Harley Benton Victory BK Plus

Arkadaşlar merhaba, bu ucuz fiyatlı gitarın alım ve sonrası süreçlerine ait fikirlerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Thomann.de den 170 Euroya aldığım ve 3 haftada elime ulaşan klasik Flying V formunda olan bu gitar maun gövde/sap kombinasyonuna, 22 perde ve 24,75 inç ölçüye sahip. Üzerinde fiyatı ile doğru orantılı kalitede donanım ve altın rengi kapaklı Roswell LAF AlNiCo-5 marka manyetiklerle (yaklaşık çıkışları 7-8k ohm) geliyor. Onun dışında sap biraz etli, Jackson/ibanez inceliğinde değil ama rahatsız edici düzeyde kalın da değil. Gitar iki volume bir tone potansına sahip, bir de üç yollu toggle switch var üzerinde. (Gitarın kendi donanımı ile de bir kayıt yapsaydım kıyaslama açısından daha sağlıklı olacaktı biliyorum ama onu açıkçası unuttum.)

Gitarın ağırlığı orta karar, ne ağır ne değil yani yorulmuyorsunuz çalarken. Askıdayken neckdive denen (sapın gövdeden daha ağır olması nedeniyle) çalmazken aşağı yönelme durumu yaşanmıyor, bu da bir artı bence. Klavyesi blackwood denen bir ağaç, Google amcanın dediğine göre afrika yöresine ait bir ağaç. Klasik gitarlarda da kullanım alanı mevcutmuş, bir olumsuz tarafı yok şu an.

Gitarı aldıktan sonra potları, jackı, pot kafalarını, toggle switchi, string plate, tune o matic köprü, manyetikler, burgular yani her şeyi değişti. Köprü ve burgular Gotoh marka köprüyle, manyetikler ise Seymour Duncan Thrash Factor ve Jazz ikilisi ile değiştirildi. Bu operasyon tamamen deneyseldi, zira flying V gövde bayağıdır denemek istediğim bir gövde tipiydi, ben aslında yıllardan beri Jackson King V türevleri ile haşır neşirim. Öyle ki diğer gövdeye sahip gitarları çalmaktan zevk bile alamıyorum, rahat gelmiyorlar.

Thomannda bu markanın Flying V gövde gitarı Ocak 2022 başında headstock değişimi yaşadı ve daha güzel bir 3x3 burgu dizilimli kafaya kavuştu. Buna ek olarak gövdenin alt kısmı çıkıntılı versiyon (1) yerine klasik düz kesim yapılmış versiyon (2) hali ile gitar satışta yer alınca bir tane sipariş verdim, hangi versiyonun geleceği konusunda hiçbir fikrim yoktu. Versiyon 2 nin yer aldığı ekran görüntülerini falan aldım ve mail attım thomanna, bana bu gitarı alacağımı söylediler.

Tüm bu değişim işlemlerinden sonra gitar akord kararlılığı gayet yeterli ve tonları cayır cayır bir hale geldi. Pasif manyetikler için 500k potanslar ve 0,0022 uf kapasitör kullandım.

Ses kartı ve plugin konusunda çok yeniyim, bir siteden midi haliyle bulduğum ve daw’a entegre etmekte çok zorlandığım For Whom The Bell Tolls adlı parçanın davul ve basların üzerine çok özensiz ve hızlıca bir ses kaydı yapmaya çalıştım, umarım aldığım ses konusunda fikir verebilir. Kullandığım plugin ise Audio Assault RVXX, iki farklı gitarı kaydederken sadece manyetik seçimi farklı, onun dışında amfi üzerindeki her şey aynı.

Çokça çalım hatası var, kusura bakmayın. Gitarın sesini davulun ve basın biraz önüne çıkartmaya çalıştım ki daha rahat anlaşılsın tonları.

Dosyalar

• 12.jpg
    12.jpg
    39.6 KB · Gösterim: 420
  • 123.jpg
    123.jpg
    47.5 KB · Gösterim: 173
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    567.6 KB · Gösterim: 161
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    613.8 KB · Gösterim: 171
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    228.3 KB · Gösterim: 187
  • 6.jpeg
    6.jpeg
    284.2 KB · Gösterim: 193
  • C45E4888-29DB-4135-A910-DE746E23C330.jpeg
    C45E4888-29DB-4135-A910-DE746E23C330.jpeg
    3.5 MB · Gösterim: 171
  • 1529CF67-3D64-40C2-A43B-0C425C9FFC8C.jpeg
    1529CF67-3D64-40C2-A43B-0C425C9FFC8C.jpeg
    2 MB · Gösterim: 178
Son düzenleme:
Gitar'ı şekil, ahşap, boya ve fret işçiliği sebebiyle almış oldunuz gibi gözüküyor. Peki Fret ve sap işçiliği nasıl ? Fretbuzz, parmağınıza takılan perde ucu var mı ? gitarın ağırlığı nasıl ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitar'ı şekil, ahşap, boya ve fret işçiliği sebebiyle almış oldunuz gibi gözüküyor. Peki Fret ve sap işçiliği nasıl ? Fretbuzz, parmağınıza takılan perde ucu var mı ? gitarın ağırlığı nasıl ?

Merhaba, bendeki ürünle ilgili çok büyük bir sorun yaşamadım sadece arkasında orta derinlikte bir çizikle geldi ve perde demirleri ele takılmaması adına bir nebze daha traşlanabilirmiş.

Onun dışında sap profili çok ince değil, binding ve cila işçiliklerinde çok ufak kusurlar var, ben bu gitarı şekli ve ağacı için satın almıştım aslında. :)

Boyasını değiştirmek gibi bir düşüncem var ama önce boya ve cila ile ilgili @Kont_De_La_Fere den aldığım kursu tamamlamalıyım :)

Geri