Telif hakları ve şarkı yayınlama hakkında

5-6 parça olacağını düşündüğüm bir albüm üzerinde çalışıyorum. Enstrüman, vokal kayıtları ve tüm prodüksiyonu tamamladıktan sonra DistroKid veya TuneCore tarzı yerler üzerinden platformlara şarkılarımı çıkarmak istiyorum fakat aklımda bir kaç soru var.

Yaptığım şarkıların telif hakkını bir yerden almam gerekli mi? Şarkımı başka biri kullanırsa nasıl hak talep edeceğim? Yaptığım şarkıları direkt piyasa sürersem hiç duymadığım birinden teliften ceza vs. gelirmi?

Kısacası telif hakları hakkında hiç bilgim yok o yüzden danışmak istedim, yardımcı olursanız sevinirim.

Şarkı size aitse neden telif hakkı yiyesiniz ki?

Kendi şarkınız/albümünüz sizden habersiz izinsiz bir yerde çalınacak ise siz bunu istemiyorsanız kendinize bir ticari avukat tutmanızı,şarkılarınızın nerede çalınacağının izini sürmesi gerekir.Tabi ki şarkılarınızın dinlenmesini mi yoksa korunmasını mı istiyorsanız denklemi sizin görüşünüze bağlı.

Taksim de bar işleten arkadaşım bunun cezasını ödedi,çaldığı bir kaç parça,o sanatçı nın bağlı olduğu ülke temsilcisinin mekanda tesadüfen bulunan avukatı tarafından şikayette bulunulmuştu.

Tabi avukatlar da bunu kazanç kapısı haline getirdi..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şarkı size aitse neden telif hakkı yiyesiniz ki?

Kendi şarkınız/albümünüz sizden habersiz izinsiz bir yerde çalınacak ise siz bunu istemiyorsanız kendinize bir ticari avukat tutmanızı,şarkılarınızın nerede çalınacağının izini sürmesi gerekir.Tabi ki şarkılarınızın dinlenmesini mi yoksa korunmasını mı istiyorsanız denklemi sizin görüşünüze bağlı.

Taksim de bar işleten arkadaşım bunun cezasını ödedi,çaldığı bir kaç parça,o sanatçı nın bağlı olduğu ülke temsilcisinin mekanda tesadüfen bulunan avukatı tarafından şikayette bulunulmuştu.

Tabi avukatlar da bunu kazanç kapısı haline getirdi..
Şimdi şarkıyı ben yaptığım için otomatik olarak sahibi ben olmuş oluyorum. Bir şekilde resmiyete geçirme, belgelettirme tarzı bir olay gerekmiyor. İstediğim gibi plak şirketi aracılığıyla yayınlayabiliyorum. Doğru mu anladım?

Plak şirketinizin ya da kendiniz avukat aracılığı ile şarkınızın/ürğnünüzün resmiyetini alabilirsiniz,dağıtım şirketleri zaten sizinle anlaşma yaparsa dağıtım mülkiyeti onlarda olacaktır.

Plak şirketinizin ya da kendiniz avukat aracılığı ile şarkınızın/ürğnünüzün resmiyetini alabilirsiniz,dağıtım şirketleri zaten sizinle anlaşma yaparsa dağıtım mülkiyeti onlarda olacaktır.
@gokhanakcagoz hocam, yanlış hatırlamıyorsam Ayna grubunun bir çok şarkısını Erol Köse kendi üstüne tescil ettirmişti(Ayna olmasa bile farklı bir sanatçı ile Erol Köse bu itilafı yaşadı). O nedenle sahiplen.com gibi yıllardır bu işi yapan yerlerden önce telifi alıp(1 kontör), sonrasında da indirilen zaman damgasının doğrulaması (1 kontör) süreçleri tamamlanarak tescil/telif süreci dijital ortamda kayıt altına alınabilir. Bununla beraber YouTube'da bir şarkıyı ilk defa siz yayınlıyorsanız(daha önce başkası tarafından noter ya da dijital tescil işlemi görmemiş bir içerik) yine eliniz güçlü oluyor telifte ama dediğin gibi bir avukatın olaya dahil olması daha doğru olur. Plak şirketine de yukarıda verdiğim örnek nedeniyle çok güvenemem. Yine bu mecrada profesyonel müzik icra eden arkadaşlar da fikir verebilirse güzel olur.

Edit : doğru hatırlamışım Ayna ve Erol Köse'imiş itilafa düşenler. Erol Köse kazanmış davayı.

Ben de bildiklerimi yazayım, bunu en son 15 sene önce araştırmıştım ama belki sistem değişmiş olabilir, güncel bilgilere tekrar merak edip bakmadım.

Türkiye'de telif hakkı konularında mesam yetkili diye biliyorum, yani resmi olarak bir eserin telifini buradan alabiliyorsunuz ama burası anladığım kadarıyla amatörlerin şarkılarının onayı gibi değil de çeşitli şartlarla çalışan bir meslek örgütü.

Amatörler neler yapabilir? En ucuz ve pratik yolu internet ortamında zaman damgası kullanmak, yukarda tavsiye edilmiş. Bunun için birkaç firma var. Hala işlev görüyorlar mı bilmiyorum. Zaman damgası ne telif yerine ne de noter yerine geçiyor. Sadece bir sorun çıktığında bir eserin o tarihlerde sizin elinizde olduğunu ispatlamanız için size imkan sağlıyor (10 sene sınırı vardı yanlış hatırlamıyorsam), durum bundan ibaret. Aslında noter işlevi de üç aşağı beş yukarı böyle...

Dağıtım şirketlerinin bu konudaki fonksiyonunu bilmiyorum ama yayın siteleri telifleri algılayan otomatik algoritmalarında bu konunun bir yerden toplanıp sisteme işlenmesi gerekiyor, bu tabii uluslararası telif boyutu gibi olmalı. Eğer ağır şekilde bir yerden esinlenip bir şarkı ortaya çıkartmamışsanız ki onların da belli sınırları var, telif yemeniz pek mümkün değil.

Son düzenleme:
Şarkınızı sadece söyleyerek ya da kaydederek "benim bestem" diyemezsiniz. Teorik olarak dersiniz ama resmi evrak olmalı. Noter' de notaları ve sözleri tasdikletebilirsiniz ama bunun en kolay yolu Mesam' a üye olmanızdır onlara danışın telifi vs onlar hallediyor diye biliyorum.

Geri