Pedallar Üzerine Youtube Kanalım İçin Tavsiyeler

Selam forumdaşlar;

Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığım bir Youtube kanalım var. Amacım pedallar üzerine geniş bir kütüphane oluşturmak. Yıllara dayanan uzun soluklu bir çalışma hedefliyorum. 32wv c (Kedim Pistan'ın eklediği not 😃)

Kanalımdaki videoların genel formatı kesintisiz gitar doğaçlaması eşliğinde pedalların düğmeleriyle oynayarak farklı sesleri kovalamak. Pedaldan en farklı sesler nasıl alınabilir ile ilgileniyorum.

Zaman zaman karşılaştırma videoları hazırlıyorum. (Kanalımda arama motoruna comparison yazarak ulaşabilirsiniz.) Bazen de alışılmışın dışındaki pedal sıralamalarıyla elde edebileceğimiz deneysel işleri kovaladığım videolarım oluyor. (Arama motoruna experimental yazarak ulaşabilirsiniz.)

SADEDE GELECEK OLURSAK;

Son dönemde dikkatimi çeken bir durum var. Yüklediğim videolarda dislike alma oranı çok artmış. Neden böyle oluyor merak içindeyim. Fotoğraflar, kayıt hazırlığı, kayıt, montaj vs. derken ortalama 5 dakikalık bir video için en az dolu dolu bir gün emek harcıyorum.

Neticede kanalı sizin faydalanmanız için yapıyorum. Beğenmeniz ve daha faydalı olması için nasıl geliştirebiliriz görüşlerinizi merak ediyorum. Bol dislike almasına örnek olarak aşağıya son yüklediğim videonun linkini paylaşıyorum. O video üzerinden ya da diğer videolarıma bakarak tavsiyelerde bulunabilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden herkese çok teşekkürler!

Benim şahsi tercihim, bir karşılaştırma videosu degil ise kolay kolay izlemiyorum. Cunku nasil bir ses olacağını anlayamıyorum. Eger karşılaştırma bulamıyorsam her videoda ayni loopu, deneyecegi pedala ve ayni çıkışa veren kanallar var, onlari izliyorum.
Sizin kanaliniz da güzel arada izliyorum sahsen ama ekipman hakkında genel bir fikir veriyor, izleyip ne iyi ekipman falan demedim. Umarım daha başarılı olursunuz.

Bir splitter vasıtasıyla kayıtlarınızın pedal çıkışı DI'larını da paylaşırsanız biz de kendi amfimize gönderip üç aşağı beş yukarı nasıl duyulacağını tecrübe edebiliriz.

'Thru' özelliği olan bir DI box'u pedaldan hemen sonra koyarak 'thru' çıkışını amfiye, DI kısmını ses kartına girerseniz, hem çaldığınızı duyar, hem de pedalın tükürdüğü sinyali bilgisayar ile yakalamış olursunuz. Yakaladığınız sinyali .wav formatında kayıpsız kaydedip yayınlarsanız başkaları da o dosyayı indirip hoparlörden değil de amfiden çalarsa siz misafirimiz olmuş da pedalı bizim amfimizde çalıyormuşsunuz gibi olur.

Ha tam olmaz, neden olmaz, tam isabetli reproduction için gain staging ve reamp düzenekleri gerekir., hem kaydeden hem dinleyen taraf için. Ama ekonomik ve gerçekçi bir çözüm olarak benim aklıma bu geliyor.

Bunu yapan birisi vardı youtube'da (şimdi aradım bulamadım), ayrıca dosya paylaşmak yerine video'da çalıyordu söz konusu sinyali. Mevzuyu anlamayan gerizekalılar da dislike'a boğmuştu adamı bu nasıl ton diye.

pro48-bass-768x509.jpg

Üstteki diyagramda gitardan sonra (yeşil hat) pedalı eklediniz mi tamamdır özetle.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
'Thru' özelliği olan bir DI box'u pedaldan hemen sonra koyarak 'thru' çıkışını amfiye, DI kısmını ses kartına girerseniz, hem çaldığınızı duyar, hem de pedalın tükürdüğü sinyali bilgisayar ile yakalamış olursunuz. Yakaladığınız sinyali .wav formatında kayıpsız kaydedip yayınlarsanız başkaları da o dosyayı indirip hoparlörden değil de amfiden çalarsa siz misafirimiz olmuş da pedalı bizim amfimizde çalıyormuşsunuz gibi olur.

Ha tam olmaz, neden olmaz, tam isabetli reproduction için gain staging ve reamp düzenekleri gerekir., hem kaydeden hem dinleyen taraf için. Ama ekonomik ve gerçekçi bir çözüm olarak benim aklıma bu geliyor.

Bunu yapan birisi vardı youtube'da (şimdi aradım bulamadım), ayrıca dosya paylaşmak yerine video'da çalıyordu söz konusu sinyali. Mevzuyu anlamayan gerizekalılar da dislike'a boğmuştu adamı bu nasıl ton diye.

145906 eklentisini görüntüle

Üstteki diyagramda gitardan sonra (yeşil hat) pedalı eklediniz mi tamamdır özetle.
Anladım. Çok güzel fikir. Bunun için kayıt programında çift kanal aynı anda kayda girmesi gerekiyor sanırım. Dibox'dan ses kartına giden kablo ve mikrofondan ses kartına giden kablo. Benim programda çift kanal kayıt özelliği yok sanırım. Garageband kullanıyorum.

Bence gayet güzel iş yapıyorsunuz! Devam...

Cidden meşakkatli iş, kayıtları birleştirmesi aletleri ayarlaması falan... Ben seviyorum sizin demoları!

B

Forumdan birileriyle atıştıysan, kasıtlı olarak "dislike" veriyor olabilirler. Zamanında benzer bir şey yaşamıştım, yüklediğim vidyolar henüz 1 izlenmedeyken anında 9-10 dislike geliyordu :) Ergenlik denen şey elbet sona eriyor.

Youtube kanalınla ilgili olarak ise şunu söyleyebilirim; her ne kadar içerik bana hitap etmese de emeğine saygı duyduğum için hepsini izliyorum. Özenle hazırlandıkları belli oluyor. Yılmadan devam edersen eminim bir kitle oluşturabilirsin.

Başarılar.

Kanalla ilgili dikkatimi çeken iki şey oldu. Birincisi videolarda thumbnail kullanmamanız ve olduğu gibi pedalın fotoğrafını koymanız. Thumbnail ilgi çekiciliği arttıracaktır. Bunun için Canva sitesini kullanabilirsiniz. Adobe Illustrator kadar başarılı içerikler sunuyor. Ayrıca videoların sağ altındaki abone ol butonunun görseli de kötü bir görüntüye yol açıyor. Arka planı beyaz olduğu için her videoya uymuyor. Onun yerine farklı görseller bulabilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden. Takipteyiz. :)

Kanalla ilgili dikkatimi çeken iki şey oldu. Birincisi videolarda thumbnail kullanmamanız ve olduğu gibi pedalın fotoğrafını koymanız. Thumbnail ilgi çekiciliği arttıracaktır. Bunun için Canva sitesini kullanabilirsiniz. Adobe Illustrator kadar başarılı içerikler sunuyor. Ayrıca videoların sağ altındaki abone ol butonunun görseli de kötü bir görüntüye yol açıyor. Arka planı beyaz olduğu için her videoya uymuyor. Onun yerine farklı görseller bulabilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden. Takipteyiz. :)
Teşekkür ederim. Fransız olduğum bir konu. Biraz araştırayım.

Geri