Mikrofon Önerisi

Selamlar,

Evde aldığım vokal ve enstruman kayıtları için SE Electronics X1 condenser mikrofon kullanıyorum. Bu mikrofonu uzun yıllardır kullanıyorum. Genel olarak memnunum aslında. Özellikle enstruman kayıtlarında çok memnunum. Ancak vokal kayıtları için mikrofonun istediğim karakterde olmadığını düşünmeye başladım. Vokal kayıtlarında daha sıcak ses elde edebileceğim bir mikrofon alsam mı diye düşünmeye başladım. Bu noktada sizlere birkaç sorum var. Yanıtlayan forum kullanıcılarına şimdiden çok teşekkür ederim. Aklıma takılan sorular kısaca şu şekilde.

✔️ 3500 civarı bir bütçe ile ikinci el olarak başka bir mikrofon alsam vokal kayıtlarında seviye atlayabilir miyim?
✔️ Eğer yeni bir mikrofon alımının mantıklı olduğunu düşünürseniz ne almamı önerirsiniz?
✔️ Focusrite 2i2 ses kartı kullanıyorum. Bu kart aynı anda 2 condenser mikrofon çalıştırır mı? Malum +48 V gerektiriyor.
✔️ Son olarak... Alacağım mikrofonu (eğer alırsam) ikinci el temin edeceğim için mikrofonu deneme ihtimalim olmayacak. Ancak alacağım mikrofonun karakterini duymak isterim. Bu amaçla mikrofon karakterlerini duyabileceğim, karşılaştırma yapabileceğim bir site vs. var mıdır?

Selamlar,

Evde aldığım vokal ve enstruman kayıtları için SE Electronics X1 condenser mikrofon kullanıyorum. Bu mikrofonu uzun yıllardır kullanıyorum. Genel olarak memnunum aslında. Özellikle enstruman kayıtlarında çok memnunum. Ancak vokal kayıtları için mikrofonun istediğim karakterde olmadığını düşünmeye başladım. Vokal kayıtlarında daha sıcak ses elde edebileceğim bir mikrofon alsam mı diye düşünmeye başladım. Bu noktada sizlere birkaç sorum var. Yanıtlayan forum kullanıcılarına şimdiden çok teşekkür ederim. Aklıma takılan sorular kısaca şu şekilde.

✔️ 3500 civarı bir bütçe ile ikinci el olarak başka bir mikrofon alsam vokal kayıtlarında seviye atlayabilir miyim?
✔️ Eğer yeni bir mikrofon alımının mantıklı olduğunu düşünürseniz ne almamı önerirsiniz?
✔️ Focusrite 2i2 ses kartı kullanıyorum. Bu kart aynı anda 2 condenser mikrofon çalıştırır mı? Malum +48 V gerektiriyor.
✔️ Son olarak... Alacağım mikrofonu (eğer alırsam) ikinci el temin edeceğim için mikrofonu deneme ihtimalim olmayacak. Ancak alacağım mikrofonun karakterini duymak isterim. Bu amaçla mikrofon karakterlerini duyabileceğim, karşılaştırma yapabileceğim bir site vs. var mıdır?
1-) Aynı anda iki ayrı kondenser mikrofonla yapılacak kayıt biraz sıkıntılı olabilir. Zira enstrüman sesiniz vokal mikrofonuna , vokaliniz enstrüman mikrofonuna sızabilecektir. Bu sorunun çözümü çok kolay değil. Sizi uğraştırabilir. İki ayrı mikrofon olsa bile ; iki ayrı kayıt gerçekleştirerek kanal kayıt almanız , temiz sonuç elde etmeniz açısından daha isabetli ve pratik olabilir.
2-) İkinci el için dahi olsa 3500.-TL bütçe ; vokal kayıtlarında ciddi anlamda level atlamak için günümüz şartlarında maalesef çok yeterli değil bence. Ancak bu bütçede ( madem sE kullanıyorsunuz ) ; sE 2200'ü ikinci bir mikrofon olarak düşünebilirsiniz. sE2200 beklentinize muhtemelen karşılık verebilir diye tahmin ediyorum. Tabii başka alternatifler de bulunabilir. Gerek kullanıcılarından gerekse örneğin Youtube'dan araştırmanız lazım.
3-) Bu arada eğer satıcı ; bildik , tanıdık ve güvendiğiniz bir kişi değil ise , ikinci el mikrofon alımına girmenizi pek tavsiye etmem.
4-) Size tavsiye edebileceğim bir diğer yol ; elinizdeki ses kartına warm karakterli ( örneğin bir Neve 1073 klonu olan Golden Age Project Pre-73 gibi ) harici bir mic-pre bağlamak olabilir. Ancak bu iş için biraz bütçe arttırmanız gerekir. Ayrıca harici mic-pre'nin sinyalinin Focusrite'ın mikrofon girişine yollandığı takdirde , Focusrite'ın mikrofon girişinim gain'in sıfırlanması durumunda , Focusrite'ın mic-pre'sinin devre dışına çıkıp çıkmadığını kontrol etmeniz gerekir.
5-) Son alternatif ; elinizdeki ses kartını satıp ve bütçenizi bir miktar daha yükselterek , Antelope ve UAD gibi legendary mic-pre modellemelerini de barındıran daha üst düzey bir karta geçip bir taşla iki kuş vurmak olabilir.

Son düzenleme:
Geri