Size Göre Overrated Berbat Grup

Queen için İngiltere'nin orta yerine gidip overrated diye bağırmanı öneririm :) hatta Duman'ın karakteri var diyip Queen'in neyi var diye pankart da açabilirsiniz. Sonra da klavyeyi yavaşça bırakalım.

Bir fikir beyan ederken onun altında biraz düşünmemiz gerekir. Queen denen grup kendi döneminde alışıla gelmiş her şeyi altüst etmiş bir ikondur. Hangi İngiliz grubunda en meşhur şarkılarının içerisinde "Bismillah" diye bağıracak göt var.
Müzikalite olarak inanılmaz besteleri var. Kendi türünde bireysel olarak belkide gelmiş geçmiş en iyi vokallerden birine sahiptir. Adamın ses aralığına yaklaşan yok. Hatta bir çok litaratürde en iyi frontman olarak seçiliyor da neyse.

Adamlar bir şarkıda Rock, Flamenco, Heavy Metal, Senfoni, Opera ne ararsan girmiş Overrated. Şarkılarında 4. Akor olmayan hepsi birbirinin kopyası Duman'ın karakteri var :)

güzel grup lafım yok ben şahsi olarak sevemedim bir türlü, ama overrated olduğu hakkında fikrim değişmedi,70 lerden beri dediğin gibi olan bir sürü şarkı yapıldı queen i onlardan ayıran eski olması mı? veya şarkının ortasında bismillah diye bağırması? Türkiyede bakkalında oturan dedeye bile Mama diye bağırsak arkadan UUUuuuu diyecek ben kendimce overrated buluyorum bilemiyorum biraz da benden kaynaklı çoğu şarkısını dinledim playlisttte karşıma gelse geçmem dinlerim ama ısınamadım bilemiyorum

Dumana gelince Dumanı sırf Duman olduğu için sevmeyen bir kitle var. Tüm sözüm onlara benim yoksa Duman fanı da değilim. Bu arada Batuhan abiyle birebir tanışmışlığım var çok tatlıdır kendisi çokta bilgilidir müzik konusunda uzunca bi sohbet etme fırsatım oldu.

6 yıl içinde sırasıyla The Bends, OK Computer, Kid A ve Amnesiac gibi inanılmaz iyi albümler yapan Radiohead'e overrated denmesi, arsız bir fan olarak yüreğimi burktu... OK Computer'ın direkt 90'ların en iyi albümlerinden biri olmasını geçiyorum, OK Computer'dan Kid A'e geçişte alınan virajın çarpıcılığı, o zamana kadar ana enstrüman olarak kullandıkları gitarın büyük oranda terk edilmesi ve buna rağmen duyulan şeyin hâlâ buram buram "Radiohead" kokması, "falanca grubun da farklı aurası var ya" tarzı, benim genelde burun kıvırdığım, metafizik-aşırı duygusal yaklaşımlara karşı tavrımı sarsmış, nevrimi döndürmüş; dibimi düşürmüştür. Street Spirit'ten veya Bullet Proof'tan 6 yılda Everything In Its Right Place veya Life in a Glasshouse'a nasıl geliniyor ben anlayamıyorum açıkçası.

Yüzyüzeyken Konuşuruz özelinde konuşacak olursam, ben ilk iki albümlerini epey beğeniyorum dürüst olmak gerekirse. Geçtiğimiz 5-10 yılda ayyuka çıkan müzik gruplarını ve kişilerin ekseriyetini ben de beğenmiyorum. Fakat, neden bilmiyorum ana akım müziğe de bu nahoş kalabalık yön vermiş bulundu. Bu akıma kapılan ve erken dönem işlerinde "Dünyanın tepesinde denek fare gibiyim, ben koştukça o ters dönüyor, yerimde sayıyorum." veya "Maç bitmeye yakınken sahaya inen holigan gibi az şey bilip çok şey hisseden bir insan" gibi benim epey beğendiğim sözler yazan Kaan Boşnak, "Gülüşün bana oksijen / Göremezsem deliricem / Bebeğim gel bana sokul / Sana aşktan söz edicem" gibi aga nigi şeyler yazan birine dönüştü. Yani ne desem bilemiyorum.

Buna benzer olarak Adamlar, 2014 tarihli, yakın gelecekte ülkeyi sarsacak mühim bir olayı Simpsonsvari bir hissikablelvuku ile bilen "Eski Dostum Tankla Gelmiş" albümünde "Utanmazsam Unutmam" gibi, sözleri, okunuşu kendine has, manifest tavırlı bir şarkı yaparken; 2019'da "Sarılırım birine, hatırlatır derine, yâr / Küsmenin ne faydası var? / Solup gidiyo' bahar" falan gibi şarkılar yapıp Spotify'da 70 milyon dinlenen bir gruba evrildi.

Ankete yanıtımsa Gorillaz olurdu galiba. İmajlarından şarkılarına adlarına kadar bana epey uyduruk geliyorlar...
Yanlış anlaşılma olmasın hocam ben öyle birşey demedim bende büyük Radiohead Fanıyımdır tüm albümlerden , konserlere , b sidelardan , grubun kuruluşuna kadar birçok şeyi bilirim. Orada Radiohead e sözüm yok

Bu arada böyle birşey olabilir mi ya :D Gerçekten olağanüstü bir video fırsatı olan herkes izlesin

Yanlış anlaşılma olmasın hocam ben öyle birşey demedim bende büyük Radiohead Fanıyımdır tüm albümlerden , konserlere , b sidelardan , grubun kuruluşuna kadar birçok şeyi bilirim. Orada Radiohead e sözüm yok

Bu arada böyle birşey olabilir mi ya :D Gerçekten olağanüstü bir video fırsatı olan herkes izlesin

radiohead fans detected benim kafa metalci kafasi bunlari hazmetmiyor beyin dışarı atiyor bünye kaldirmiyor biz overkill'lerle büyüdük 😃 distortion olacak gain olacak o gitar sesini duyacam

güzel grup lafım yok ben şahsi olarak sevemedim bir türlü, ama overrated olduğu hakkında fikrim değişmedi,70 lerden beri dediğin gibi olan bir sürü şarkı yapıldı queen i onlardan ayıran eski olması mı? veya şarkının ortasında bismillah diye bağırması? Türkiyede bakkalında oturan dedeye bile Mama diye bağırsak arkadan UUUuuuu diyecek ben kendimce overrated buluyorum bilemiyorum biraz da benden kaynaklı çoğu şarkısını dinledim playlisttte karşıma gelse geçmem dinlerim ama ısınamadım bilemiyorum

Dumana gelince Dumanı sırf Duman olduğu için sevmeyen bir kitle var. Tüm sözüm onlara benim yoksa Duman fanı da değilim. Bu arada Batuhan abiyle birebir tanışmışlığım var çok tatlıdır kendisi çokta bilgilidir müzik konusunda uzunca bi sohbet etme fırsatım oldu.
Adamın biri geliyor "bence" diye bir yazı yazıyor. Neden overrated ? - ben sevmiyorum bence overrated. Tek argüman "bence". :)

Overrated ne demek acaba ?

Birileri de normal olarak gelip insanların bu grubu neden dinlediğini şimdiye kadar neler yaptığından bahsediyor. Karşı bir argüman koyuyor. Cevap yine yok. He konu adamın Bismillah diye bağırması. Allah akıl fikir ihsan eylesin. Konu adamın ne kadar betona sahip olduğu. Ne kadar farklı olduğu. Farklı şeyler denediği. Müzikalite ortaya koyduğu. Ben sabahtan akşama Queen dinleyen biri değilim. Ama adamların zamanında çok kaliteli işler yaptığı ortada. Şarkılarını analiz edince yuh dediğim dünya kadar sekansı var. Freddy Mercury'nin ses kalitesine sahip insan yok. Bir çok önemli ses hocası adamı en iyi vokal olarak gösteriyor. Bu sebeplerden ötürü bir sürü kişi bu insanları dinliyor.

Brian May ile birebir tanışmışlığım vardır. Tonton bir dededir. Müzik bilgisi üst seviyedir. Profesördür bu arada kendisi. Ama overrated işte sen sevmiyorsun çünkü. Adamın adına signature gitar var ama overra...

Neyse.

Dediginize katilmakla beraber (dönemi icinde degerlendirilmesi özellikle), ticarilestirilmesi kolay oldugu icin de olabilir, tum buyuklukler muzikal cerceveden dogmuyor ne yazik ki. Dönemin kültürel yapisini degistirmis mi yoksa zaten degismekte olan yapiya "rebellion vs.." uygun bir denklemde var olup o ruzgarla mi buyumus tartisilir. Blues'un populerligi Stones'dan geliyor'u ise anlamadim.
Yapıyı mı değiştirmiş yoksa rüzgarı arkasına mı almış bölümü açıkcası sosyologların işi olduğu için çok da önemli gelmiyor o bölümü onlar tartışadursun, bir şekilde kültürel altyapıya araç olabilmişler diyelim. :D
blues popülerliği stonesdan geliyor cümlesi tam olarak yukarıda demek istediğim şey değil, blues müzik yapanların iş bile alamadığı dönemde stones ile birlikte tekrar blues müziğin ilgi gördüğünü söyleyen bir blues sanatçısının sözleriydi o dönem için, tekrar dinlenmeye başladı yoksa popüler müzik akımlarından siliniyordu diyordu. (sanırım john lee hooker ya da muddy waters olabilir.)

Korn
arkadaştan bir albümünü almıştım, mission impossible müziği olan parça sardı ama bütün albümü dinlemek eziyet gibiydi. O dönemlerde (2000ler) Korn tişörtleriyle dolaşan hayranlar vardı halen anlam veremiyorum.

SOAD yine benzer tarz gibi geliyor, milletleri önemli değil ama biraz lobicilikten midir nedir şişirme var gibi.

Cradle of Filth

U2
radiohead
Mor ve ötesi kötü değil ama ne biliyim abi yaaa

bu üçünü çok dinlemedim, görüldüğü üzere alternatif rocka ön yargılıyım

yok bir şarkıda heavy varmış senfoni opera varmış

Rahmetli şarkılarında deneysel işler yapmayı severdi. Sesi de müzikal alt yapısı da buna yetiyordu. Hatta bu deneysellikler zaman içinde -aynı şarkıda hem heavy hem opera- olmasının etkisi Therion, Nightwish vb opera-metal tarzı türlerinin yaygınlaşmasına ve özellikle kadın metal vokallerin çıkmasına da etki etti(onu da seversin, sevmezsin). Yani yine beğenmezsin orası ayrı ama beğenmiyorsun diye saygı duymamazlık etmemeni tavsiye ederim. Kavramları karıştırıyorsun bana göre.

Adam dinlediğimiz müziğe etki etmiş, bu müziğin çeşitlenmesine ve zenginleşmesine katkı vermiş bir kilometre taşı. Adam istemese bile overated olacak.

soad, u2, radiohead falan acayip uyuz olduğum gruplar, bana hiç bir şekilde hitap etmiyor ama şarkılarına tarafsız bakacak olursam üzerine kafa yorulmuş şarkıları var.

Tam demek istediğimi yazmış @patlakkulak . Sevmezsin ama saygı duyarsın.

herkese filmi tavsiye ederim ... Bohemian Rhapsody (2018)
Hocam ben o filmin biraz daha derinlemesine olmasını beklerdim. Hatta Müslüm ile yakın zamanlarda çıkmıştı. Konu olarak Müslüm'ü daha çok beğendiğimi ifade etmerliyim -ki o filmde de bir çok eksik vardı bana göre-.

ee üstüne alınan sensen neyin ne olduğunu biliyorsun zoruna gitti tabii değil mi gerçekleri duymak , az biraz cesaretin ve bilgin olsaydı kendi fikrini savunabilirdin ama olduğunu zannetmiyorum , keşke engel atmasaydın yav çok üzüldüm karşılıklı engelleşmek iyi olur böyle müzikten anlamayan birinin postlarımı görmesini zaten istemem , 100 yılın memesi olur o adama destek veren de müzikten anlamaz zaten :)
kahkaha attım dostum 100 yılın memesi olur başka ülke de , bismillah rhapsody filan bohem tarz çok iyi abi ya , atara giderlik bir durum yok , bir kaç kişi forumda kafa kafaya vermişsiniz, bak dostun yorum attı hemen ona desteğe git dostum geri kalma sonra
Zamanında yapsalar senin yaşında çocuğu olacak yaştaki insanlarla konuşmana dikkat etsen güzel olur.

bunlar kişiden kişiye değişen tercihler, ikna etmek, ispatlamak zor. kendimce sebeplerim çok çok iyi denebilecek şarkılarının az olması olabilir, daha çok prla bir yere gelmiş olabilir. her birisinin benim içimde farklı bir sebebi var.
ilk aklıma gelenler:
U2
Queen
Pantera

bunlar kişiden kişiye değişen tercihler, ikna etmek, ispatlamak zor. kendimce sebeplerim çok çok iyi denebilecek şarkılarının az olması olabilir, daha çok prla bir yere gelmiş olabilir. her birisinin benim içimde farklı bir sebebi var.
ilk aklıma gelenler:
U2
Queen
Pantera
queen ve pantera'ya overrated demek de ne biliyim yani biraz okuyun gelin kardeşim bu forumda böyle şeyler istemiyorum yukarıda yazıldı kaç kere şimdi hemen engelliyorum :D hemde niki opeth'li müzikten anlar sandık yanılmışız :D

hendrix artik renkli izleyebilirsiniz
buyrun

"Back to the future"daki o meşhur sahne gibi, adam devrinin o kadar ilerisinde ki...
Hendrix bu şarkı ile shredi icat etmiş diyenler var. Haksız da değiller. Yardırıyor üstat.
Onlar haksız değiller de, bu adam dururken, 90'ların soytarıları rock tarihine geçti, nükleer serpintileri halen devam ediyor. Halen Duman tonu diye uğraşıyoruz çünkü adam Hendrix dinlememiş. Blues rock nedir, psychodelic nedir bilmiyor... Şimdi birileri diyecek ki Hendrix zaten tarihe geçti... Geçti geçmesine de, sorular "Duman tonu ?". Yani...
Bence overrated grupların ortak özelliği, "sanatçıyız" tavrının önde olması, "zanaat" boyutunun ise zayıf kalmasıdır.
İcradaki zayıflık, yaratıcılık veya özgün tercih diye yutturmaya çalışılır. Ama tercih yapabilmen için elinde başka seçeneklerin olması gerekir.
Ama özgün olan David Gilmour'dur, Kurt Cobain değil... Bkz: çağdaş sanat...
Ha bunu millete yedirdiler mi, yedirdiler... 30 senedir rock müziğin cenaze merasimi devam ediyor.

Son düzenleme:
Geri