gitar restorasyon sürecimde bana yardımcı olursanız sevinirim

Herkese selam gitarımı restore edeceğim ve yardıma ihtiyacım var !
Kendimin restore etme sebebi inanılmaz pahalı fiyat istediler ve bu işi kendim yapmak istiyorum manevi bir bağ kurmak istiyorum enstrümanla.
Elimde 8 yıllık bir yamaha pacifica 012 elektro gitar var aldıktan sonra 3 sene kullandım ve 5 yıldır Akdeniz neminde ve sıcağında evime dekorasyon olarak kullanıldı (her yeri paslı).
Haliye gitar bayağı kötü durumda.
Sıkıntıları şimdi anlatmak istiyorum, gitarda bazı yerlerin isimlerini bilmediğim için fotoğrafla açıklayarak anlatacağım beni mazur görün. 100lerce video izledim ama bazı büyük soru işaretlerim mevcut.
Ben 6 sene evvel relic denemesinde bulundum, o yüzden gitarın boyanması lazım ilk önce gitarın her şeyini söküp sadece gövdesini bırakıp kum kum zımparalayacağım ve gerisi boya işi bunlar benim için kolay çünkü internette çok fazla kaynak var, yalnız bazı noktalarında göçükler olduğu için oraları macunlayıp doldurup zımparalayacağım ama nasıl bir dolgu macunu almam lazım bilmiyorum ilk olarak bu konuda yardıma ihtiyacım var.
ikinci olarak köprümün tamamı gerçekten kötü durumda o yüzden köprüyü söktükten sonra köprüde bulunan her şeyi söküp güzelce temizliğini yapıp öyle geri toplamak istiyorum ve benim için inanılmaz karmaşık olan şey de bu. (dediğim gibi yüzlerce video izledim her şeyi yapabileceğime inanıyorum fakat ürünleri bulmakta isimlerini bilmediğimden zorlanıyorum. yerli bir sitede hepsi satılıyor ama boy boy olduğundan hangilerini alacağımı gerçekten bilmiyorum. )
Yeşil olarak gösterdiğim bütün rayları değiştirmem lazım (Boy boy farklı mm'lerde Saddle Yayları mevcut ne almalıyım)
Kırmızı ile gösterdiğim videoların pasını alamazsam onları da değiştirmem lazım (bu vidanın da internet sitelerinde Boy boy farklı mm'lerde olduğunu görüyorum ne almalıyım)
üsteki morla işaretlediğim saddle karardığı için onu direkt değiştirmem lazım
ve aynı şekilde mavi ile gösterdiğim köprü vidalarında pasları çıkmazsa onu da değiştirmem lazım bunun standart olduğunu umuyorum.
pas sökmek için öneriniz var mı bunların tamamını söktükten sonra minik bir kapta wd40la bekletmeyi planlıyorum ilk safhada, önerilerinizi ihtiyaçla bekliyorum.
manyetiklerin üstündeki metal görünümlerde paslı durumda ona ne önerirsiniz
renkli gösterdiğim yerdeki ürünler sitelerde isimleriyle mevcut fakat ölçüler benim kafamı çok kurcalıyor yardımcı olursanız sevinirim
yanlış anlatımlarım ve hatalarım için kusura bakmayın af buyurun iyi forumlar şimdiden çok çok teşekkürler
Klavye inanılmaz pis ve temizlenmiyor ince kumla çok minik zımpara çekip ardından yağlayıp bakımını yapsam sizce sıkıntı olur mu

81Pjhqb8zuL._AC_UF1000,1000_QL80_.jpg

Selamlar, Akdeniz nemi demişsin ama hangi şehirdesin hocam?
İstanbul ve Ankara şehirlerinde yanında numune götürerek, gidip parçaların bir çoğunu elden alabileceğin dükkanlar mevcut. Yan yana tutup kıyaslayarak alırsan sorun yaşamazsın diye düşünüyorum.

Ancak internetten alma işi biraz tedirgin edici. Parçaların eni boyu yüksekliği. Vidaların uzunluğu, kalınlığı, diş aralığı ve başının ebatı gibi bir çok detay var. Bu kadar hassas detayları internetten alırken bulabileceğini düşünmüyorum.

Direkt Yamaha Pacifica parçası olarak aratıp sipariş edersen sorun olmaz ancak bunun haricindeki internet siparişlerini düşünürken bile gerildim. Baya zor geldi bana.

Kırmızı işaretli parçalar: saddle vidası
Mor işaretli parçalar: saddle
Yeşil işaretli parçalar: saddle yayları
Mavi işaretli vidalar: köprü vidası (köprüyü gövdeye bağlayan vidalar)

Birbiri yerine uyan parçalar ve vidalar kullanılabilir ancak ben olsam orjinaline mümkün olduğunca yakın kalırdım.

Ben daha önce vidaları WD40'da bekletme yöntemini uyguladım. Parçalar pırıl pırıl oldu ancak sonrasında çok kısa sürede tekrar karardı. Bu nedenle yenilemeyi öneririm.

Ahşap işlerinde bilgim çok zayıf. Mutlaka forumdan cevap yazanlar olacaktır. Şimdiden kolay gelsin. Pacifica'yı çok beğenirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar, Akdeniz nemi demişsin ama hangi şehirdesin hocam?
İstanbul ve Ankara şehirlerinde yanında numune götürerek, gidip parçaların bir çoğunu elden alabileceğin dükkanlar mevcut. Yan yana tutup kıyaslayarak alırsan sorun yaşamazsın diye düşünüyorum.

Ancak internetten alma işi biraz tedirgin edici. Parçaların eni boyu yüksekliği. Vidaların uzunluğu, kalınlığı, diş aralığı ve başının ebatı gibi bir çok detay var. Bu kadar hassas detayları internetten alırken bulabileceğini düşünmüyorum.

Direkt Yamaha Pacifica parçası olarak aratıp sipariş edersen sorun olmaz ancak bunun haricindeki internet siparişlerini düşünürken bile gerildim. Baya zor geldi bana.

Kırmızı işaretli parçalar: saddle vidası
Mor işaretli parçalar: saddle
Yeşil işaretli parçalar: saddle yayları
Mavi işaretli vidalar: köprü vidası (köprüyü gövdeye bağlayan vidalar)

Birbiri yerine uyan parçalar ve vidalar kullanılabilir ancak ben olsam orjinaline mümkün olduğunca yakın kalırdım.

Ben daha önce vidaları WD40'da bekletme yöntemini uyguladım. Parçalar pırıl pırıl oldu ancak sonrasında çok kısa sürede tekrar karardı. Bu nedenle yenilemeyi öneririm.

Ahşap işlerinde bilgim çok zayıf. Mutlaka forumdan cevap yazanlar olacaktır. Şimdiden kolay gelsin. Pacifica'yı çok beğenirim.
yanıtlar ve yardım için çok teşekkür ederim. mersindeyim burada bulmak imkansıza yakın solomüzikankara tarzı sitelerde ürünlerin yanında ölçüleri yazıyor, bendekileri ölçüp en güvenilir siteden bir kumar oynayacağım. saadle vidası, saddle yayı ve köprü vidasını çıkartıp ölçeceğim internetteki ölçüyle uyanla alacağım, ucuz parçalar oldugundan uymazsa üzülmem. en kötü üst kararmış saadleı değiştirmem o öyle kalır devamını hallederim gibi geliyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bende pac 212 den çıkma köprü olması lazım, antalya ise yardımcı olurum
mersindeyim hocam teşekürler yanıt için tek 1 saadle lazım sadece halletmeye çalışacağım ben. gitarın göçükleri dolduracağım macun ve son atacağım vernik yada cila hakkında bilginiz var mı bunlarınun cevabını alırsam bütün sorunlarım hallolmuş olur teşekkürler

Gitar değil ama farklı bir ağaç parçasının dolgusu için Ahşap Tamir Macunu kullandım bence gitarda da kullanılabilir o da bildiğimiz ağaç sonuç olarak macun kuruduktan sonra zımparalarsanız boya işlemine hazır olur, internette ahşap tamir macunu yazarak bulabilirsiniz

Geri