Vst kullanımı için Frfr Hoparlör Referans Monitör kararsızlığı

Merhaba arkadaşlar.
Boss katana 50 mk1 seri amfim mevcuttu evet keyifli bir amfi yalnız rec out tan ses kartına girerek almış olduğum kayıt ile duyduğum ses tabi ki farklı. Amfinin ses hacminden memnundum yalnız drop a veya drop c ye düşünce pek tadı kalmıyor sanki ayrica amfi ayarlarındaki pitch shifter çok kötü ve seste dalgalanma yapıyor ve send return yok.
Herneyse
Neural DSP’nin Gojira’daki pitch shifter’a hayran kaldım katananın aux girişine girerek dinliyorum yalnız neural dsp ile çok mutlu olmaya başladım. Ve bu 50 wattlik bu güzel amfi masamda çok yer kaplıyor dedim ve sattım 😃
umarım pişman olmam.
Şimdi mix/mastering yapmıyorum sadece kayıt oda bazen.
drop a gibi düşük hz lerde beni mutlu edebilecek olan bi referans monitör düşünüyorum veya frfr
Yalnız bu frfr lar piyasa da pek yok alternatiflerinden pek emin olamadım çünkü forumda frfr hakkında ve alternatifleri hakkinda pek bilgi yok. headrush var 12 bin civarında pahalı geliyor bana 5-6 bin civarında sıfır veya ikinci el kabin mi referans monitör mü veya frfr alternatifi Hoparlör mü ? Bakmam gereken kategori nedir sizce ?

Malumunuz Apartman dairesi aslında boss’un 0.5w özelliği düşük ses seviyelerinde çok verimliydi. İki tane referans monitörü tipinde bir hoparlör odamda çok yakışıklı durur diye düşünüyorum 😃
CB5FFEEF-6F6B-4CF6-B337-382453B4DA98.jpeg

Headrush ve Alto aynı ana firma. Hatta HR FRFR için glorified Alto derler. Yarı fiyatına önce Alto bak olmazsa HR bakarsın.
Bende Alto TX210 var bir de masa üstü daha pratik diye IK MTM. İkisinden de çok memnunum.
Geleneksel monitörlere de bakabilirsin, KRK, Yamaha, Eris vb... forumda epeyce bahsedildi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aradığım tarza IKnin MTM si çok ideal yalnız teki sıfır 9700 müş.
Referans monitörler üzerinde forumda bilgi mevcut yalnız bu frfr lar hakkında hiç yok.
Mix/Mastering le uğraşmayacağım için dinleme zevki açısından referans monitör beni üzermi onda kararsızım.

işte FRFR da vermez .... aynı şey derken, refmon denen zımbırtı bir cihaz tipi, özelliği de sesi FRFR vermesi... dolayısıyla sadece müzik dinlemek için stereo hoparlör al geç

Bu arada müzik dinlerken çok güzel de zevk verir. Eğer frequency response size uymuyorsa da istediğiniz gibi ayarlarsınız. Müzikten zevk almak ile ana kasıt %99 frequency response (hoparlörde clipping, ağır distortion vb. sorunlar yoksa tabii li o apayrı bir konu). Kulaklık olsun, monitör olsun, normal hoparlör olsun EQ'lanamayacak kadar kötü bir frequency response taşımıyorsa her şekilde ayarlanır.

Parametric EQ kullanın. Ben mesela tüm kulaklıklarımda 4db low shelf ile IEF Neutral hedefini kullanıyorum, kulaklığı bu şekilde ayarlıyorum. Geri kalanını imaging gibi yeteneklerine bakıp alıyorum.

elbette... yanlış anlaşılmasın FRFR vermez refMon al demişler, ona istinaden biri olmazsa diğeri de olmaz anlamında dedim... telefondan mp3 çalacam diyen adam için düz hoparlör yeter de artar yine de...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada müzik dinlerken çok güzel de zevk verir. Eğer frequency response size uymuyorsa da istediğiniz gibi ayarlarsınız. Müzikten zevk almak ile ana kasıt %99 frequency response (hoparlörde clipping, ağır distortion vb. sorunlar yoksa tabii li o apayrı bir konu). Kulaklık olsun, monitör olsun, normal hoparlör olsun EQ'lanamayacak kadar kötü bir frequency response taşımıyorsa her şekilde ayarlanır.

Parametric EQ kullanın. Ben mesela tüm kulaklıklarımda 4db low shelf ile IEF Neutral hedefini kullanıyorum, kulaklığı bu şekilde ayarlıyorum. Geri kalanını imaging gibi yeteneklerine bakıp alıyorum.
Hocam ortalama 5-6” mümkünse çift olan ürünlere boss katanadan düşük frekanslarda alamadığım sesleri biraz daha doyurucu alabilmek için bakıyorum midlerden kayıp vermeden.
elbette... yanlış anlaşılmasın FRFR vermez refMon al demişler, ona istinaden biri olmazsa diğeri de olmaz anlamında dedim... telefondan mp3 çalacam diyen adam için düz hoparlör yeter de artar yine de...
Hocam ben mp3 dinlemek için istemedim ki midlerin yok olduğu bir ürün istemiyorum. Creative’in 2.1 i de var basstan baska bir şey duymuyorum 😃

Geri