Ankara'da en ucuza Sap ve Entonasyon ayarı yapabileceğim yer.

Merhabalar gitarımın telleri fretlere com yakın ve sanırım entonasyon ayarında sıkıntı var. Telleri değiştirmeyeceğim, bakım yaptırmayacağım en ucuza nerde kapatabilirim Ankara'da bir de mümkünse fiyatları biliyorsanız diğer yerlerin (Zuhal ve Dore gibi) söyleyebilir misiniz ?

En son 1.5 - 2 sene evvel tel değiştirip fretboarda limon yağı sürüp geçen bile 200 Tl alıyordu. Hakkıdır veya değildir demiyorum ama ucuza sap ayarı yapan kişiden çok hayır gelmez.

Şu 2 görsel işini çözecektir. Olmadı bi zahmet YouTube. O da kurtarmazsa ucuzunu değil bilenini bulmaya bak bence.

wp77b8d6ba_05_06.jpg

Truss-Rod-Neck-Positions-768x462.jpg

Kardeşim gitarını alıp herhangi bir luthiere göster. Sorun ne onu öğren önce. Belki hemen ayakta yapıp verir. Belki ben böyle şeylerle uğraşmam der. Ya da ayar gerekiyorsa alır ama en az 2 hafta beklersin. Dore zuhal gibi mağazalara götürmeni tavsiye etmem.

Burada kimse sap ayarı ne kadardır, bakım ne kadardır ezbere bilmez. Hele her hafta zam geliyorken her şeye.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
En son 1.5 - 2 sene evvel tel değiştirip fretboarda limon yağı sürüp geçen bile 200 Tl alıyordu. Hakkıdır veya değildir demiyorum ama ucuza sap ayarı yapan kişiden çok hayır gelmez.

Şu 2 görsel işini çözecektir. Olmadı bi zahmet YouTube. O da kurtarmazsa ucuzunu değil bilenini bulmaya bak bence.

wp77b8d6ba_05_06.jpg

Truss-Rod-Neck-Positions-768x462.jpg
Ben sorunu biliyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum ilk 5 perde tellere çok yakın uzaklaştırmam lazım ama bilmiyorum

Gitarın en ucuzu, manyetigin en ucuzu, malzemenin en ucuzu, luthierin en ucuzu. Kusura bakmayın ama bu mantıkla alınan gitardan, yapılan iş ve bakımdan çok fazla hayır beklemeyin. Üstüne Elixir tel taksaniz da farketmez. En ufak bir sorunu bile buraya taşıyıp başlık açmak (kimse başlık açmasın demiyorum tabii) ve kendi başına sap ve entonasyon ayarı yapmak kolay değil ( imkansız da değil).
Kendiniz bu isleri çözecek seviyeye gelene kadar en mantıklısı bütün işlemleri profesyonel birine yaptırmak. Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve daha birçok küçük şehirde bile hangi luthierler var daha önce çok soruldu. Ufak bir arama sonucunda kim hangi luthieri tavsiye etmiş bulabilirsiniz (uygun fiyata olanlar da dahil).
Yoksa başka türlü bu sorunların da bu tarz başlıkların da sonu gelmez.

Arada sırada forumda takılırım, bu başlığı açan arkadaş da genç bir kardeşimiz tahminimce, gençliğine vermek lazım. Öncelikle tabii ki aramaya inanmalı ve "Ankara luthier" şeklinde sağ üstteki küçük büyüteçte bu kelimeleri girerek cevaba ulaşabilir. Ama adettendir soruya cevap vereyim; Hatay Sokak'ta Flat Müzik var, oraya götürebilir ve cüzi bir miktara yaptırabilir. Daha Kızılay tarafında Aksoy Pasajı'nın alt katında Sarp Özatalay var, ona da götürebilir. Bu konuştuğumuz işleri genel bakım adı altında, klavye temizliği/yağlanması, perdeleri parlatmak, sap-entonasyon ayarı gibi bir paket halinde sunabilirler, kabaca 10-20 dolar gibi bir fiyat olabilir. TL olarak yazsam muhtemelen bir ay sonra güncelliğini yitirecek ama son 20 yıldır kabaca fiyat aralığı bu şekilde. Gitara ve yapılacak tam işlere bağlı olarak artar veya azalır tabii bu dediğim aralık.Teli de civardaki onlarca mağazadan alıp gidilmesini tavsiye ederim.

geçenlerde de bakım falan yaptrmıştı, onu da ucuza yaptırıp akıllanmamış bu :)
Ankara'nın (TurkRock Forumunun çoğuna göre) en iyi yerine gittim Luthier Türk'e gittim sorunu anladı zaten adam eski tel 9 du 10 a geçine yükseklikte sıkıntı olmuş dedi halledip verdi 2 dk da olay parada değil zaten para da olsaydı 10k ya amfi almazdım ev için :D

Gitarın en ucuzu, manyetigin en ucuzu, malzemenin en ucuzu, luthierin en ucuzu. Kusura bakmayın ama bu mantıkla alınan gitardan, yapılan iş ve bakımdan çok fazla hayır beklemeyin. Üstüne Elixir tel taksaniz da farketmez. En ufak bir sorunu bile buraya taşıyıp başlık açmak (kimse başlık açmasın demiyorum tabii) ve kendi başına sap ve entonasyon ayarı yapmak kolay değil ( imkansız da değil).
Kendiniz bu isleri çözecek seviyeye gelene kadar en mantıklısı bütün işlemleri profesyonel birine yaptırmak. Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve daha birçok küçük şehirde bile hangi luthierler var daha önce çok soruldu. Ufak bir arama sonucunda kim hangi luthieri tavsiye etmiş bulabilirsiniz (uygun fiyata olanlar da dahil).
Yoksa başka türlü bu sorunların da bu tarz başlıkların da sonu gelmez.
Fiyatta sıkıntı yok kesin olarak sorunu çözebilecek yer olsun 3-4 katını bile veririm bu forumda Ankara için herkes en iyi yer Luthier Türk dedi gittim her şeyini yaptırdım 500 verip çıktım 1 hafta sonra tekrar vericeksem en pahalı yere neden götüreyim hadi fiyat sıkıntısı olsa 10k ya sadece ev için amfi almazdım :D

Böyle konularda en güzeli forumlarda didişmek yerine ucuz yollu bir gitar ile başlayıp saptı entonasyondu biraz öğrenip kendini geliştirmek. Sonuçta yaptığınız roket bilimi değil, bir alyanla bir dünya fark yaratılabilir. Böyle bir durumda içinden çıkamayacağınız bir arızada bile ne kadar zaman ve para gerektiği hakkında bir fikriniz olur. Bir uzmana ona göre başvurur, zarara uğramasınız.

Bir de, dore'yi filan tavsiye ederim. Konuşur, anlatır, dinlersiniz. Sorun ne, ona göre adım atarsınız. Üçkağıtçı doktorların tarlayı, tapanı satıp gel diye kandırdığı köylü gibi davranmayın.

Geri