Lunchbox Amfiler & Deneyimleriniz

Yıllar boyunca dijital platformlarda envai çeşit yazılım / prosesör kullanımından sonra nihayet all valve bir lunchbox türünde minyatür bir kafa amfi arayışına girdim. Maksat stüdyoya giderken çantasına atayım, stüdyoda kabine bağlayayım. Eve dönünce ise masaüstüne koyayım loadbox'a bağlayıp (içinde entegre yok ise) IR'lar ile takılayım istiyorum. Tabii ki bir yandan da stüdyoya gittiğimde akustik davulu kaldıracak kadar volume'e sahip olması da ayrı önem taşıyor. Pedalboardumu tekrar bu amfiye göre revize edeceğim.

Özetle kriterler:

- Kompakt boyutta (masamdaki yer kısıtlı 45cm ve altında eni olmalı)
- 5+ watt (5W konusunda şüpheliyim bu yüzden deneyimlerinizi duymak isterim)
- 4x12 V30ler, Marshall 1960B ile iyi anlaşabilen
- Pedallarla arası iyi olan
- Tek kanal ya da çift kanal + Çift kanal ise FX Loop olsa iyi olur
- İçinde loadbox veya güzel bir DI Out opsiyonu olan (Cab sim kapatılır şekilde)
- British sularında yüzecek (vox olmayan)
- Askerliğini yapmış

bir amfi arıyorum. E tabi o da olsun bu da olsun derken adaylar biraz daralıyor. Şimdiye kadar radarıma girenler:

- Revv D20 (10 numero, ama pahalı, thomann yolları taştan)
- Hughes & Kettner Tubemeister 20 Deluxe (özellikleri dehşet ama tonal olarak biraz tiz bulanlar çok)
- Mesa Transatlantic TA-15 & TA-30 (bunu bugün keşfettim, tam bir hallederiz abi amfisine benziyor, acayip esnek)
- Peavey Classic 20 MH (en kuvvetli aday ama yurtdışı işlerine girmekten imtina ediyorum)
- Laney L5-Studio (diyelim ki tonları beğenmedin, en kötü süper dekor olur, çok tatlış bir şey)
- Victory Sheriff 22 (monşer amfisi)
- Blackstar HT-5 & HT-20 (Türkiye koşullarında en mantıklısı, ayrıca JJN amfisinin tonlarını baya beğeniyorum)
- Orange Terror serisinden herhangi birisi (en zayıf ihtimal gibi, pedallarla iyi tınlayan bir demosuna rastlamadım ama deneyeceğim)

Marshall Studio serisi aşırı büyük o yüzden kapsam dışı kaldı istemeyerek.

Blackstar, Mesa ve H&K dışında deneyebileceğim aday yok maalesef. O yüzden sormam lazım, sizlerin tecrübeleri ne yönde? Başka alternatif önerisi olan?

İyi kötü elimdeki ht-5’i 10 yıl boyunca döve döve kullandım, başlarda yaşattığı bütün sorunlara rağmen çok da sevdim kendisini. Şimdi de odanın bir köşesinde emekliliğinin tadını çıkarıyor. Artık bütünüyle yazılım kullanmaya döndüğümden bütün pedalları toplayıp kaldırdım, amfi de dediğim gibi kenar süsüne dönüştü fakat biliyorum ki bir şekilde işim düşse yüzümü kara çıkarmaz.

Loadbox yok ama DI out ve fx loop mevcut, boyutları da çok kullanışlı. Ht-20 bunun kadar derli toplu durmuyor, biraz daha etli butlu. Clean kanal için tek başına çöp demek istemiyorum, ne kadar eppek o kadar köfte gibi durum. Tüm bu faktörlere ek olarak f/p bakımından en mantıklı seçenekkerden biri bence.

Yeni versiyonları denemedim bu arada, daha mı başarılılar yoksa aynısının laciverti mi bilemiyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teş
İyi kötü elimdeki ht-5’i 10 yıl boyunca döve döve kullandım, başlarda yaşattığı bütün sorunlara rağmen çok da sevdim kendisini. Şimdi de odanın bir köşesinde emekliliğinin tadını çıkarıyor. Artık bütünüyle yazılım kullanmaya döndüğümden bütün pedalları toplayıp kaldırdım, amfi de dediğim gibi kenar süsüne dönüştü fakat biliyorum ki bir şekilde işim düşse yüzümü kara çıkarmaz.

Loadbox yok ama DI out ve fx loop mevcut, boyutları da çok kullanışlı. Ht-20 bunun kadar derli toplu durmuyor, biraz daha etli butlu. Clean kanal için tek başına çöp demek istemiyorum, ne kadar eppek o kadar köfte gibi durum. Tüm bu faktörlere ek olarak f/p bakımından en mantıklı seçenekkerden biri bence.

Yeni versiyonları denemedim bu arada, daha mı başarılılar yoksa aynısının laciverti mi bilemiyorum.
Teşekkürler paylaşım için HT5 stüdyoda davula eşlik edebilecek kadar volume'e sahip mi peki sizce?

Marshall yeni nesil studio serilerine bakılabilir bence.

Hemen aklıma geleni yazdım ama, kısaca kendi görüşlerimi ekleyeyim ;

H&K ile asla anlaşamadım, nereye konumlandırdılarsa bana çok acaip geliyor, hakeza Orange , fazla kırçıllı / wooly / fuzzy. Peavey 6505 mh baya güzel işler yapmış, ama yine de clean crunch suları için bence fazla kompresli, metalcore’a giriyor insan istemeden. EL84 sevemedim bir türlü ama Mesa Mini Mark ve Mini Recto çok cici aletler. Bunun yanısıra Suhr Badger’ı baya sevdim, sanırım SRV’de bir tane ikinci el var (amfi bana ait değil)
Mesa transatlantic’e gelirsek yakınca bir zamanda TA-30 çaldım, baya güzel alet, güzel bir clean olsun da gerisine bakarız deniyorsa olay budur.

ENGL’ler ile ilgili yazmıştım, bazı batıl inanç ve takıntı gibi huylarım var, trafosu çok küçük amfiden hazzetmiyorum, ENGL’larda bu konudan şikayetçiyim. Neyse, headroom kastırıp , başka enstrümanları bastırmak, açık hava çalmak değilse derdimiz hepsinde zaten bireysel kullanım için bol bol volume var.

ENGL Ironball, Gigmaster, Fireball 25, Screamer, Thunder hepsi olur, hatta öncelikle son ikisi olur, 6L6 olsun.

EVH LBX’lere gelirsek, iyiler güzeller, ben bu EVH-Peavey konusunda Peavey taraftarıyım açıkçası, EVH bana daha bi vızıltılı, steril, altları traşlanmış gelir, upper mid frekansları da baya bir sıkışık, o bakımdan extended range çalanların işine geliyor , yine de güzel amfi. Lunchbox olarak LBX olur ama 50wattlık modelleri de göz kırpmıyor değil.

Blackstar’ın yanından geçmem, onun yerine Tech 21 Tm60 alırım solid state olsa bile.

Victory bir kaç tane geçti elime, volume istiyorlar, biraz koyuca amfiler, evde beni zorladı. Seveni sevebilir, bana fazla basslı geldiler. Ama yine de farklı modellerine de bakarak olmak lazım.

Revv’lere mesafeliyim, son dönem üretilip insta/youtube gitarstlerine promote ettirilmiş çoğu ekipmana mesafeliyim aslında. Revv, Driftwood, Omega, Dover vs. endüstri standardına, old skool kafaya daha bi meyyalim var.

Eyyorlamam budur.

Ya benim gerçekten kompakt bir şeye ihtiyacım var, kulağa garip gelecek ama masada kalan alanım 45cm 😁

Mecburen Engl'lar, Marshall serisi falan bayağı bir şeyi eledim. Minnoş bir şeylere kastırıyorum. Transatlantic deneyeceğim bu haftasonu, bakalım nasılmış...TA-30 ile ilgili de araştırmalarımda rastladığım kritik bilgi çok da dayanıklı alet olmadığı yönünde. Özellikle belirli bir seri numarası ile üretilenlerde sıkıntı yaşanmış.

Bu arada adaylardan bir diğeri de Fender Bassbreaker 007 idi, Vintage olayına da ok'im yani. Kombosunu zamanında denemiştim, tek kanaldaki o kırılma mest etmişti beni.

Son zamanlarda inceleyip (alacağımdan değil de maksat GAS eğlendirmek) de beğendiklerim:

O yazdıklarından REVV, Orange ve MESA'yı dijital olarak deneyip ekipmanınla verecekleri sesler hakkında fikir edinebilirsin. Fakat ses kartını kendi kabinine bağlasan bile power amp farklı olacağından tam olarak aynı deneyimi alamazsın tabii.

Hepsini denedim, çoğunu beğenmedim. Ama dijitalin tek dayanak olmayacağını bilerek özellikle Mesa ve Orange'ı gerçek senaryoda kabinlerle vs tekrar deneyeceğim.

Son zamanlarda inceleyip (alacağımdan değil de maksat GAS eğlendirmek) de beğendiklerim:

Friedman transistor, PRS'i tonları çok koyu diye okudum denemem gerekir TR'de yok galiba bu ürün.

Bir de H&K Ampman serisinin clean kanalını almış H&K Stompman diye pedal formatında piyasaya sürmüş. Yükselmedim değil, lamba sevdasından vazgeçip pedal platform tadında takılmak vs...

Ama zamanında AMP1 geçti elimden, onun GAS'ını bilirim o yüzden durduruyorum kendimi :)

Bu arada lambalı değil ama pedal platform tadında bir şey arıyorsanız Quilter mini 101 reverb çok tavsiye ederim. Bende micropro mk2 var, çok memnunum, hatta belki de en çok çaldığım amfi.

Bu arada lambalı değil ama pedal platform tadında bir şey arıyorsanız Quilter mini 101 reverb çok tavsiye ederim. Bende micropro mk2 var, çok memnunum, hatta belki de en çok çaldığım amfi.

Evet Quilter 202lere bakındım fakat bazı demolarda çok güzel iken bazılarında inanılmaz kötü geliyordu tonları. Kulağa iyi geleni baz almayı tercih attım ama yine de denemek lazım herhalde. Quilter getiren de yok bildiğim kadarı ile. Ancak Zuhal benzer sayılabilecek DV serilerini getiriyor.

peavey classic kullanıyorum. drive kanalını beğenmiyorum çok fizzy ne yapsan yola gelmiyor. ama clean kanalı gözel. headroom geniş. pedal platform olarak kullanıyorum. hafif drive için boss od3, marşalımsı tonlar için sl drive, daha sert şeyler için revv g3 güzel anlaştığı pedallar.

peavey classic kullanıyorum. drive kanalını beğenmiyorum çok fizzy ne yapsan yola gelmiyor. ama clean kanalı gözel. headroom geniş. pedal platform olarak kullanıyorum. hafif drive için boss od3, marşalımsı tonlar için sl drive, daha sert şeyler için revv g3 güzel anlaştığı pedallar.

Classic 20 MH modeli mi sizdeki?

Geri