabileceğim, ses editlerimi yapabileceğim, ufak da olsa ara sıra küçük mix işlerine girebileceğim bir referans monitörü arıyorum ama her şeyden ÖNEMLİSİ White Noise yaratmayan, 0 sesle çalışan bir referans monitörü.

Ayrıca Rokit 5 G4 kullanan varsa ve bu statik sese sahip olup olmadıklarını yazarlarsa çok sevinirim. Teşekkürler...

Merhabalar,

Uzun zamandır müzikle uğraşıyorum. Elime çok sayıda gitar ve amfi geçti ama 2-3 yıldır bilgisayar ortamında icra gösterip kayıtlar alıyorum.

Şu anki setupımda Focusrite scarlett ve Shure SRH940 var fakat tinnitus rahatsızlığımdan dolayı uzun süredir kulaklık takmıyorum/takmamayı tercih ediyorum.
Yeni gitar aldım ve artık işim de gereği (seslendirme) hem mixleri doğru duyabileceğim hem de keyifle çalabileceğim bir referans monitörü arıyorum. Geçen hafta Presonus Eris 4.5 aldım, odam hayli küçük ve 5 inç yeterli oluyor duyum olarak. Fakat Eris 4.5'te alır almaz fark ettiğim hiss/white noise sorunu vardı ve çok rahatsız etti ayrıca 2. günden sonra statik sesler vermeye ve bozulmaya başladı (RCA, TRS ve TS bağlantı denedim arkadaşlar sorun power kablosu takılıyken bile aynıydı) o yüzden iade ettim.

Şu anda da gözümü KRK Rokitlere diktim, açıkcası şu anlık ''şu referansın low endleri eksik, tizleri çok fazla'' gibi yorumlar yerine optimal ve standart seste f/p olan, rahatlıkla gitar tonlarını alabileceğim, ses editlerimi yapabileceğim, ufak da olsa ara sıra küçük mix işlerine girebileceğim bir referans monitörü arıyorum ama her şeyden ÖNEMLİSİ White Noise yaratmayan, 0 sesle çalışan bir referans monitörü.

Ayrıca Rokit 5 G4 kullanan varsa ve bu statik sese sahip olup olmadıklarını yazarlarsa çok sevinirim. Teşekkürler...
Yamaha hs7 ya da hs8 olabilir. hs8 çapından dolayı daha basları bir tık daha tatlı veriyor.

Özellikle dijital ampliye ( Class C ) sahip bütün referans monitörlerde ( çok üst segment olanlar hariç ) bahsettiğiniz bu hiss sesi az veya çok nisbette var maalesef. KRK Rokit'lerde de bu problem çok büyük olasılıkla mevcuttur. Önemli olan bu hiss sesinin seviyesi ve rahatsız edip etmediğinin belirlenmesi . Bunun için monitörü bizzat kendinizin test etmesi daha mantıklı olur bence.

Bu arada bu bütçelerde Fluid FX50 modelini de radarınıza alıp dinlemenizde fayda olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fluid Audio FX50'ler de radarımda, araştırıyorum fakat Eris 4.5'te yaşadığım deneyim korkunçtu. 3 günlük baş ağrısı sebebiydi muhtemelen hayatımda yaşadığım en kötü alışveriş deneyimimdi hatta. Kendi kendine başlayıp artan sesler can sıkıcıydı. Baştaki gibi ufak ve 1 metrenin gerisinde durunca duyulmayan türde olsa sevilesi bir referans monitörü, daha doğrusu ilk başlarda kullanılabilir bir monitördü. Şu anda eve sipariş etmek için her yerden bu sesin olup olmadığını kontrol ediyorum alacağım monitörlerde, artık monitörün karakteristik yapılarını araştırmayı bıraktım o derecede hassas bir konu oldu benim için.

Kısacası, 20kya kadar olan çoğu monitörden ben bu hissing/white noise sorununu yaşayacağım herhalde. Doğru mu?
Dediğim gibi dijital amplili çoğu monitörde bu sorun var. Bazılarında az var bazılarında çok var. Bu problem benim gördüğüm kadarıyla fiyat rakamı 70-80.000.-TL'lere çıktıktan sonra elimine olmaya başlıyor. Bu fiyat seviyesinin altındaki ürünler için distribütörlerde monitörleri dinleyip karar vermeniz lazım. Başka çareniz yok gibi görünüyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler hocam. Konunun devamında elinde model olan ve bu noise'un rahatsız etmediği arkadaşlar da model önerirse mutlu olurum. Gidip denerken en azından aklımda bulunur.

Geri