En iyi distortion pedal hangisidir? Rock ve Metal

Merhaba arkadaslar, profesyonel degilim. En iyi ve ses olarak clear tonlar sunabilecek Metal ve Rock calmak icin en iyi pedal tavsiyeniz nedir? Tesekkue ederim

clear değil clean
rock ve metal pedallar clean değil adı üstünde kirli ses vermek içindir
en iyi diye bir şey yoktur, amaca daha iyi hizmet edecek, fiyatı makul vs gibi kriterler vardır
zincirin en zayıf halkası misali dünyanın "en iyi" pedalını nereye takacağın daha önemli (amfiden bahsediyorum)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
clear değil clean
rock ve metal pedallar clean değil adı üstünde kirli ses vermek içindir
en iyi diye bir şey yoktur, amaca daha iyi hizmet edecek, fiyatı makul vs gibi kriterler vardır
zincirin en zayıf halkası misali dünyanın "en iyi" pedalını nereye takacağın daha önemli (amfiden bahsediyorum)
Profesyonel degilim. Boguk bir ses istemiyorum clearden kastim oydu. Var mi tavsiyeniz?

Clean sesin temeli zaten anfiden gelir, sen bunu kompressor, hafif booster/drive yada zevkine göre chorus gibi pedallarla şekillendirirsin.

Distortion dediğin şey de sese gürültü katmak için bir efekt aslında. Kendi anfinin distortion karakterini beğenmiyorsan yada yoksa bakman gereken bir şey.

Bunun yanında komple anfinin kendi olan pedallar (preamp) da var. Öncelikle neye ihtiyacın varsa onu belirle çünkü milyon tane pedal - efekt var.

Nokta atış cevap vermesi zor bir soru olmuş. Kendi deyimiyle "çok profesyonel olmayan" birisi için hem ikinci el sitelerinde hem de küçük/orta ölçekli bar sahnelerindeki gitarcıların önünde yaygın olarak gördüğüm bir kaç modeli yazayım istedim.

Benden önce önerilen modeller için "baya pahalıymış" yorumu geldiği için de özellikle daha uygun fiyatlı modelleri seçmeye çalıştım.

Önce bi kendi pedalboard'uma baktım ben ne kullanıyorum diye. Ben amfinin kendi drive kanalını kullanıyorum. Gain'i arttırmak istediğimde overdrive pedalıyla boost'luyorum.

Rock için (orta seviye gain karakterli)
1-Boss DS 1
2-MXR Distortion 3
3-MXR Custom Badass '78 Distortion
4-Fender Pugilist Distortion

Her yola gelsin diye (bence)
Digitech DF7 Distortion Factory

Metal için (yüksek gain karakterli)
1-MXR Fullbore Metal
2-Boss MT2 Metal Zone
3-Boss ML2 Metal Core
4-Line 6 Uber Metal
5-TC Electronic Dark Matter
6-Electro Harmonix Metal Muff

NOT: Lisedeyken bir tane Çin malı HSS strat gitarım, bir tane 15watt combo amfim bir tane de Digitech DF7 pedalım varken çok mutluydum. Pedaldaki drive modunu 5'e alıyordum Boss MT2 oluyordu 😀 mutluydum. Hem de orjinal MT2'de olmayan Mid. Freq. ayarı da vardı. 😀

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Nokta atış cevap vermesi zor bir soru olmuş. Kendi deyimiyle "çok profesyonel olmayan" birisi için hem ikinci el sitelerinde hem de küçük/orta ölçekli bar sahnelerindeki gitarcıların önünde yaygın olarak gördüğüm bir kaç modeli yazayım istedim.

Benden önce önerilen modeller için "baya pahalıymış" yorumu geldiği için de özellikle daha uygun fiyatlı modelleri seçmeye çalıştım.

Önce bi kendi pedalboard'uma baktım ben ne kullanıyorum diye. Ben amfinin kendi drive kanalını kullanıyorum. Gain'i arttırmak istediğimde overdrive pedalıyla boost'luyorum.

Rock için (orta seviye gain karakterli)
1-Boss DS 1
2-MXR Distortion 3
3-MXR Custom Badass '78 Distortion
4-Fender Pugilist Distortion

Her yola gelsin diye (bence)
Digitech DF7 Distortion Factory

Metal için (yüksek gain karakterli)
1-MXR Fullbore Metal
2-Boss MT2 Metal Zone
3-Boss ML2 Metal Core
4-Line 6 Uber Metal
5-TC Electronic Dark Matter
6-Electro Harmonix Metal Muff

NOT: Lisedeyken bir tane Çin malı HSS strat gitarım, bir tane 15watt combo amfim bir tane de Digitech DF7 pedalım varken çok mutluydum. Pedaldaki drive modunu 5'e alıyordum Boss MT2 oluyordu 😀 mutluydum. Hem de orjinal MT2'de olmayan Mid. Freq. ayarı da vardı. 😀
Super! Tesekkur ederim

ben yine derim ki, hangi amfiye girecek bunlar... hiçbir pedal tek başına iş görmez...

ayrıca konu son derece subjektif... üstte yazılanların bir çoğunu ben zerre beğenmedim mesela...

aklıma gelenler, bende iyi izlenim bırakmış olanlar
Boss HM-2 Waza
JHS Angry Charlie
Wampler Dracarys
Hughes & Kettner Warp factor

Merhaba arkadaslar, profesyonel degilim. En iyi ve ses olarak clear tonlar sunabilecek Metal ve Rock calmak icin en iyi pedal tavsiyeniz nedir? Tesekkue ederim

Efekt pedallari ve muzik urunlerini incelediginde firmalar urunlerini tanitirken,cok kisinin dikkatini cekmeyen cok guzel ve hassas bir ifade kullanirlar.

Hic bir firma en iyisi biziz diye reklam yazmaz, " muzisyenlerin ihtiyacini karsilamak uzere, sizin tecihleriniz uzerine, performansinizi en ust seviyeye tasiyabilecek vb vb vb."

Kimi sever kimi sevmez. Ama soyle ornek vereyim;
Az once baktim, Thomanda distortion ve overdrive olarak Bossun "eksigi fazlasi olabilir", 32 pedalini saydim. Diger efektler ve processorler haric.

Yani sadece 1 firma icin dusunecek olsak bile, istedigi seyi bilen ve gercekten enstrumani icra edebilen birisinin bu kadar pedal icerisinde istedigi tonu vermeyecek, isini, kaydini, sahnesini kurtarmayacak, ihtiyacini asgari duzeyde olsa bile karsilamayacak bir pedal bulmasi gercekten zor.

Ki birde bunlarin kombinasyonlari diger efekler ve amfiler kabinler akustik vbvbvb
Bir de muadil firmalar var daha...

Tek, Cift lambali preamp dist farkli lambalar kullananlar ve overdriveler falan hele pufff...

Boss al demiyorum tabi. Fakat istek ve ihtiyaclar o kadar fazla ve farkli ki, iyi-kotu gibi bir degerlendirme yapmak mumkun degil. Yapani gorursende kac.

Geri