Fender Tone Master Pro - yeni processor - modeller

Fender Tone Master Pro, ne yazık ki sınıfta kalmış. Bu fiyata FM9 ile filan kapışmasını bekliyordum.
Para tuzağı; uzak durmak lazım.
Genel kanı, user interface dışında bir numarası yok. Fender pahalı bir oyuncak yapmış, ama profesyonelleri kandırabilecek bir şey değil. Kemper-Fractal sınıfında kesinlikle değil.
Tabii bu adamlar hi gain testi filan değil, simüle etmesi en zor 65 Twin, 65 Princeton, Deluxe, Plexi, AC30 gibi şeyler ile kıyas yapıyor.
AndyOrr isimli kullanıcının kıyaslaması özellikle anlamlı geldi bana:

"I’ve been working with the TMP and FR12 for the past few days. I just finished my longest session ever with it. I compared several of the models against the real thing - 65 Twin, 65 Princeton, Deluxe, Plexi, AC30. The Twin was the best to my ears. The rest, even after much manipulation, weren’t even in the same ballpark. But I could probably gig with the Twin. I’m not high gain guy.

I own and gigged AXE FXII for many years - both DI and FRFR and with an Atomic amp in to a traditional 2x12 cab. I own a Kemper powered head and Kabinet - mostly just to capture my amps. I use a Two Rock Bloomfield Drive amp and a pedal board with my bands. I own approx 30 tube amps - most boutique varieties. I have a studio and large rehearsal space.

I‘m really struggling to get an inspiring tone from the TMP. The UI is fantastic. By far the most intuitive of the units I’ve worked with. It’s magnificentky simple. I have a little bit of touchscreen lag but nothing that impedes my progress. It’s a large, well built unit. The quality seems spot on. I’ll keep screwing around with it but so far, from a tone perspective, it’s my least favorite of the digital modelers. And yes, I do hear the digital artifacts - especially as notes fade out. It’s actually kind of painful - not to the ears, but to the soul.

I usually love Fender stuff. Please take my post with a grain of salt. A lot of folks are raving about this unit"

Incelemelere bakarken şimdi farkettim, çok bomba bir özellik, 10 adet pedal tuşu/footswitch aynı zamanda pot tuşu gibi cevirilebiliyor, böylece o tuşa atanan efekt pedalı/amfi / özelliği de direkt kontrol edip ince ayar...vb yapılabiliyor.

Bunun dışında grafik ara birimi gayet güzel, yaptığınız ayar ve değişiklikleri direkt grafik arabirimde canli olarak, o aletin gerçek resmi ve tuş-ayar seviyeleri ile gösteriyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi.

Generl olarak Headrush, Neural DSP Quad Cortex ve Helix'den epey öteye gitmiş görünüyor.

Bu esnada fiyat olarak 1950 Eurodan girmiş bulunuyor Avrupa piyasasına. USA fiyatının epey üstü.
Headrush Core almayı düşünüyordum, bunu görünce biraz daha beklemek iyi olur demeye başladım. Herhangi bir Fender ürününü öveceğim hiç aklıma gelmezdi...

161455 eklentisini görüntüle
Ola'nın inceleme videosu düştü. Tonları hoşuma gitti. En çok hoşuma giden şey; footswitch düğmelerinin aynı zamanda potans düğmesi işlevi de görüyor olması. Yaratıcı bir yenilik olmuş. Ama yukarıda da belirtildiği gibi buradaki fiyatı 60.000 civarı olur. O paraya iyi bir pazarlıkla Zuhal'den 5150 kombo alınır, hatta öküz alınır. Bu fiyatıyla rakipleriyle kapışabileceğini sanmam.

Footswitchlerin potans gibi de çevrilmesi, Neural DSP'nin inovasyonu:) Direkt Quad Cortex araklaması yani:)

John Nathan Cordy, çok fena ipliğini pazara çıkarmış Tone Master Pro'nun... Fender modellemelerini en iyi Fender'in yapacağı iddiasının hikaye olduğunu, Fractal hatta Helix'in pekala daha iyi yaptığını, Quad Cortex'e de çok bayılmamakla birlikte onu tercih edeceğini söylüyor.
Başkası söylese neyse de, bu adam gerçekten tondan anlayan, çok iyi çalan (muhteşem tuşesi var) ve modelleyiciler üzerine zibilyon tane iş yapmış bir adam. 10:25 civarında Line 6'in HX One denemesi için kendisine önerdiği parayı reddettiğini de söylüyor. Tarafsız kalma konusunda da çaba sarfeden bir adam anlaşılan.

Beni en çok deli eden kısım, cihazın (Tone Master Pro) denenmesi için gönderilen adamların modelleyiciler hakkında deneyimi filan olmadığını söylemesi oldu. (9.05) Gerçekten rezillik. Ürünün hikayeden olduğu anlaşılmasın diye Fender bayağı iş çeviriyor anlaşılan.
Özetle, cihaz hakkındaki "hype" hikaye diyor.

Sosyal medyanın tık tuzağı içeriklerine kanmayın arkadaşlar. Böyle bir cihazı almak büyük bir karar. İmkanı olan farklı modelleri deneyip karar vermeli. Aşırı övmek ve yermek daha çok izleyici çekiyor bu gerçek. Kendi kulağınıza ve gözünüze inanın.

Sosyal medyanın tık tuzağı içeriklerine kanmayın arkadaşlar. Böyle bir cihazı almak büyük bir karar. İmkanı olan farklı modelleri deneyip karar vermeli. Aşırı övmek ve yermek daha çok izleyici çekiyor bu gerçek. Kendi kulağınıza ve gözünüze inanın.
Alternatif sıkıntısı da var. Hotone-Ampero gibi bir rakibin hiç bir ürünü gelmedi (distribütör yok bildiğim kadarıyla), Nux Trident (çok matah olmasa da...) de yine yok burada. İnsanlar da bu kadar pahalıysa Fractal veya Quad Cortex ile filan kapışır diyor. Kuyruklu yalan. Kapışamadığını birden fazla ciddi ve deneyimli kullanıcıdan okudum.
Fender yine marka değeri üzerinden "kaktırma" peşinde insanlara.

boss ir2 ve kemper profiler player de müzik camiasının tam ortasına bomba gibi düşmüşken bu fiyatlar ile fenderin hiç şansının olduğunu düşünmüyorum.
Kemper Profiler Player çok akıllıca bir tasarım. Yeni gördüm.
Sersem IK Media aynı şeyi Tonex için yapsaydı kıra kırana kapışırlardı. Herifler öyle bir cihaz tasarladı ki, aklım ermiyor. Kendileri eklemediği sürece sinyal yoluna ideal olarak efekt ekleme imkanı bile yok. Başka amaçla kullanılamasın ve diğer ürünleri ile kapışmasın diye kasıtlı böyle tasarlanmış gibi. Saç baş yoldurtuyor yine.
Neyse ki Kemper böyle bir ucuzluğa gitmemiş. 4 efekt modülü de koymuşlar.

Alternatif sıkıntısı da var. Hotone-Ampero gibi bir rakibin hiç bir ürünü gelmedi (distribütör yok bildiğim kadarıyla), Nux Trident (çok matah olmasa da...) de yine yok burada. İnsanlar da bu kadar pahalıysa Fractal veya Quad Cortex ile filan kapışır diyor. Kuyruklu yalan.
Quad cortex ve Tone Master'ı yan yana koyup aynı ses çıkışı ile deneme imkanım oldu. Amerikan Fender Strat ile denedim. Tone master'ın tepkileri lambalı amfi ile çalıyormuş hissindeydi. Yıllardır analog pedal seti ve kaliteli amfilerle çalıyorum. Daha kompakt bir sisteme geçme ihtiyacı hissettim vakit ayıramadığım için. Demem o ki ihtiyacına bağlı olarak test etme imkanı bulup, deneyip alınmalı.

Tone master'ın eksikleri elbet var. Ancak 2 ay önce çıkmış bir cihaz. Eminim update'ler ile çok daha iyi duruma gelecektir.

Quad cortex ve Tone Master'ı yan yana koyup aynı ses çıkışı ile deneme imkanım oldu. Amerikan Fender Strat ile denedim. Tone master'ın tepkileri lambalı amfi ile çalıyormuş hissindeydi. Yıllardır analog pedal seti ve kaliteli amfilerle çalıyorum. Daha kompakt bir sisteme geçme ihtiyacı hissettim vakit ayıramadığım için. Demem o ki ihtiyacına bağlı olarak test etme imkanı bulup, deneyip alınmalı.

Tone master'ın eksikleri elbet var. Ancak 2 ay önce çıkmış bir cihaz. Eminim update'ler ile çok daha iyi duruma gelecektir.
Fender amfi simülasyonları başarılı bulunmuş genel olarak; ama Cordy bu anlamda bile Fractal'ın daha da iyi olduğunu söylüyor. Amfi sayısı vs'de zaten ezip geçiyor Fractal. Efektler zaten endüstri standardı adamların.
Cortex fiyatını da düşürdü rekabet esnasında.
Böyle olunca da aşırı pahalı kalıyor Tone Master. Bu da marka değerini yine abarttıklarını gösteriyor.
Neyse ki bu pazarda öyle ciddi bir payları yok sanırım. Dolayısıyla sadece üzerinde Fender yazıyor diye para bayılacak kişi sayısı muhtemelen bu rekabet ortamında az olacaktır.
Fender'e marka olarak son derece allerjik bir insanım bu arada; onu da söylemiş olayım tabii 🤣

Kemper Profiler Player çok akıllıca bir tasarım. Yeni gördüm.
Sersem IK Media aynı şeyi Tonex için yapsaydı kıra kırana kapışırlardı. Herifler öyle bir cihaz tasarladı ki, aklım ermiyor. Kendileri eklemediği sürece sinyal yoluna ideal olarak efekt ekleme imkanı bile yok. Başka amaçla kullanılamasın ve diğer ürünleri ile kapışmasın diye kasıtlı böyle tasarlanmış gibi. Saç baş yoldurtuyor yine.
Neyse ki Kemper böyle bir ucuzluğa gitmemiş. 4 efekt modülü de koymuşlar.
boyutu yüzünden, boss ir2 fiyatı ile de ortalığı kırıp geçirecek gibi...

boyutu yüzünden, boss ir2 fiyatı ile de ortalığı kırıp geçirecek gibi...
Aslında BOSS IR-200 önce bu suları zaten yoklamıştı.
Boyut güzelmiş de, XLR koysalarmış bir de... Ama BOSS da az çakal değildir, XLR isteyen prosesörleri alıversin diyor tabii:)
Not: 2 yıldızı veren eleman gömmüş aşağıdaki linkte.
İnanıyorum, çünkü Boss ve amfi simülasyonu dendi mi ben halen tam olarak ikna olamadım. GT-3 ve GT1000 Core kullandım; eskiye kıyasla çok ilerlediği muhakkak Boss'un, ama amfiye bağlantıda çok fazla opsiyon var ve bunlarla çok renk veriyor cihaz. Bu iyi bir şey değil ne yazık ki, ne bağlarsan bağla BOSS gibi tınlayacaksa... I-ıh. Buna bence de temkinli yaklaşmak lazım. Boss işte; gitar cihazlarının Fender'i yani. Son derece overrated bir marka aslında.

Yıllardır modelleme teknolojisini takip ederim. Çünkü hiç amfi tadı almadım. O yüzden amfiler hakkında hiçbir bilgim olmamasına rağmen prosesörler ile ilgili yıllardır bir takip tecrübem oluştu. Hatta en son yeter premium bir ürün alayım madem diye gaza geldim. Quad Cortex parasını cebe koydum. Bir milyonuncu videodan ve araştırmadan sonra ev ortamında profesyonel kayıt yapmayan biri olarak orta seviye bir prosesör ile her şeyi yapabileceğimi öğrendim. Abi artık kemper'in clone teknolojisi çoğaltıldı. Firmalar bu teknolojiyi kullandıkça artık premium prosesörlere çok ihtiyaç kalmıyor. İşin %50si zaten IR olmuş durumda. Evet fractal fx 3 çok iyi. Vai'den Metallica'ya oradan Petrucci'ye hepsi fractal kullanıyor. Ama bu kadar güçlü çıkışı olan bir alet onlara lazım. Ev kullanıcısına gerek yok bence. Ortalama bir prosesöre güzel bir IR yüklendikten sonra en efsane tonu alabiliyorsun. Bir de bu prosesör amfi clone yapıyor ise bitti gitti. 100.000 liralık laptop ile izlediğini film ile 10.000 liralık laptop ile izlediğin film nasıl aynı oluyorsa bu iş de artık öyle. Bu sebepten fender, quad cortex, fractal, kemper gibi ürünleri artık gereksiz buluyorum. Eksiden bu kadar güçlü işlemciler yoktu. O yüzden çoğu prosesör kötüydü ne yazık ki. Artık öyle değil.

Forum Headrush cemiyeti olarak çok da nazar değsin istemiyorum ama headrush şuan ki teknolojisi ile bedroom gitaristleri için en uygunu bence.

Videoda açıkça görülüyor ki bu teknoloji ile tüm amfiler senin. Kulaklıkla dinledim %99 aynı. İnanmadım gittim monitörle dinledim yine %99 aynı. Böyle bir teknoloji varken bence diğerleri gereksiz kalıyor.

Yıllardır modelleme teknolojisini takip ederim. Çünkü hiç amfi tadı almadım. O yüzden amfiler hakkında hiçbir bilgim olmamasına rağmen prosesörler ile ilgili yıllardır bir takip tecrübem oluştu. Hatta en son yeter premium bir ürün alayım madem diye gaza geldim. Quad Cortex parasını cebe koydum. Bir milyonuncu videodan ve araştırmadan sonra ev ortamında profesyonel kayıt yapmayan biri olarak orta seviye bir prosesör ile her şeyi yapabileceğimi öğrendim. Abi artık kemper'in clone teknolojisi çoğaltıldı. Firmalar bu teknolojiyi kullandıkça artık premium prosesörlere çok ihtiyaç kalmıyor. İşin %50si zaten IR olmuş durumda. Evet fractal fx 3 çok iyi. Vai'den Metallica'ya oradan Petrucci'ye hepsi fractal kullanıyor. Ama bu kadar güçlü çıkışı olan bir alet onlara lazım. Ev kullanıcısına gerek yok bence. Ortalama bir prosesöre güzel bir IR yüklendikten sonra en efsane tonu alabiliyorsun. Bir de bu prosesör amfi clone yapıyor ise bitti gitti. 100.000 liralık laptop ile izlediğini film ile 10.000 liralık laptop ile izlediğin film nasıl aynı oluyorsa bu iş de artık öyle. Bu sebepten fender, quad cortex, fractal, kemper gibi ürünleri artık gereksiz buluyorum. Eksiden bu kadar güçlü işlemciler yoktu. O yüzden çoğu prosesör kötüydü ne yazık ki. Artık öyle değil.

Forum Headrush cemiyeti olarak çok da nazar değsin istemiyorum ama headrush şuan ki teknolojisi ile bedroom gitaristleri için en uygunu bence.

Videoda açıkça görülüyor ki bu teknoloji ile tüm amfiler senin. Kulaklıkla dinledim %99 aynı. İnanmadım gittim monitörle dinledim yine %99 aynı. Böyle bir teknoloji varken bence diğerleri gereksiz kalıyor.

Ah bir de kasa tasarlamayı öğrenseler 🤣
Şaka bir yana, Headrush alabilmeyi gerçekten istiyordum, Türkiye distribütörü var, ciddi bir müşteri tabanı var vs.
Gel gör ki herifler ürün gamı ve cihaz dizaynı konusunda ne yaptığını bilmiyor. Gigboard fena gelmiyordu gözüme, 3.5 kg. Oldu canım; üste para verip hamal olacağım yani.
Bu devirde 1.5-2 kg'ın üzeri bir cihaz sınıfta kalmıştır tasarım olarak. Fractal kalitesi nedeniyle bu konuda kendini dayatıyor, ama bence yakın zamanda bu çok daha önemli hale gelecek. Özellikle de Cortex'ten sonra...

Hocam ağırlık konusu aktif sahne alanlar için zorlayıcı olabilir ama analog setup dan her türlü daha hafif ve kullanım avantajı olacaktır,tabi boyut,kasa sağlamlık konusunda daha önce kullandığım iki markaya göre daha sağlam,yani pazarlama stratejilerinde “Kardeşim 2 kilo fazla taşı,kazara düşürürsen beni anlarsın “ stratejisi olduğunu düşünüyorum.

Ah bir de kasa tasarlamayı öğrenseler 🤣
Şaka bir yana, Headrush alabilmeyi gerçekten istiyordum, Türkiye distribütörü var, ciddi bir müşteri tabanı var vs.
Gel gör ki herifler ürün gamı ve cihaz dizaynı konusunda ne yaptığını bilmiyor. Gigboard fena gelmiyordu gözüme, 3.5 kg. Oldu canım; üste para verip hamal olacağım yani.
Bu devirde 1.5-2 kg'ın üzeri bir cihaz sınıfta kalmıştır tasarım olarak. Fractal kalitesi nedeniyle bu konuda kendini dayatıyor, ama bence yakın zamanda bu çok daha önemli hale gelecek. Özellikle de Cortex'ten sonra...
152 gram var, 😜 gayet de kaliteli tonları

Hocam ağırlık konusu aktif sahne alanlar için zorlayıcı olabilir ama analog setup dan her türlü daha hafif ve kullanım avantajı olacaktır,tabi boyut,kasa sağlamlık konusunda daha önce kullandığım iki markaya göre daha sağlam,yani pazarlama stratejilerinde “Kardeşim 2 kilo fazla taşı,kazara düşürürsen beni anlarsın “ stratejisi olduğunu düşünüyorum.
Evet, muhtemelen o unsuru ön planda tutuyorlar ama, bence tembellik de var.
Amiral gemisi ürün (Prime) büyük olur, onu anlarım. Ama ürün gamı denilen şeyin mantığı, farklı ihtiyaçları da yakalamaktır neticede.
Adam hepsini tank gibi yapmış, form-taşınabilirlik hiç birinde dikkate alınmamış gibi. Yahu sen bunun taşınır olanını da yap, ona da ben dikkatli bakayım. Böylece benim de beklentim karşılansın. senin de müşteri kitlen büyüsün. Hayır, biz hepsini tank gibi yapacağız!
Ben mesela bu yüzden Ampero II kovalıyorum. Headrush bu kadar ürün yapmış, hiç biri beni yakalamıyor. Üstelik de ben hedef kitledeyim. MX5 ile diğerleri arasında abartılı bir boşluk var.
Bence portatif ürün tasarlamak için gereken yatırım, işlerine gelmemiş bunların. Başka açıklama göremiyorum.

Evet, muhtemelen o unsuru ön planda tutuyorlar ama, bence tembellik de var.
Amiral gemisi ürün (Prime) büyük olur, onu anlarım. Ama ürün gamı denilen şeyin mantığı, farklı ihtiyaçları da yakalamaktır neticede.
Adam hepsini tank gibi yapmış, form-taşınabilirlik hiç birinde dikkate alınmamış gibi. Yahu sen bunun taşınır olanını da yap, ona da ben dikkatli bakayım. Böylece benim de beklentim karşılansın. senin de müşteri kitlen büyüsün. Hayır, biz hepsini tank gibi yapacağız!
Ben mesela bu yüzden Ampero II kovalıyorum. Headrush bu kadar ürün yapmış, hiç biri beni yakalamıyor. Üstelik de ben hedef kitledeyim. MX5 ile diğerleri arasında abartılı bir boşluk var.
Bence portatif ürün tasarlamak için gereken yatırım, işlerine gelmemiş bunların. Başka açıklama göremiyorum.

Hocam Headrush ürünleri tank gibi ağır evet. Bu ağırlık taşımayı zorlaştırıyor ama adamlar bizim ulaşım problemlerimize göre tasarlamıyordur bu ürünleri. Adamlar metrobüsü, 500T'yi ya da Gülhane yokuşunu bilse eminim plastikten yaparlardı kasasını :) ancak arabası olana no problem :D zaten avrupa'da heryer bisiklet. Amerika'da lise bebeleri bile araba kullanıyor.

Hotone Ampero II Stage'de güzel bir alete benziyor. Umarım bulursunuz yorumlarınızı duyarız.

Geri