Tek Gitar Yeter mi

Merhaba,

Elimde Fender American standard var ancak dream theater gibi prog metal gruplarının da parçalarını çalmak istiyorum. Bunun için köprü pikapını humbucker yaptırmayı düşünüyorum ama fenderin blues tonunu da kaybetmek istemiyorum. Bu mümkün müdür, mantıklı mıdır? Direkt farklı bir gitar daha almak da aklımda.

İki ayrı gitar iki ayrı tarzın geniş ton yelpazesinde icra edilmesine çok büyük olanak sağlar her zaman. İmkan varsa ben bunu tavsiye ederim. Hambucker ile değiştirmek prog metal gruplarının sounduna yaklaştırır ancak istediğiniz kıvamı vermeyebilir. Canavar gibi blues tonlarına da -bence- kötü anlamda zarar verebilir.

Sadece humbucker olarak düşünmeyin, bazı gruplar - parçalar değişik akort düzenleri istiyor, ve bunları yaparken tel salınımından ve gerginliğinden kaybediyorsunuz (manyetik çıkış yüksekliğinden bağımsız olarak). O bakımdan bu tarzlar için elinizin altında 2. bir droplanmış gitar olması idealdir.

Yetmez. 4 de yetmez 14 de...
IMG_20240404_172115.jpg

Merhaba,

Elimde Fender American standard var ancak dream theater gibi prog metal gruplarının da parçalarını çalmak istiyorum. Bunun için köprü pikapını humbucker yaptırmayı düşünüyorum ama fenderin blues tonunu da kaybetmek istemiyorum. Bu mümkün müdür, mantıklı mıdır? Direkt farklı bir gitar daha almak da aklımda.
Rahmetli Dimebagin bi guitar clinic videosunda konserlerde iki akortta iki gitar kullandığını söylemişti biri drop diğeri standart tuningmiş kullandığı akorda getirmek için pedal kullanıyormuş tabi farklı tonlar vesaire kişisel konu..

Geçen yıllar içerisinde aynı anda evde 2-6 arası (ortalama 3-4) gitar oldu sürekli. En çok sorulan soru, tamamen amatör olarak çalmazsın etmezsin, kayıt almaz, programa çıkmazsın... al sat ile para da kazanmazsın ... lan sen ne ayaksın da evde 4 gitar var?
Yakınlık durumuna göre kibarca bu da bir merak işte diyerek izah etme ile abi sen bırak ben mutluyum diye savuşturma arasında geçti ömrüm.
Hanım 4'e kadar yadırgamıyor, 5-6 olunca yer kalmadı der en fazla :) ama hakkını vereyim en büyük destekçimdir. Hatta en son geçenlerde KM-7 Artist aldım Amerika'dan... paraya kıysam mı diyordum, tuttu kolumdan Guitar Center'a götürdü aldırdı.

Geri