Pearl Jam - Dark Matter

19 Nisan'da çıkacak yeni albümden yayınlanan 3 parçayı (Wreckage, Dark Matter, Running) bugün dinledim ve bir şeyler yazayım dedim. Grubun 90larda yaptıkları ile kıyaslamak pek doğru olmaz gibi ancak bu üç şarkıda en ufak bir catchy'lik göremedim ben. Wreckage gerek Eddie'nin vokali olsun, gerek enstrümanların çalımı olsun biraz daha öne çıkıyor. Gitarda denedim ve keyif verici diyebilirim. Ancak Dark Matter çok dağınık geldi bana. Trafiği çok kalabalık ve nereye gideceği çok belirsiz olmuş. Hele ki solosu. Şunu da yapayım bunu da yapayım kafasında. Akılda kalıcılık sıfır. Çok az bir uğraş verilmiş bence. Parça dinletemiyor kendini. Ana riffte I love Rock 'n' Roll esintisi almadım da değil. Running parçasını sanki SOAD çalmış da vokali Eddie yapmış gibi. Bu parça da tırt geldi bana. Diğer parçalarda umarım biraz olsun Pearl Jam ruhunu hissedebilirim. Slash'in ikinci cover single'ı için de benzer bir şey yazmıştım; şu müzik dünyasında gitar müziğine bir şekilde devam ettikleri için ve her ne olursa olsun ürettikleri için teşekkür ediyorum, sağ olsunlar.

son single, Wreckage direkt Tom Petty işi. Learning to Fly'a selam çakmışlar zaten. Şimdiye dek yayımlananlardan en çok onu sevdim ben de haliyle. İlk single Dark Matter yayımlandığında nefret etmiştim, Running yayımlandığında iyice bozulmuştum. Fakat zamanla dinledikçe Dark Matter'ı bayağı sevdim. Tabi bir klasik olamaz kesinlikle ama özellikle vokal melodisi bayağı hoşuma gitmeye başladı. Running de bana The Fixer vibe'ı vermişti. Albüm sanırım sound olarak vitalogy kıvamı bir yerlerde olacak, ki kabulüm olur öyle bir şey olursa.

Geri