Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

İstek ve beklentilerinizi yazarsanızı daha kolay yardımcı olabiliriz, ama ben yine de kendi deneyimlerimi yazayım

Kendi Ltd Ec-1000'imi alalı 7-8 ay oldu. Ben de ilk alırken forumdaki abilerim övmesi sebebiyle seçip almıştım ve inanılmaz memnunum. Öncelikle gitar işcilik olarak çok iyi. Yakın arkadaşlarımdan birinde bi tane Gibson studio var ve ec-1000 çok daha iyi geldi uzun kullanımda(Çalım rahatlığı,işçilik seviyesi vb). İlk başta 24 perde 24.75" garip geldi biraz ama alışınca bi eksiklik hissetmedim. Kendi elimden öyle onlarca gitar falan geçmedi ama ben kendi kullandığım/denediğim gitarlar arasında en çok kendi Ec-1000'imi sevdim :) Ton olaraksa, ben metalcore'dan heavy metal'e her türlü metali çaldım. Aynı şekilde Rock vb tarzlara da gelir. Kendi deneyimlerime dayanarak gönül rahatlığıyla alabilirsiniz derim ben

İstek ve beklentilerinizi yazarsanızı daha kolay yardımcı olabiliriz, ama ben yine de kendi deneyimlerimi yazayım

Kendi Ltd Ec-1000'imi alalı 7-8 ay oldu. Ben de ilk alırken forumdaki abilerim övmesi sebebiyle seçip almıştım ve inanılmaz memnunum. Öncelikle gitar işcilik olarak çok iyi. Yakın arkadaşlarımdan birinde bi tane Gibson studio var ve ec-1000 çok daha iyi geldi uzun kullanımda(Çalım rahatlığı,işçilik seviyesi vb). İlk başta 24 perde 24.75" garip geldi biraz ama alışınca bi eksiklik hissetmedim. Kendi elimden öyle onlarca gitar falan geçmedi ama ben kendi kullandığım/denediğim gitarlar arasında en çok kendi Ec-1000'imi sevdim :) Ton olaraksa, ben metalcore'dan heavy metal'e her türlü metali çaldım. Aynı şekilde Rock vb tarzlara da gelir. Kendi deneyimlerime dayanarak gönül rahatlığıyla alabilirsiniz derim ben
Yorum için teşekkürler.Metal tarz ağırlıklı takılıyorum bende.Bazen blues.
Sap rahatlığı önemli benim için.Parmaklarım büyük değil.Biraz zahmet çekiyorum bu konuda.

Bu arada Ec1000 ve 1000T farklı gitarlar, 1000T olan model daha geleneksel 22 perde ve kalın gövdeli, düz 1000 olan model ise daha inceltilmiş ergonomik bir model ve 24 perde. Bir de görece daha yeni çıkardıkları Evertune köprülü modeller var sanırsam. Ben de yıllar önce 1000T kullanıyordum ve elimdeki Gibson Vintage Mahogany ve 2007 Standard'a tercih edebileceğim kalitede bir gitardı. Şu an hiç biri elimde değil gerçi :(

Merhabalar, aralıklı da olsa uzun süredir metal (ritim gitar) çalıyorum. Annemin çocukken hediye aldığı çakma bir Strat'la üniversite son sınıfa kadar bir şekilde idare ettim ancak gitar artık cidden can sıkıcı olmaya başladı. Çalması eziyet, pickuplar rezalet, fretlerin yarısı buzz yapıyor, kısacası cinnet geçiriyorum her elime aldığımda.
Şuanlık 15.000 tl bir bütçem var ve artık yeni bir gitar almak istiyorum. Ses kartıyla kullanacağım. Genelde Behemoth çalıyorum (Ağırlıklı olarak The Apostasy ve Evangelion albümleri). Aklımda bir kaç adet model var ancak hangisini almalıyım karar veremiyorum. Çaldığım gitar çok kötü olduğu için gitar özelliklerinden çok anlayan birisi değilim. Gitarın sabit köprü olması benim için en önemli ön koşul. Strat'ımın köprüsü dünyanın en kötü Tremolo/Vibrato tarzı köprüsüydü, PTSD yaptı bende artık. 2. ele çok sıcak bakmıyorum. Profesyonel değilim ve sahneye çıkmıyorum, tamamen bir hobi bu benim için. Bu sebeple çok mükemmel tonlar aramıyorum. Evde kulaklığımdan gelen tonlar sağlam olsun yeter.
Aklımdaki gitarlar:
Önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Bu fiyata gitar alıyorsan mutlaka dene. Ucuz gitarlardan çok güzel işler çıkar ama denemen gerek. Belli bir ücretin üstünde firmaların sana sunduğu en önemli şey kalite standardı oluyor. Ancak daha ucuz fiyatları düşününce bu standart bozuluyor ilk. Yani aldığın gitarı evladiyelik bile yapabilirsin, çok seversin, satmak istemezsin vs vs. Ya da 2 hafta sonra sövüp bırakabilirsin. İnternetten sipariş verme.

Meerhabalar, uzun bir süredir esp gitar kovalıyordum.Esp ec 1000 vb stoklarda gözüküyor.Gitara yeni başlayan birisi olarak bu gitarı almalı mıyım sizce ? Önerileri alabilirim.
Yeni başlayan birisi için bence en önemlisi akort tutması ve sap rahatlığı. EC-1000 serisiyle sahne yaparsın, kayıt alıp profesyonel olarak para bile kazanabilirsin. Görünüş çok önemli değil yeni başlıyorsan. Eline oturup oturmaması, akort kaçırmaması, rahat çalım daha önemli. Sabit köprü tercih etmen doğru olmuş. Ancak les paul tipi saplar uygun olur mu ellerine bunu göz önünde bulundur. Daha ince bir sap yapısı belki daha kolay öğrenmeni sağlayabilir. Ayrıca gitarların gövde ve yapılarından kaynaklanan elini uzak veya yakın tutma sorunları var. Bu da pena vuruşu ya da kapatmalar için önemli. Bir sürü faktör var. Yoksa birkaç aya yarı fiyatına sahibindene koyup denyonun birisinin modifiye edilmiş sx strat+3 bin teklifine maruz kalabilirsin 🤦‍♂️

Yeni başlayan birisi için bence en önemlisi akort tutması ve sap rahatlığı. EC-1000 serisiyle sahne yaparsın, kayıt alıp profesyonel olarak para bile kazanabilirsin. Görünüş çok önemli değil yeni başlıyorsan. Eline oturup oturmaması, akort kaçırmaması, rahat çalım daha önemli. Sabit köprü tercih etmen doğru olmuş. Ancak les paul tipi saplar uygun olur mu ellerine bunu göz önünde bulundur. Daha ince bir sap yapısı belki daha kolay öğrenmeni sağlayabilir. Ayrıca gitarların gövde ve yapılarından kaynaklanan elini uzak veya yakın tutma sorunları var. Bu da pena vuruşu ya da kapatmalar için önemli. Bir sürü faktör var. Yoksa birkaç aya yarı fiyatına sahibindene koyup denyonun birisinin modifiye edilmiş sx strat+3 bin teklifine maruz kalabilirsin 🤦‍♂️
Bu gitar uzun zamandır aklımdaydı, hatta bir ara E II NT II alacak kadar bile nakit biriktirmiştim gümrük olayları patladı o ara yalan oldu :D
Her halükarda bu gitarı da deneyip almaya karar vereceğim.Mağazası çok uzak değil 3 saatimi alır.
İçime sinmezse bu bütçe ile başka gitar bakacağım mecbur.O zaman da sil baştan olacak herşey.Schecter vs bakarım büyük ihtimal.

Merhabalar, elektro gitara yeni başlamayı düşünüyorum ve Cort X100 ya da Cort X2 modelleri oldukça ilgimi çekti. Rock ve Metal ağırlıklı çalmak istiyorum ama Cort'lardaki köprü Floyd Rose olduğu için alıp almamam gerektiğinden şüpheliyim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Cort tercih etmemin genel sebebi Humbucker olup fiyat aralığının 7-8k olması. Yakın fiyatlarda önerileriniz varsa lütfen söyleyin.)

Yukarıda EC-1000 övülmüş... eksik kalmayayım. Eclipse kasa gitar işinin kaymağıdır. En pahalı, en egzotik, en karizmatik olmayabilir ama tam tabiriyle you can't go wrong with an EC. Bütçeniz varsa benzerleri arasında EC kesinlikle "yanlış seçim yapamayacağınız" bir gitar.
ESP, E-II ve LTD markalarında sanırım 10 civarı Eclipse sahibi oldum. Şu anda da EMG'li bir LTD EC-1000 Deluxe var elimde hala.
1000'den aşağı serileri bilmiyorum ama 1000 Deluxe dedin mi iş başka. Her rengi güzel meretin. Manyetik seçimine dikkat etmek lazım. EMG'ler zaten malum. Son zamanlarda Sentient-Pegasus kullanmaya başladılar bazı modellerde, çok favorim değil. Ne sert, ne yumuşak çok orta yol manyetikler ama güzel yine de.
Evertune işi riskli, alışamazsanız dert olur - sürekli otomatik akort yapması her zaman isteyeceğiniz bir şey olmayabilir v kasayı da ağırlaştırıp rezonansı ve sustain'i etkiliyor. Elinizle yarım tur akort yapıverin.
Bu arada kasa şekli Les Paul gibi olsa da sap filan alakası yok. EC'lerin sapı inanılmaz rahat. Müzmin bir LP sevmeyeni olarak, dedim ya 10 civarı Eclipse'im oldu zaman içinde.
Maun gövde, ebony klavye, paslanmaz fret, kilitli burgu, EMG'ler, quilted maple burst kaplama ... benim için tam tatminin adresi.

Merhaba arkadaşlar, şu an elimde AriaPro 2 714 var ama gitarımı yenilemek istiyorum. Ses kartım, stüdyo kulaklığım var. Çoğunlukla metal parçalar çalmak istiyorum. 20.000 TL bütçem var. Diyarbakır'da yaşadağım için 2.el piyasasına uzağım, bundan dolayı 0 gitarlar önerirsiniz çok sevenirim. İyi günler :)

Merhaba arkadaşlar, şu an elimde AriaPro 2 714 var ama gitarımı yenilemek istiyorum. Ses kartım, stüdyo kulaklığım var. Çoğunlukla metal parçalar çalmak istiyorum. 20.000 TL bütçem var. Diyarbakır'da yaşadağım için 2.el piyasasına uzağım, bundan dolayı 0 gitarlar önerirsiniz çok sevenirim. İyi günler :)

Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya kargo ile gitarlar gönderdim ben memleketin diger ucundan. Eger aliciyi iyi seçerseniz ve saticidan detaylı bilgiyi alabilirseniz (gerçekten detaylı bilgi verebiliyor olmasi lazim), ikinci elde o paraya çok daha iyi ve sizi mutlu edecek gitarlar alabilirsiniz.

Yukarıda EC-1000 övülmüş... eksik kalmayayım. Eclipse kasa gitar işinin kaymağıdır. En pahalı, en egzotik, en karizmatik olmayabilir ama tam tabiriyle you can't go wrong with an EC. Bütçeniz varsa benzerleri arasında EC kesinlikle "yanlış seçim yapamayacağınız" bir gitar.
ESP, E-II ve LTD markalarında sanırım 10 civarı Eclipse sahibi oldum. Şu anda da EMG'li bir LTD EC-1000 Deluxe var elimde hala.
1000'den aşağı serileri bilmiyorum ama 1000 Deluxe dedin mi iş başka. Her rengi güzel meretin. Manyetik seçimine dikkat etmek lazım. EMG'ler zaten malum. Son zamanlarda Sentient-Pegasus kullanmaya başladılar bazı modellerde, çok favorim değil. Ne sert, ne yumuşak çok orta yol manyetikler ama güzel yine de.
Evertune işi riskli, alışamazsanız dert olur - sürekli otomatik akort yapması her zaman isteyeceğiniz bir şey olmayabilir v kasayı da ağırlaştırıp rezonansı ve sustain'i etkiliyor. Elinizle yarım tur akort yapıverin.
Bu arada kasa şekli Les Paul gibi olsa da sap filan alakası yok. EC'lerin sapı inanılmaz rahat. Müzmin bir LP sevmeyeni olarak, dedim ya 10 civarı Eclipse'im oldu zaman içinde.
Maun gövde, ebony klavye, paslanmaz fret, kilitli burgu, EMG'ler, quilted maple burst kaplama ... benim için tam tatminin adresi.
Kore 401'ler çok iyi.1000 serisinden aşağı kalır yanı yok hiç.2 aydır Ec401 kullanıyorum.İlk aldığımda 81 85 set vardı ancak 81 85 89 gibi modellerden nefret eden biri olarak 57/66 taktım ve zevkle kullanıyorum.

ilk elektro gitarımı alacağım ve hangisini alacağımda kararsız kaldım, sludge metal tarzı çalmak istiyorum.

ilk elektro gitarımı alacağım ve hangisini alacağımda kararsız kaldım, sludge metal tarzı çalmak istiyorum.

İkisi de başlangıç seviyesi gitarı. Özellikleri açısından da büyük farkları yok. Hangisi daha çok hoşuna gidiyorsa onu al.

Geri