Elektro gitarımda boya kalkması

İkinci el aldığım fender squier affinity gitarım kargoda gelirken sağ altında boya kalkması meydana gelmiş. Bulunduğum şehir dolayısıyla gideceğim bir tane luthier denilecek adam var, ona da güvenemiyorum, daha önceki akustik gitarımın içine etmişti zamanında. Kısacası bu boya kalkmasını evde kendim onarmam lazım. Biraz araştırdım ve boşluğu ahşap macunuyla, boyayı da gitardan çıkan boya parçasını bir boyacıya götürerek aynı renk boya alarak yapmam gerektiğini düşünüyorum. Buraya kadar bir yanlışım var mı? Macun hakkında boya hakkında bir öneriniz var mı?
Teşekkürler.
IMG_20230420_111805.jpg
IMG_20230420_111815.jpg

Su eskitme icin gitarini yakacak adamlar var... Bence guzel durmus bozmadan calmaya devam et.
Ama yok dersen etrafina marke bandi cekilip ufak bir puskurtme boyalik isi var, zor bir is degil.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Duruşu bence de fena değil ama yarın bir gün bu gitarı satıp daha iyisini alacağım. İkinci el piyasasında bir de bu gitarı tercih edenler relic tercih etmez diye düşünüyorum. Biraz da aldığım değerini korusun diye aslında.

orası çalarken kolunu da rahatsız eder. Kendin hiç tecrüben yoksa düzgün yapamazsın dostum, cunku geniş alan. Bence gitari sanayide oto boyaciya götür, uygun renkte boya hazırlat. Sonra mobilya boyacisina götür o yapsın. Cok daha düzgün olur. Üzerine cila da lazım.

Rahatsız ediyor hocam çalarken dediğiniz gibi. Birkaç macun tecrübem var yapabilirim diye düşünüyorum. Renk mevzusunu da söylediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum teşekkürler.

ben model gemi yapıyorum. gitar boyamadım. çelük macun alıcaksın. sertleştirici oluyor yanında karıştırıyorsun ikisini. boyada çatlak olmaması için ince sürmen gerek. üstüne zımpara yapıp yüzeyi pürüzsüz yapmalısın. sonra sprey akrilik ile boyamalısın ama sprey daha önce kullanmadıysan ilk seferde boca etme boyayı yavaş sık. çok boya sıkaraan yine zamanla çatlar.

O zaman ahşap macunu almayacağım çelik macunu alacağım, çelik macunu daha mı sağlam? Boyayı da boyacıdan aynı renk boya isteyerek alacağım aynı rengi tutturma olasılığım yüksekmiş. Zımparayı kaç numara almam lazım?

ahşap macunu farklı bir şey mi onu bilmiyorum. zımparayı bir kırmızı olanvar onunla birde siyah olan ince su zımparası var en son onunla yapman lazım. numaralarını bilmiyorum. bence sen bu boyama işine hiç girme koluna takılan yeri zımparala eskitilmiş çalmaya devam et.

Çok zahmetli gözüküyor da illa orayı bi şekilde kapatmam lazım hocam. İkinci el piyasasında gitar ne kadar temiz de olsa böyle bi gitar almaya yanaşacaklarını düşünmüyorum.

Dostum selamlar. Oncelikle gitarini Ankara'ya atolyeme gonderebilirsen veya getirebilirsen yardimci olmak adina herhangi bir ucret almadan tamir edebilirim. Eger gonderme durumun yoksa 2 yontem mevcut. 1.si relic islem yapman. Tamamen zahmetsiz olusu ve herhangi bir boya bilgin olmadan yapabilmen. Bunu sirasiyla 180,220,400,600,800,1000 ve en son 3000 kum zimparalama yaparak o sertligi yumusatabilirsin. Burada dikkat etmen gereken yazdigim sirayla zimpara yapman. İlk 180 ve sirayla en son 3000. Dogal relic yapmis olursun. Yakma isine girme. Ben yapiyorum ama bilmeyen birisi icin sonu husran olabilir.
2. Yontem ise onarim. Bunun icin polyester macun yani celik macuna ihtiyacin var. Macuna dondurucusunu dogru miktarda katarak plastik spatula ile(plastik olmasi sart) doldur. Ama silme doldurma. Celik macun polyester bazli oldugundan dondugunda mikron bile olsa cekme yapacaktir. Biraz dolgun birak. Kuruduktan sonra ilk yontemde anlattigim zimparalamayi yap. Ve herhangi bir oto boyasi satan firmadan(gitarini da goturerek) boyanin pantonesini al. Bunlar RAL kodlu boyalardir ve genelde sprey olarak doldururlar. Bunu yavas yavas uyguladiktan sonra imkanin varsa vernikleme yap. Gitarin parlaksa parlak, degilse mat sprey kullan. Aslinda bu dedigim boyama tamir islemi tabanca ve kompresor yardimiyla profesyonel biri tarafindan yapilirsa cok daha dogru sonuc alirsin. Diger turlu ne kadar yapmaya calissan da spreyleme oldugu icin iz kalacaktir. En mantiklisi 1.yontem. yani relic. Yardimci olabildiysem ne mutlu. Herhangi takildigin bir husus olursa whatsapp dan yazabilirsin.
Mert Öztop
0543 762 40 42 numaram

Hocam öncelikle ince düşünceniz için çok teşekkür ederim. Ben bu onarım olayını çok kolay kurmuşum kafamda, kağıt bantı etrafına çevrele macunu sür kurusun zımparala spreyle boya diye sanıyorum. Anladım ki bayağı efor ve ekipman gerektiren bir iş. Kendim yapabileceğimi düşünmüyorum.

Gitarımın birkaç işi daha var sap ayarı köprü ayarı ve Çankırı'daki luthier denilecek adamın yaptığı son perdeleri özensizce veya eksik zımparalaması sonucu 12-13-14-15. perdelerdeki kötü hissiyat...

Ankara'ya ilerdeki haftalarda gelebilirsem gelmeyi düşünüyorum. Burdaki adama söylediğim gibi gitarımı emanet edemem, sap ayarını da yapmayı bilmiyorum.
Tekrardan çok teşekkürler, burdaki bileni bilmeyeni kazıklayan işini özensizce yapan kötü esnafların yanında sizin gibi insanların olması cidden çok sevindirici.

Hocam öncelikle ince düşünceniz için çok teşekkür ederim. Ben bu onarım olayını çok kolay kurmuşum kafamda, kağıt bantı etrafına çevrele macunu sür kurusun zımparala spreyle boya diye sanıyorum. Anladım ki bayağı efor ve ekipman gerektiren bir iş. Kendim yapabileceğimi düşünmüyorum.

Gitarımın birkaç işi daha var sap ayarı köprü ayarı ve Çankırı'daki luthier denilecek adamın yaptığı son perdeleri özensizce veya eksik zımparalaması sonucu 12-13-14-15. perdelerdeki kötü hissiyat...

Ankara'ya ilerdeki haftalarda gelebilirsem gelmeyi düşünüyorum. Burdaki adama söylediğim gibi gitarımı emanet edemem, sap ayarını da yapmayı bilmiyorum.
Tekrardan çok teşekkürler, burdaki bileni bilmeyeni kazıklayan işini özensizce yapan kötü esnafların yanında sizin gibi insanların olması cidden çok sevindirici.
Ne zaman gelebilirseniz aklinizda bulunsun, yardimci olacagim. Numarami kaydedin. Gorusmek uzere.

Geri