şarkıma solo yapmak istiyorum

merhaba bir şarkı yapıp çalınacak akor sıralamasını falan hazırladım. bu akorlara uygun bir solo yapmak istiyorum araştırdığım zaman gam vs bilmem gerektiğinden öte hiçbirşeye ulaşamadım. mesela şarkımın akorları la majör gamındaki akorlar diyelim, solosunu da la majör gamındaki notalara kendim rastgele basıp deneyerek oluşturduğum bir sıralama ile ve bent , slide gibi tekniklerle süsleyerek mi yazmalıyım ? yoksa tamamen farklı bir işleyiş mi var bilgilendirir misiniz ? Ayrıca soloyla aynı anda gidecek olan ritim gitarın bastığı akorlarla solonun uyuşması için ekstra birşey mi olmalı yoksa yukarda dediğim şekilde yapsam otomatik olarak uyacak mıdır ? (kreş- yarım kalan şarap gibi düşünün solonun arkasında ritim gitar var ve ritim gitarın bastığı akorlar soloya çok güzel uyuyor bunu nasıl sağlayacağız )

Yukarida ki sorularin cevabini ben verirsem eger soloyu sen degil ben yazmis olmaz miyim?

Arkadasim sarki senin sarkin, ister tonalite icinde bir solo at ister atma, ister slide yaz ister yazma ister farkli bir tonaliteye yuru ister yurume ister modulasyon yapicam diyip saka yaptim diyip geri don.

Bu sorularin cevaplarinin hepsini zaten sen vermissin.

Evet gam bileceksin, muzik kurallarini bileceksin. Sonrasi begeniye kalir.

Yani gam vs bilmen gerektigi hususu zaten bi isin temeli.

Yukarida solo nasil yazilir diye bi arat bakayim ne cikacak...

Su kres dedigin grubun sarkisini da dinledim,
Guzel haberlerim var.
Muzik kulagin ortalamanin az altinda olsa bile 3-5 saatlik bir zaman ayirma ile oyle bir soloyu yazabilirsin. Cok gam bilmene gerek yok.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Su kres dedigin grubun sarkisini da dinledim,
Guzel haberlerim var.
Muzik kulagin ortalamanin az altinda olsa bile 3-5 saatlik bir zaman ayirma ile oyle bir soloyu yazabilirsin. Cok gam bilmene gerek yok.
yok o gibi bir solo yazacağım için demedim onu :) örnek vermek için dedim. yoksa ben de hiç gam bilmediğim halde kafamdan uydurarak güzel sololar vesaire çıkartıyorum ama o yaptığım şeylere uygun akor bulamıyorum ya da akorlara uygun yazmıyorum bağımsız oluyor. Birbirine nasıl uyumlu yapabileceğimi merak etmiştim o şarkı sadece aklıma gelen bir örnek. yoksa dediğim gibi kafamdan sallayarak rastgele sololar yaratıyorum ve güzel de oluyor ama işte akorlara uymuyor tek başına kalıyor sorunum da bu. Bu arada teşekkürler cevabın için

İste yine basladigimiz noktaya donuyoruz. Neyi neden yaptigini bilmiyorsan yaptigin seyi olan bir seye uyduramazsin.
O yuzden evet. En azindan giris seviyesinde bile olsa muzik bilmen lazim

Yukarida ki sorularin cevabini ben verirsem eger soloyu sen degil ben yazmis olmaz miyim?

Arkadasim sarki senin sarkin, ister tonalite icinde bir solo at ister atma, ister slide yaz ister yazma ister farkli bir tonaliteye yuru ister yurume ister modulasyon yapicam diyip saka yaptim diyip geri don.

Bu sorularin cevaplarinin hepsini zaten sen vermissin.

Evet gam bileceksin, muzik kurallarini bileceksin. Sonrasi begeniye kalir.

Yani gam vs bilmen gerektigi hususu zaten bi isin temeli.

Yukarida solo nasil yazilir diye bi arat bakayim ne cikacak...
tekrar dediğim gibi, yazdığım soloya uygun akor bulamıyorum. solo yazıyorum fakat akorlarla alakası olmuyor onu nasıl sağlayacağım tek sorunum bu. la majör gamında bir solo yazsam ve ritim gitar da la majör gamının akorlarını çalsa direkt uyar mı. tekrar ve tekrar söylüyorum solo yazıyorum ama akora uymuyor ya da soloyu yapıyorum akor soloya uymuyor bunu nasıl yapacağım

İste yine basladigimiz noktaya donuyoruz. Neyi neden yaptigini bilmiyorsan yaptigin seyi olan bir seye uyduramazsin.
O yuzden evet. En azindan giris seviyesinde bile olsa muzik bilmen lazim
kanka bilgi vermiyorsun sadece sorguluyor ve yargılıyorsun. yargılama ve sorgulama kısmını ben kendi kendime de yapıyorum zaten merak etme. bilgi almak için ben bu konuyu açtım

kanka bilgi vermiyorsun sadece sorguluyor ve yargılıyorsun. yargılama ve sorgulama kısmını ben kendi kendime de yapıyorum zaten merak etme. bilgi almak için ben bu konuyu açtım

Bak kardesim 2009 da bu siteye uye oldum.
13 sene.

Simdi kankacim bak, bana desen ki "abicim nerden baslamam lazim?"
Sana verilebilecek o kadar cok cevabim var ki.

Ama sen diyorsun ki "soloyu yaziyorum tona oturmuyor napicam?

Simdi soloya tonalite uydurulmayacagini, aksine solo dedigimiz muzikal yuruyusun tonalitenin altinda sonradan yazilacagini ve bunun muzigin ilk kurallarindan biri oldugunu bilmeyen, ogrenmek istemeyen zaman ve emek harcamadan bedavaya getirmeye calisan birine nasil cevap vereyim? Ne anlatayim?

Yahu muzik konusunda azcik bir bilgin olsa kendi cevabini kendin vereceksin zaten 2 saattir onu diyorum.

İyilikte yaramiyor, sorgulayip yargiliyormusum.
Hic alakasi yok ama yapsamda yeridir.

İnsanlarin bir cogu bu is icin okullarda yillarini harciyor, geri kalan bir cogu hobi olarak yapsa bile ciddi emek harciyor zaman ayiriyor. Bahsettigin konu disaridan o kadar kolay gorunse bile, icinde hem fizik hem matematik hem muzik hemde ensturmanda teknik bir yeterlilik istiyor.
Bu kadar basit mi?

Arastirmani yapmissin zaten gam vb. Ogrenmen sonucuna ulasmissin, hala bir armut pis agzima dus hevesi pesindesin.

Yani bu kadar basit mi gorunuyor gercekten anlamiyorum?

Son tavsiye,
"Soloyu yaziyorum ama tona uymuyor" gibi bir ifadeyi bir muzisyenin yaninda dillendirme sakın. Hayatinin travmasini yasarsin.

Bu arada yine belirtiyorum, bu forumda ne hayatta kimseyi sorgulamam nede yargilamam. Kisiler degil olaylardir benim isim.

Ara butonuna "Do major tonunda hicaz ile solo atmak " yaz bir konuyu oku bakalim.

Bak orda abilerin "soru sormayi bilen" herhangi birisine nasil ozverili davranip cevaplamak icin zaman ayirmis.

Belki ifadelerinde yanildigini anlarsin.

Al ugrasma linki de koydum sana.

Bak kardesim 2009 da bu siteye uye oldum.
13 sene.

Simdi kankacim bak, bana desen ki "abicim nerden baslamam lazim?"
Sana verilebilecek o kadar cok cevabim var ki.

Ama sen diyorsun ki "soloyu yaziyorum tona oturmuyor napicam?

Simdi soloya tonalite uydurulmayacagini, aksine solo dedigimiz muzikal yuruyusun tonalitenin altinda sonradan yazilacagini ve bunun muzigin ilk kurallarindan biri oldugunu bilmeyen, ogrenmek istemeyen zaman ve emek harcamadan bedavaya getirmeye calisan birine nasil cevap vereyim? Ne anlatayim?

Yahu muzik konusunda azcik bir bilgin olsa kendi cevabini kendin vereceksin zaten 2 saattir onu diyorum.

İyilikte yaramiyor, sorgulayip yargiliyormusum.
Hic alakasi yok ama yapsamda yeridir.

İnsanlarin bir cogu bu is icin okullarda yillarini harciyor, geri kalan bir cogu hobi olarak yapsa bile ciddi emek harciyor zaman ayiriyor. Bahsettigin konu disaridan o kadar kolay gorunse bile, icinde hem fizik hem matematik hem muzik hemde ensturmanda teknik bir yeterlilik istiyor.
Bu kadar basit mi?

Arastirmani yapmissin zaten gam vb. Ogrenmen sonucuna ulasmissin, hala bir armut pis agzima dus hevesi pesindesin.

Yani bu kadar basit mi gorunuyor gercekten anlamiyorum?

Son tavsiye,
"Soloyu yaziyorum ama tona uymuyor" gibi bir ifadeyi bir muzisyenin yaninda dillendirme sakın. Hayatinin travmasini yasarsin.

Bu arada yine belirtiyorum, bu forumda ne hayatta kimseyi sorgulamam nede yargilamam. Kisiler degil olaylardir benim isim.

Ara butonuna "Do major tonunda hicaz ile solo atmak " yaz bir konuyu oku bakalim.

Bak orda abilerin "soru sormayi bilen" herhangi birisine nasil ozverili davranip cevaplamak icin zaman ayirmis.

Belki ifadelerinde yanildigini anlarsin.
yazdıklarının baş kısmından sonrasını okumadım. çünkü dediklerimden armut piş ağzıma düş beklediğimi anlamışsın. ben dedim ki, gam bilmem gerektiğinden öte bişey bulamadım. sen bunu galiba gam bilmek istemediğimi ya da bilmeden yapmak istediğim şeklinde anlamışsın. oysaki ben gam bilmem gerektiğinin üstüne bir soru sordum. yazdıklarımdan zaten armut piş ağzıma düş beklediğimi nasıl çıkardın anlamadım. soru sorarken beklediğim cevaplar zaten öğretici cevaplardı. şunu şunu yapman gerekir şöyle olması gerekir, şunu şurdan öğrenebilirisn bunu böyle öğrenebilirsin tarzında cevaplar bekledim. fakat senden önce örnek gösterdiğim şarkının solosu hakkında yorum aldım sonra da beni sorgulayan ve yargılayan yanıtlar aldım. yani öğretici veya bilgi verici bişey asla yazmadın. amacım bilgi almak ve öğrenmek zaten. hazıra konmak istesem bişeyler üretmeye çalışmam veya üretmek için yardım almaya çalışmam. en kötüsünden bana desen ki dediklerin yanlış la majör gamında solo yaparak bu solonun üstüne de la majör gamından akorlar kurup çalsan uymaz şunları öğrenmen lazım ya da öğrenmek için şuna bakmalısın vs desen eyvallah.

yazdıklarının baş kısmından sonrasını okumadım. çünkü dediklerimden armut piş ağzıma düş beklediğimi anlamışsın. ben dedim ki, gam bilmem gerektiğinden öte bişey bulamadım. sen bunu galiba gam bilmek istemediğimi ya da bilmeden yapmak istediğim şeklinde anlamışsın. oysaki ben gam bilmem gerektiğinin üstüne bir soru sordum. yazdıklarımdan zaten armut piş ağzıma düş beklediğimi nasıl çıkardın anlamadım. soru sorarken beklediğim cevaplar zaten öğretici cevaplardı. şunu şunu yapman gerekir şöyle olması gerekir, şunu şurdan öğrenebilirisn bunu böyle öğrenebilirsin tarzında cevaplar bekledim. fakat senden önce örnek gösterdiğim şarkının solosu hakkında yorum aldım sonra da beni sorgulayan ve yargılayan yanıtlar aldım. yani öğretici veya bilgi verici bişey asla yazmadın. amacım bilgi almak ve öğrenmek zaten. hazıra konmak istesem bişeyler üretmeye çalışmam veya üretmek için yardım almaya çalışmam. en kötüsünden bana desen ki dediklerin yanlış la majör gamında solo yaparak bu solonun üstüne de la majör gamından akorlar kurup çalsan uymaz şunları öğrenmen lazım ya da öğrenmek için şuna bakmalısın vs desen eyvallah.
ve ayrıca zaten ben de en başta belirttim akorları falan hazır şarkının üstüne solo yazacağım diye. daha sonra senin sorduğum soru dışındaki herşey hakkında verdiğin cevaplarından sonra zaten solo yapıyorum fakat tona nasıl uyduracağımı bilmiyorum diye belirttim belki o şekilde anlarsın diye. ama katiyen sorduğum soruya, öğrenmek istediğim şeye bilmediğim şeye katkı sağlamadın.

İstersen şarkının keyinin gamından yürü, biraz daha bilgin varsa akorlara göre gamları değiştir. Şu siteye akorları gir oradaki grafikte basıp basabileceğin tüm notalar akorlara göre olacak. İşin çok derinine dalmadan bu kadarı yetiyor. Guitar Scales

Tartışmaya asla katılmak istemem. Sanki iki taraf kendince haklı gibi geldi. Konuya hakim biri çok bariz bir şey söyleniyor ve araştırmıyorsun (ki aslında öyle) demiş, konuyu soran arkadaş da sorup araştırdığını söylemiş. Dediğim gibi kimseye bir şey demiyorum sadece bunu baştan özetlemek istedim. Benim uzaktan anladığım bu oldu.

Solo yazma işinin kuralları, bir akor basılıyor ve o akorun seslerini çalacaksınız, başka şeyler çalamayacaksınız olsa belki soruyu soran arkadaş tamam oradan yürüyecek ama mevzunun bundan daha öte olduğunu nasıl basitçe anlatabilirim bilmiyorum.

Açıkçası teoride temel bilgilerdeyim, bir şarkının tonalitesi ötesine geçiş her zaman bana sıkıntı veriyor. Tüm derdimi bunu yapmadan da anlatabilirim gibi geliyor. Ama uzmanlar buna iyi gözle bakmıyor, bunu her seferinde yaşıyorum.

Eğer bir solo yazıp çalan müziğe uymadığını duyuyorsanız zaten büyük bir sorun var demektir. Yani rastgele akor sesleri basmakla olmaz. Dikkatli dinlerseniz her akor, her akışın ağırlıkta notaları vardır, tüm seslerin ona dönüşmek istediği zamanlar vardır. Soloda müzikal cümleler kurup bu bütünlüğü sağlamanız gerekiyor. Deneysel olan ya da farklı türlerde şaşırtmak isteyenler için demiyorum, bir şarkının tonu içinde dahi ağırlığı farklı sese vermeye başlarsanız işlerin rengi değişir.

Özetle en güvenli alanda kalarak bir şarkının tonu içinde akorlarını takip ederek rastgele sesler bassanız dahi bu hiçbir şey anlatmayabilir, ancak bu halde bile şarkının akorlarına uygun tınlayacaktır. Bu noktada bir sıkıntı yaşıyorsanız daha temellerde bir sorun vardır (sanırım).

Güzel ve anlamlı duyulma sıkıntısı varsa bunu dinleyip kafanızda melodiler hayal ederek aşabilirsiniz, sadece akor sesleri ya da işin mekaniğinin ötesinde sesler diğer sesleri doğurur, seslerin birbirine oranları farklı hisleri verir, bunları sadece birebir akorları takip ederek bulamazsınız. Yani bunu aşmak için önce dinlemeniz gerekiyor, sonra hayal etmeniz gerek. Hala olmuyorsa onu bilemiyorum. Soruna daha farklı bir açıdan yaklaşmak lazım o zaman.

Umarım biraz olsun aydınlatıcı cevap verebilmişimdir.

Selam dostum kendimce basitçe açıklamam gerekirse - profesyonel / usta öğretici v.s değilim :) -
1-Gitar çaldığını düşünürsek aşağıya hangi tellerde ne akor var onu öğrenmeni tavsiye ederim.
2-Daha sonrasında yine aşağıya bıraktığım Akor kurma formülünden akor kurmayı öğrenebilirsin.
3-5'li Çemberden Majör Minör akorların tonalitesini bulursun, hangi akor hangisi ile uyumlu - bir kadans oluşturursun- - aynı zamanda hangi akor hangi notalardan oluşuyor burada daha net kavrarsın.-
4- Oluşturduğun akor dizilimlerinden hangi nota senin eserinin baskın karakteri ise onu referans alarak yine aşağıda resmini bıraktığım Mod kuralından ona uygun bir mod seçip bir solo yazabilirsin. Yada bunun tam tersini de yapabilirsin - hoşuna giden bir solodan akorlar çıkartmak istiyorsan -

Ek olarak işin ehli gibi cevap vermeyeyim ama çokca sevilen parça illa aynı tonda sololardan oluşmuyor , hatta çoğu bir çok sevilen licki aynen kullanıyor yada eklemeler çıkarmalar veya inceltme kalınlaştırma yaparak yararlanıyor. Benden bu kadar , umarım yardımcı olabilmişimdir ; bu işin teferruatı büyük ustalık istiyor o da ben de şimdilik yok ama teferruata girmeden az-çok yardımı olacağını düşünüyorum.

chord-formulas.jpg
gitar tüm notalar.jpg
çember.jpg
allmodes-formula.jpg

Oncelikle benim de oncelerden arastirdigim fakat iyi bir aciklamasını bulamadigim sorulara yukarida cevap verdiginiz icin (ozellikle @disharmonic ) tesekkur ederim. Ben de ayni sorunu yasiyordum, ekstra olarak dogaclama caldigim sololari kafamda bir sarkiya uyduramiyordum. Kendim bunu su sekilde cozdum;

Birkac yildir gitar caliyorum, evde kendi kendime calisan biri olarak;
1) Herhangi sevdigim bir sarkinin arka plan muzigini acip ustune rastgele sololar cikarttim. Cok fazla nota/klavye bilgim olmadigindan ilk basta klavyeden notalari cikartiyordum. Bunu yapmam sarkinin akoruna (aklimdaki tarz olarak) uyumlu seslerin nerde oldugunu bulmakta gelismemi sagladi.

2) Asil sarkinin solosuna kendi solomdan ekleme yapmak, uyumuna bakmak. bknz.

3) Cok basit bir oneri olacak ama hazir yazilmis sololari acip incelemek. Ben zamaninda marty friedman abinin sololarinda cokca gezmistim.

Edit: Bir de guthrie govan'in muzigine goz gezdir derim. Bana zamaninda hem solonun akisi hem de anlik akor degisimleri olarak hem farkli hem de ufuk acici gelmisti.

Oncelikle benim de oncelerden arastirdigim fakat iyi bir aciklamasını bulamadigim sorulara yukarida cevap verdiginiz icin (ozellikle @disharmonic ) tesekkur ederim. Ben de ayni sorunu yasiyordum, ekstra olarak dogaclama caldigim sololari kafamda bir sarkiya uyduramiyordum. Kendim bunu su sekilde cozdum;

Birkac yildir gitar caliyorum, evde kendi kendime calisan biri olarak;
1) Herhangi sevdigim bir sarkinin arka plan muzigini acip ustune rastgele sololar cikarttim. Cok fazla nota/klavye bilgim olmadigindan ilk basta klavyeden notalari cikartiyordum. Bunu yapmam sarkinin akoruna (aklimdaki tarz olarak) uyumlu seslerin nerde oldugunu bulmakta gelismemi sagladi.

2) Asil sarkinin solosuna kendi solomdan ekleme yapmak, uyumuna bakmak. bknz.

3) Cok basit bir oneri olacak ama hazir yazilmis sololari acip incelemek. Ben zamaninda marty friedman abinin sololarinda cokca gezmistim.

Edit: Bir de guthrie govan'in muzigine goz gezdir derim. Bana zamaninda hem solonun akisi hem de anlik akor degisimleri olarak hem farkli hem de ufuk acici gelmisti.

Rica ederim dostum , yardımcı olabildiysem ne mutlu. Bu arada solo improvisation baya iyi eline sağlık. 🤟. .🤟

Geri