Akor basarken çok bastırmak

Merhabalar, forumda ve gitarda yeni sayılırım. Akorları öğrenmeye başladım, sesi çıkarmak için akor basarken çok kasıyorum, sol elimin pozisyonu da kayıyor(dik basmak yerine parmak kenarıyla basıyorum), sert bastığımdan parmak uçlarım da acıyor ellerim de çabuk yoruluyor. Bunu nasıl aşabilirim?

Yeni başladıysanız olur bunlar. Tabi gitarın sap ayarı tam mı? Tamsa, bare basarken sol elinizin işaret parmağını biraz sola çevirip parmak içinin yumuşak olan etli bölümü yerine parmağınızın biraz daha kemikli bölümüyle basabilirisiniz.

zamanla parmak uçlarınızda nasır oluşacaktır ve ağrı azalacaktır. düzgün ve dik olacak şekilde basmaya devam edin zamanla daha az eforla daha temiz notalar çıkacaktır.

Merhabalar, forumda ve gitarda yeni sayılırım. Akorları öğrenmeye başladım, sesi çıkarmak için akor basarken çok kasıyorum, sol elimin pozisyonu da kayıyor(dik basmak yerine parmak kenarıyla basıyorum), sert bastığımdan parmak uçlarım da acıyor ellerim de çabuk yoruluyor. Bunu nasıl aşabilirim?
Herkese olan birsey bu, gayet dogal. Dogru basiyorsaniz sorun yok, ses iyi cikmayabilir veya bazi telleri tam basamayabilirsiniz ama onemli olan elin dogru pozisyonda olmasi sonra bu zorlanma hissi zamanla yok olup gidecektir.

Tel yüksekliği de önemli. Teller çok yüksekse ekstra efora sebep olacaktır.
Normalde aşırı bir kuvvet gerekmemesi lazım çalmak için. İlk zamanlar parmak uçlarında hafif acı olabilir çalım sonrası ve sırasında ama eklemlerde ağrı vs oluşuyorsa bir yerde yanlış bir şeyler var demektir.

Geri