Orjinal tel satıcısı / elixir 010 vs daddario ej10 seçimi

Merhaba dostlar.
Akustik gitarıma ilk kez tel değiştireceğim ve klasik gitarıma ilk aldığım teller çakma daddario çıkıp da gitarımı rezil ettiği için bu sefer size danışmak istedim.

Gitarın telleri yüksek tansiyon olduğu için bare basarken vs zorlanıyorum daddario ej10 tak dediler ama daddariodan ağzım yandı bir kere…

*Daddario ej10 ile elixir 010 nanoweb arasında kaldım sizce hangisini tercih edeyim ? (Hergün ortalama 2-3saat çalışıyorum ama çok parlak tiz ses de sevmiyorum)
*011den 010a geçince sap ayarı gerekir mi ? gerekirse nasıl yaparım burada luthier yok
*Orjinal elixir tel güvenli bir şekilde nereden alınır ? Akustik gitarın da rezil olmasını istemiyorum sadece orjinal ve kaliteli bir tel istiyorum .
Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Son düzenleme:
Alışveriş sitelerinden almayın (ünlüler dahil),bilindik yada güvenilir müzik marketlerin internet sitelerinden direk almanızı öneririm.

Akustik çalmadığım için ton/ömür tavsiyesi yapmam doğru değil ama yıllardır elektro da sadece elixir optiweb kullanıyorum,uzun ömürlü,uzun süre kaybolmayan tonları ile aslında piyasanın en ucuz teli!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alışveriş sitelerinden almayın (ünlüler dahil),bilindik yada güvenilir müzik marketlerin internet sitelerinden direk almanızı öneririm.

Akustik çalmadığım için ton/ömür tavsiyesi yapmam doğru değil ama yıllardır elektro da sadece elixir optiweb kullanıyorum,uzun ömürlü,uzun süre kaybolmayan tonları ile aslında piyasanın en ucuz teli!
Peki elixirin de arkasında orjinallik sorgusu yapabileceğim bir qr kodu , serii no falan var mıdır?

Zaten belli hocam o sitelerde yarı fiyatına :) ama hangi müzik marketinden alacağız işte 600lirayı verip de çakma almak da var hahah

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dore,Zuhal,cangöz bunlar yılların firmaları.
Evet bunlardan birinden çakma tel almıştım :)
Elixir in resmi sitesinde türkiyede tek distribütör senkop görünüyor hocam

Ama bu bile orjinal telin yanında repkilayı da satmayacağı anlamına gelmez tabii ki
Beni sadece resmi siteye yönlendiren qr kodlar ya da seri kodlar tatmin ediyor 😝

Yukardaki firmaların sahte satması anlayamadım,bir hata olmasın?

Firma ile iletişime geçip söylediniz mi? Yıllardır,duruma göre bu üç firmadan alırım.

Ben amazon.tr den yurtdisindan gelen optiweb 3'lu set aldım, orijinaldi. Almanya'dan geldi. Ha teleye hiç yakışmadı ve dayanamayip söktüm ama belki nanoweb daha iyidir.
010-47 fosfor bronz nano aldım umarım memnun kalırım ilk etapta sesten çok rahatlık ve uzun süre kullanım benim için daha önemli olacak hocam. Teşekkürler bilgi için

Kendim düzeltebilir miyim acaba ? Ben de onu araştırıyordum. Cızlama olursa foruma birkaç foto yüklerim yardımcı olursunuz diye umut ettim :)
Benim de akustik gitarimda 12 no Elixir teller var. Akustikte güzel oluyor bence Elixir. 11'den 10 no'ya geçince sap hafif duzelesebilir veya bir sorun olmayabilir. Eger ust perdelerde (1 - 4) cizlama olursa truss rodu minimal gevsetirsiniz, hepsi bu.

Merhabalar, zamanında Fender Strat gitarımın sap ayarı v.b bakımları için, Ankara Evrensel Müzik'teki yılların luthieri Kenan ağabey'e götürmüştüm. Yanında da Elixir 10 numara optiweb tel ile gitmiştim. Daha önce D'addario kullanmış olsam da, çok bir etki yapmadığı için Elixir ile devam ediyordum. Kenan ağabey sabah vakti arayip, götürdüğüm Elixir'lerin sahte olduğunu söyledi. Direkt dükkanda buldum kendimi. Paketin içindeki tellerin naylon bir folyoda olduğunu gösterdi. Bu telleri zamanında internet üzerinden almıştım. Daha sonra, DAddario XSE1046 tel teklif etti ve inanılmaz memnun kaldım, hâlâ tel değiştirdiğimde bu tellerden sipariş eder, bunları takarım.

Kısaca diyeceğim şu ki, D'addario'nun sahte çıkması, D'addario'yu kötü bir tel yapmaz, Elixir'i de harika bir tel yapmaz. Bana soruyorsanız, D'addario'nun kaplamali akustik ya da elektro gitar telleri inanılmaz rahat. 10 numara bir tel ile 9 numara telli gitarda bend atıyormuş hissi var. Bunun dışında @gokhanakcagoz hocama katılıyorum. Bilindik mağazalardan alışveriş yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Merhabalar, zamanında Fender Strat gitarımın sap ayarı v.b bakımları için, Ankara Evrensel Müzik'teki yılların luthieri Kenan ağabey'e götürmüştüm. Yanında da Elixir 10 numara optiweb tel ile gitmiştim. Daha önce D'addario kullanmış olsam da, çok bir etki yapmadığı için Elixir ile devam ediyordum. Kenan ağabey sabah vakti arayip, götürdüğüm Elixir'lerin sahte olduğunu söyledi. Direkt dükkanda buldum kendimi. Paketin içindeki tellerin naylon bir folyoda olduğunu gösterdi. Bu telleri zamanında internet üzerinden almıştım. Daha sonra, DAddario XSE1046 tel teklif etti ve inanılmaz memnun kaldım, hâlâ tel değiştirdiğimde bu tellerden sipariş eder, bunları takarım.

Kısaca diyeceğim şu ki, D'addario'nun sahte çıkması, D'addario'yu kötü bir tel yapmaz, Elixir'i de harika bir tel yapmaz. Bana soruyorsanız, D'addario'nun kaplamali akustik ya da elektro gitar telleri inanılmaz rahat. 10 numara bir tel ile 9 numara telli gitarda bend atıyormuş hissi var. Bunun dışında @gokhanakcagoz hocama katılıyorum. Bilindik mağazalardan alışveriş yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Teşekkür ederim hocam. Daddario tabii ki sahte, kötü tel değil fakat sanırım çok tercih edildiğinden replikası da oldukça yaygın ve daha kötüsü insanlar bu replikaları kullanıp 'inanılmaz' 'mükemmel tel ' falan diye yorum atıyor :)
Şimdilik Anıl Yazar'ın tavsiyesi üzerine elixir 10 kaplamalı nanoweb aldım... Ses inanılmaz arttı ama 11den 10a düşünce bu kadar bass kaybedeceğimi düşünmemiştim.
Yine de benim gibi amatörler için bu konfor vazgeçilemez oldu. Sanırım orjinal tel aldım çünkü bu sefer garanti olsun diye luthier arkadaşa değiştirttim o dahil 5 ustaya denettiğini ve tel + gitarı çok beğendiklerini söyledi . içim rahat... Senkop'tan aldım
Bu arada umarım Elixir de D'addario gibi orjinallik sorgusu için bir sistem ayarlar... Yıl olmuş 2024
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Geri