Ses Kartında Kullanılacak Laptop için Optimal Özellikler Nelerdir?

Merhabalar.
Ses kartını aldıktan sonra DAW, VST, Plugin vs derken hurda laptopumun bu yükü kaldıramadığını anladım. Bilgisayar oyunu alışkanlığım olmadığı için ucuzundan bir laptop almıştım. Önce RAM takviyesi olarak 8 GB'a yükselttim. Biraz rahatlasa da işlemci sorun çıkarıyor hala. BiasFX veya Amplitube standalone vaziyette çalışsa da Studio One'da çalmaya kalkarsam tamamen donuyor birkaç saniye içinde. Yükseltebileceğim ve halihazırda satışta olan işlemciler i7-3740QM ve i7-3630QM. 4 çekirdekli oldukları için çok daha iyi olacaklarını düşünüyorum. Sizlerin kullandığı laptopların özelliklerini ve kullandığınız programları yazabilirseniz, ben ve benden sonrakiler için bir fikir oluşturmada büyük yardımı olur.
Laptopun özelliklerini aşağıya bırakıyorum.
Hp4.jpg

i7-3740QM 1500 TL, i7-3630QM ise 850 TL. Yeni bir laptop (ikinci el) alayım dersem almışken iyisi olsun diye en az 20 bini gözden çıkarmam lazım ki, o da benim için Eylül'e kadar beklemek demek. Özetle sorum şu: Bu iki işlemciden birini alırsam Studio One 4 ile sorunsuz kullanabilir miyim?

Dosyalar

• Hp1.jpg
    Hp1.jpg
    42.2 KB · Gösterim: 24
  • Hp2.jpg
    Hp2.jpg
    42.3 KB · Gösterim: 26
  • Hp3.jpg
    Hp3.jpg
    39.3 KB · Gösterim: 21
Studio One yerine Reaper kullanırsan sorun yaşamazsın.

3740QM performansı iki kat arttıracaktır. Fakat sorunlu olabilir. Çektiği güç ve verdiği ısı farklı. Dizüstünde yapılması zor şeyler bunlar. Ama SSD yoksa SSD'ye geçmen fark yaratır.

Seçtiğiniz işlemcilere bakınca işiniz zor. Yatırım yapmaya değmez. Ben olsam, elimdekini nakite çeviririm. İkinci el 2012 4 çekirdekli 15inç macbookpro alırdım. Logic pro ve garage band programlarını problemsiz kullanırsınız. Ayrıca birçok program harika çalışır... Windows çok zorluyor ama mac yazılımı kasmıyor...
Bu tür işlerde mac her zaman daha iyi... Daha stabil ve donmuyor...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Studio One yerine Reaper kullanırsan sorun yaşamazsın.

3740QM performansı iki kat arttıracaktır. Fakat sorunlu olabilir. Çektiği güç ve verdiği ısı farklı. Dizüstünde yapılması zor şeyler bunlar. Ama SSD yoksa SSD'ye geçmen fark yaratır.
Evet SSD de taktım. Aynı bilgisayarın bu işlemcilerle gelen modelleri de var, o yüzden bunları seçtim.
Studio One şu açıdan gerekli, miksleyen arkadaşıma taslak proje gönderip alarak süreci hızlandırmak istiyorum. Yol uzun, gitarı taşımak zor vs.. Reaper CPU açısından çok iyi kullanan arkadaşım var ama arayüzü bana çok zor geldi açıkçası.
Çok teşekkür ederim cevabınız için işlemci konusunda şüphem kalmadı.
Seçtiğiniz işlemcilere bakınca işiniz zor. Yatırım yapmaya değmez. Ben olsam, elimdekini nakite çeviririm. İkinci el 2012 4 çekirdekli 15inç macbookpro alırdım. Logic pro ve garage band programlarını problemsiz kullanırsınız. Ayrıca birçok program harika çalışır... Windows çok zorluyor ama mac yazılımı kasmıyor...
Bu tür işlerde mac her zaman daha iyi... Daha stabil ve donmuyor...
Evet öyle bir durum da var. 1500 liraya işlemci alıp taksam o haliyle bile satmak istesem 2500 liradan fazlasına satamam. Hemen de satılmaz öyle epey durur ilanda. Macbook konusunu kafama yazdım. Çok teşekkür ederim cevabınız için.

Benzer özelliklere sahip 3. Nesil i5 Samsung laptopuma Ram ve SSD takviyesi yaparak yıllarca Reaper üzerinden kayıt, mix ve mastering yaptım. Aslında hala beni idare ediyordu ama plastik kasası kırıldı, en son ekran tırnağı da kırılınca yerine yenisini almak zorunda kaldım. Bu tarz özellikteki bilgisayarlarla çalışmanın sırrı bence "freeze". Özellikle işlemciyi çok yoran eklentilerin bulunduğu kanallarda freeze yapılması şart. O şekilde Reaper ile çok rahat çalıştım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
macbook lafı geçti diye...

Bu ilanı 1 aydır takipteyim aslında. Ses kartının temizliğini gördükten sonra gözüm kapalı alırım param olsa :) Ama bir yandan da çok göz önünde olmasını istemiyorum, o yüzden hiç bahsetmedim aman satılmasın diye :D (Sizin açınızdan satılsın tabii :D) Çünkü bilgisayarıyla sorunu olanlar bu konuyu açınca direkt onu görecek. (Ve artık görüyorlar da :D)
Benzer özelliklere sahip 3. Nesil i5 Samsung laptopuma Ram ve SSD takviyesi yaparak yıllarca Reaper üzerinden kayıt, mix ve mastering yaptım. Aslında hala beni idare ediyordu ama plastik kasası kırıldı, en son ekran tırnağı da kırılınca yerine yenisini almak zorunda kaldım. Bu tarz özellikteki bilgisayarlarla çalışmanın sırrı bence "freeze". Özellikle işlemciyi çok yoran eklentilerin bulunduğu kanallarda freeze yapılması şart. O şekilde Reaper ile çok rahat çalıştım.
Aslında Windows programı kendi haline bıraksa arada bir donsa da çalışacak. Performans sekmesinden bakınca sadece BiasFX açık görünüyor, o halde donuyor. Normal donsa da sorun değil kulağı sağır eden drrrr diye bi ses çıkarmaya başlıyor. Ama freeze olayını araştırayım belki açık olmadığı halde arkada çalışıyordur pluginler. Görev yöneticisinden bakıyorum Windows Studio One’ı askıya almış. 2024’te Windows 7 mi kullansam bilemedim. El mahkum 3630qm için anlaştım. 2000 liralık bilgisayara 1500 lira verip işlemci almanın mantığı yok gerçekten. Ama para toplamaya da devam edeceğim kesinlikle macbook için.

Bu ilanı 1 aydır takipteyim aslında. Ses kartının temizliğini gördükten sonra gözüm kapalı alırım param olsa :) Ama bir yandan da çok göz önünde olmasını istemiyorum, o yüzden hiç bahsetmedim aman satılmasın diye :D (Sizin açınızdan satılsın tabii :D) Çünkü bilgisayarıyla sorunu olanlar bu konuyu açınca direkt onu görecek. (Ve artık görüyorlar da :D)

Eğer ilerde mac almayı düşünürseniz daha çok M serisi çiplere yönelmenizi tavsiye ederim. Apple hem daha az performans verdiği için hem de bilgisayarın yapımı daha pahalı olduğu için intel çipler kullanmayı bıraktı. İsabet oldu aslında şimdiki m1 çipleri çok daha iyi enerji verimliliği ve performansa sahipler ayrıca uyumluluk konusunda piyasadaki intel çipli macbooklardan daha uzun süreli olacakları kesin.

Geri